O houbách

Voskovka panenská
Hygrocybe virginea (Wulfen) P. D. Orton et Watling

Založil: Joska(m) | Zařazení: jedlé | Rozšíření: velmi hojné | Upravit

Voskovka panenská
Autor fotografie: Yohaness

Období růstu: srpen - listopad

Klobouk

Klobouk 35 - 40 mm, zpočátku polokulovitý, vyklenutý s nepatrným centrálním hrbolkem, později až směrem nahoru přehrnutý, s vmáčklým středem. Je lepkavý, na okraji prosvítavě rýhovaný, bílý, později až slabě nažloutlý, vzácně ve středu nahnědlý (var. fusceoscens). Vzácně bývá celý klobouk jednotné hnědavé, hnědé, růžovokaštanově hnědé barvy a někdy se statnějšími plodnicemi (var. ochraceopallida).

Hymenofor

Lupeny sbíhavé, 5 mm vysoké, bílé až krémové, řídké (ke třeni dosahuje průměrně 22 lupenů /nejvíce 27 lupenů/).

Třeň

Třeň tuhý, 20(34) - 6 x 2 (4 - 5) - 10 mm, na bázi ztenčený, suchý, hladký, na bázi velmi často ve stáří narůžovělý.

Dužnina

Dužnina nevýrazné vůně.

Biotop

Vyskytuje se hojně na nehnojených travnatých stanovištích, kosených loukách, na vlhčích místech na zahradách, na vřesovištích apod. Vyrůstá od srpna do konce října. Vzácně se vyskytuje v prosvětlených listnatých lesích či v listnatých lesích na travnatých místech. Roste ve skupinách.

Možnost záměny

Záměna je pravděpodobná za velice podobnou voskovku juchtovou, H. russocoriacea. Odlišuje se svým typickým pachem a zbarvením klobouku, které je v žlutavých odstínech. Voskovka panenská má pouze mírný, nevýrazný pach, zato voskovka juchtová páchne intenzivněji a v některé literatuře je tento pach přirovnáván k juchtě, hořícímu celuloidu či kouřící sádrové ježky co se prodávají v obchodě.
Určení na základě porovnání mikroznaků: voskovka juchtová: výtrusy 7, 5 - 9 x 5, 04 - 5, 05 μm, elipsoidní, vejčité až podlouhlé.
voskovka panenská: výtrusy 6 - 10 x 4, 5 - 7 μm, elipsoidní, hladké.

Literatura a zdroje

Autor popisu: Patrik Mlčoch+ Přidat další fotografie

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30