O houbách

Hřib dubový
Boletus reticulatus Schaeff.

Založil: fáfa(m) | Zařazení: jedlé | Rozšíření: velmi hojné | Upravit

Hřib dubový
Autor fotografie: Kryšot

Klobouk

je 50-200(-250)mm široký, nejprve polokulovitý, potom klenutý až ploše podouškovitý, zbarvený většinou v různých bledě nahnědlých až hnědých odstínech od světle kožové nebo šedavé přes šedohnědou, hnědookrovou, světle hnědou až po sytě hnědou. Povrch klobouku bývá někdy trochu vrásčitě nerovný, na otlačených místech se téměř nemění. Pokožka klobouku je v mládí jemně bělavě plstnatá, suchá a matná, později až jemně krupičkatě šupinkatá, někdy čistě olysalá, za vlhkého počasí trochu lesklá a slabě lepkavá. U plodnic vyrostlých v létě, kdy se rychle po sobě střídají suché a deštivé dny, bývá někdy políčkovitě rozpraskaný

Hymenofor

Rourky jsou v dospělosti 10-30mm dlouhé, okolo vrcholu třeně stlačené, zpočátku bílé, potom žluté až žlutoolivové, nakonec zelenoolivové. Póry jsou drobné, stejné barvy jako stěny rourek. Na poraněných a otlačených místech se zbarvení rourek a póru prakticky nemění. Na obrázku společně s hřibem smrkovým(vlevo)

Třeň

je masitý 70-200 na 20-65mm velký, v raném stádiu soudkovitě nebo vejčitě břichatý, později víceméně kyjovitý, od mládí bledě nahnědlý, potom na celém povrchu světle hnědý, obvykle stejnoměrně zbarvený, pokrytý síťkou, která je zpočátku bílá, ale později obvykle okrová až hnědá.

Dužnina

je bílá nebo bělavá, na řezu neměnná. Chuť je nasládle hřibovitá, vůně příjemně houbová.

Mikroskopické znaky

Výtrusný prach je hnědoolivový. Výtrusy jsou(13-)14-16(-20)na(4-)4, 5-5, 5(-6)um velké, hladké, protáhlé elipsoidně vřetenovité, někdy až téměř válcovité.

Biotop

Hojný druh vyskytující se v listnatých a ve smíšených lesích nebo i mimo les na březích a hrázích rybníků či v parcích, především pod duby a buky, méně často pod habry nebo lipami.

Kdy roste

Plodnice se objevují od druhé poloviny května do října.

Možnost záměny

Možnost záměny s jedovatými nebo nejedlými houbami je u vzrostlých plodnic nepatrná, snad s hřibem žlučníkem (Tylopilus fellus), s nímž má podobný znak - nápadnou síťku. Síťka na třeni žlučníku je však tmavá ve světlejším poli, kdežto u hřibu dubového je světlá, téměř bílá na světle hnědém podkladu. Hřib bronzový (Boletus aereus) má po dlouhou dobu vývinu plodnice rourky nestejně dlouhé a bíle zbarvené, třeň je rovněž o poznání tmavší s jemnější, nebo téměř chybějící síťkou.

Vědecká/lidová synonyma

Boletus reticulatus SCHAERR. ex BOND.
Boletus atkinsoni PECK.
Boletus edulis ssp. reticulatus (SCHAEFF. ex BOND. ) KONR. et MAUBL.

Význam

Vysoce ceněná jedlá houba.


  • Klobouk

  • Hymenofor

  • Dužnina


+ Přidat další fotografie

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času

chybne zarazeni, 19.01.2013 04:44, pakliczech

obrazek od uzivatele wiew je smrkovej :]

Pár technickejch připomínek a výtek, 01.02.2012 11:38, Forrest Run(m)

Fafíno, zapoměls na po dubu asi nejčastějším mykorhizním kamošovi dubáka-buk....to platí zvlášť v podhorskejch oblastech a na vápenci, resp. bazickém podkladu(čedič)a ještě bych zdůraznil, že ta jeho klóbrcová plyš se ani za vlhka příliš neleskne ani neoslizává, což smrkáč dělá naopak velmi výrazně.
Jo a pro rozpraskání se nemusej střídat oddobí vlhka a sucha, stačí jen hodně sucho, horko a hlavně slunečno.
Dál bych měl výhradu k 2 fotek výběru fotek....první, u "Klobouku"....nemůžu si pomoct, ale pořád mi to spíš připomíná smrkáče než dubáka-vím, probírali jsme to spolu a ujistils mě, že to dubáče opravdu byly, nicméně stejně bych Tě rád poprosil, abys příležitostně sáhnul do archivu a vybral nějakej typičtější klobouček-neber si to zle, prosím.
No a pak první z "Dalších fotografií", vlevo je smrkáč, vpravo dubák, tady by to chtělo mít možnost dát takovejhle upřesňující (nebo třeba i kritickej comment)....Romčó!!!

Re: Pár technickejch připomínek a výtek, 01.02.2012 11:41, Forrest Run(m)

Ehm, nedokončil jsem myšlenku, moje chyba, pardon.....upřesňující (nebo třeba i kritickej comment) pod každou fotografií, aby bylo možno upozornit na zajímavosti, případně se pohádat o správnosti determinace plodnice!;o)
Romčo, předem děkuju zuřivě!

Re: Pár technickejch připomínek a výtek, 01.02.2012 17:50, kápo(m)

A na to "vlevo smrkáč vpravo dubák" jsi přišel jak milý Watsone?

Re: Re: Pár technickejch připomínek a výtek, 01.02.2012 18:05, kápo(m)

Aha,už jsem to objevil Mohu-li tedy ještě něco dodat,tak slizkoklóbrc se u dubáka taky najde viz foto z KV.

Re: Re: Re: Pár technickejch připomínek a výtek, 07.02.2012 01:38, Forrest Run(m)

Když na něj sáhneš, nemáš pocit, že hladíš slimáka, jako u smrkáče, takhle jsem to myslel, Pájo!

Re: Re: Re: Re: Pár technickejch připomínek a výtek, 28.03.2012 21:45, Yohaness(m)

Poslední dvě fota, co vložil jcp, jsou asi smrkáči - ne?

Re: Re: Re: Re: Re: Pár technickejch připomínek a výtek, 29.03.2012 15:29, fáfa(m)

jojo máš recht..

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár technickejch připomínek a výtek, 29.03.2012 18:01, admin(m)

přesunuto


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30