Založil: basset(m) | Zařazení: jedovaté | Rozšíření: občasné | Upravit
Období růstu: září - prosinec
4-10 cm, v mládí téměř polokulovitý, pak vyklenutý až plochý, zprohýbaný, za vlhka mírně slizký, zelenohnědý, zelenožlutý, až žlutý, s drobnými vrostlými hnědými šupinkami.
Lupeny zoubkem připojené, sírově žluté.
5-7 cm dlouhý, 1-2 cm široký, válcovitý až mírně kyjovitý, vláknitý, na vrcholu bělavý až zažloutlý, zelenožlutý až světle hnědožlutý.
Bílá, moučně vonná i chutnající, mírná.
Moučná vůně dužniny, žlutý klobouk, lupeny a třeň.
Výtrusný prach je bílý.
Roztroušeně až poměrně vzácně se vyskytující druh vyrůstající pod borovicemi (především v písčitých borech) - mykorhizní druh vázaný na dvoujehlicové borovice.
Roste na podzim od září do listopadu.
Záměna je možná především za hojnou čirůvku osikovou (Tricholoma frondosae), která byla s čirůvkou zelánkou dříve ztotožňována, avšak vyrůstá v listnatých lesích především pod osikami (se kterými by měla tvořit mykorhizu), případně je uváděn růst pod břízami.
Dále též za čirůvku sírožlutou, která má žluté zbarvení dužniny a nepříjemný zápach.
Agaricus auratus
Agaricus equestre
Agaricus flavovirens
Gyrophila equestris
Tricholoma auratum
Tricholoma flavovirens
Čirůvka zelánka byla uváděna jako jedlá houba, avšak nejnovější výsledky výzkumů naznačují, že opakované požívání těchto hub může vést k rhabdomyolitické otravě. Při rhabdomyolýze dochází k poškození svalových buněk a uvolnění myocytů do plazmy. V důsledku tohoto dochází k špatné funkci nefronů až k akutnímu renálnímu selhání. Rhabdomyolitické toxiny však v tomto taxonu nebyly dosud detekovány (pozn. Mlčoch - upřesňující úprava původního návrhu uživatele maxim stanko.
Velký atlas hub - Hagara, Antonín, Baier
Kapesní atlas jedlých hub - Dvořák, Jindřich, Vít
Kapesní atlas hub - Edmund Garnweidner
http://botany.cz/
www.nasehouby.cz
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času