O houbách

Muchomůrka pošvatá
Amanita vaginata (Bull.) Lam.

Založil: basset(m) | Zařazení: jedlé | Rozšíření: občasné | Upravit

Muchomůrka pošvatá
Autor fotografie: basset

Období růstu: červen - říjen

Plodnice

Na území České Republiky byla zaznamenána jedna varieta: Pošvatka bílá, a. vaginata var. Alba je albinotická forma tohoto druhu, která má úplně čistě bílý klobouk. Jiné variety nebyly zaznamenány.

Klobouk

klobouk má 30—120 mm, nejprve je kuželovitý, později rozprostřený, na okraji rýhovaný, holý, někdy se zbytky bílé plachetky. Je v různých odstínech šedé až modrošedé barvy.

Třeň

Pochva a třeň je bílá. Nemá prsten.

Biotop

Roste velice hojně od června do října. Roste téměř ve všech lesích, listnatých i jehličnatých, horských i nížinných. Vyskytuje se v lesích mírného pásma na celé severní polokouli a byla zavlečena i do Austrálie. Lze ji najít i daleko na severu, v Grónsku, Kanadě a na Islandu.

Možnost záměny

Je možná za jiné druhy pošvatek, od kterých se odlišuje bělavou až šedou, nízkou pochvou bez rezavých skvrn a šedým kloboukem bez hnědých tónů.

Další zajímavosti a postřehy

Je to jedna ze čtyř českých druhů jedlých muchomůrek. Patří do pomocného podrodu pošvatek. V některých publikacích je uváděna pod názvem pošvatka obecná. Konzumace ve větším množství se nedoporučuje, může zapříčinit mírnou otravu. V kuchyni nemá moc velký význam, špatně se upravuje, při přepravě se drolí, je křehká, a málo vydatné chuti.

Vědecká/lidová synonyma

SK- muchotrávka pošvatá
Syn. - pošvatka, katmanka, muchomůrka pochvatá.



+ Přidat další fotografie

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času

Výskyt A. vaginata, 16.05.2019 09:15, Hanýžka(m)

Ahoj, nevím, kde vzal kdo informaci, že z ČR je známá jen A. vaginata f. alba. V herbáři BRNM je mnoho položek A. vaginata f. vaginata z ČR.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30