O houbách

Lysohlávka horská
Psilocybe montana (Pers.) P. Kumm.

Založil: basset(m) | Zařazení: nejedlé | Rozšíření: hojné | Upravit

Lysohlávka horská
Autor fotografie: Patrik

Období růstu: květen - říjen

Klobouk

Klobouk 5 - 20 mm, hygrofánní, za vlhka slizký, k okraji s prosvítavými lupeny nebo až rýhovaný, nejprve polokulovitý, pak zvoncovitě rozložený, na středu někdy s centrálním hrbolkem, barvy hnědé až rezavě hnědé, směrem ke kraji světlejší.

Hymenofor

Lupeny připojené až krátce sbíhavé, řídké, v mládí rezavě hnědé s bělavým ostřím, později černohnědé s jemným nafialovělým odstínem.

Třeň

Třeň 2 - 5 x 0, 1 - 0, 2 cm, hnědý, směrem k bázi tmavší, podélně bíle vláknitě žíhaný.

Dužnina

Dužnina tenká, rezavě hnědá, bez výrazného pachu, po poranění neměnící barvu (dužnina neoxiduje).

Mikroskopické znaky

Výtrusy 7 - 9, 5 x 4, 5 - 6 μm, elipsoidní, mandlovitého tvaru, v profilu mírně nestejnostranné, hladké, silnostěnné, s apikálními zárodečními póry a nenápadnými hilovými přívěsky. Spory jsou tmavě šedohnědé barvy.

Biotop

Vyrůstá od září do listopadu (někdy až do prosince) a za mírné zimy ji můžeme nalézt potom i brzo na jaře. Roste ve skupinách na chudých vlhkých půdách na sluncem vyhřívaných místech z xerotermní vegetací, např. na jižně orientovaných svazích a skalách v porostech suchomilnějších mechů. V mém případě vyrůstala typicky na okraji habrobučiny u mýtiny na teplejším (jižním) svahu u kraje lesní cesty v porostu suchomilných mechů mezi semenáčky smrků (což je typická lokalita výskytu tohoto druhu). Jedná se o druh spíše vrchovin a horských oblastí.

Další zajímavosti a postřehy

Jedná se o drobnou houbičku, kterou můžeme zaměnit za různé podobné menší křehutky, kržatky nebo čepičatky rodu Galerina. Nedávno se molekulárními studiemi zjistilo, že tento druh nepatří do rodu Psilocybe, ale k nehalucinogenní vývojové větvi lysohlávek pojmenované jako Deconica.

Vědecká/lidová synonyma

scientist synonymy of Psilocybe / Deconica montana on the Index fungorum

Literatura a zdroje

Autor popisu: Patrik Mlčoch

mycoweb.com
myko.cz+ Přidat další fotografie

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30