O houbách

Opeňka měnlivá
Kuehneromyces mutabilis

Založil: fáfa(m) | Zařazení: jedlé | Rozšíření: velmi hojné | Upravit

Opeňka měnlivá
Autor fotografie: fáfa

Klobouk

Klobouky plodnic vyrůstajících v trsech jsou široké 30-60 mm, žlutohnědé až rezavě hnědé, mírně vyhrblé, s tmavším středem, hladké. Na jejich okrajích bývá tmavší pruh, zejména za vlhka.

Hymenofor

Lupeny jsou husté, v mládí hlínově světle okrové, později tmavě rezavě hnědé.

Třeň

Třen je tuhý, často prohnutý a má blanitý, někdy mizící prsten. Pod ním je třen mírně tmavohnědě šupinatý, dole úplně tmavý, takže poněkud připomíná třen penízovky sametonohé.

Dužnina

Dužnina je bělavá, pleťová, ve třeni rezavě hnědá a má příjemnou vůni i chuť.

Mikroskopické znaky

Výtrusy jsou velké 6-7 x 4-4, 5 um, elipsoidní, hladké. Výtrusný prach je rezavě hnědý.

Biotop

na pařezech i kmenech listnatých stromů, zejména lip a kaštanů, můžeme ji však najít i na zemi v blízkosti pařezů. Její plodnice vyrůstají v různě velkých trsech.

Kdy roste

Opeňka měnlivá roste od května až do pozdního podzimu (listopad)

Možnost záměny

Není v seznamu tržních hub a nesmí se prodávat na trhu. Mohla by se zaměnit s třepenitkami, penízovkami nebo jinými pařezovými houbami, ovšem jen z neznalosti, neboť znaky jsou dobře rozlišitelné. Třepenitka svazčitá je hořká, nejedlá, se špinavě zelenými lupeny, třepenitka cihlová [Hypholoma sublateritium (FR. ) QUÉL. ] je neškodná, méně hořká a od opeňky se dost liší cihlově červenou barvou na temeni klobouku i tím, že nemá tmavě šupinkatou spodní část třeně. Třepenitka maková se od opeňky snadno pozná podle makově šedých lupenů. Nejvíce se opeňce podobá penízovka sametonohá , která je také jedlá a výborná. Má sametově hnědý až černý třen. Všechny tyto houby rostou v trsech a na pařezech. Opeňka se však od nich liší především tmavým pruhem na okraji klobouku a prstenem. Třepenitky ani penízovka sametonohá prsten nemají. Opeňka by se mohla zaměnit i s čepičatkou jehličnatou, která obsahuje amatoxiny.

Další zajímavosti a postřehy

Pro opeňku měnlivou se také používal český název šupinovka opeňka. Lidová jména jsou např. lípuvka, lípatka, pařezovka nebo voňatka. Jméno opeňka vzniklo z toho, že se tato houba opíná kolem pně.

Vědecká/lidová synonyma

Agaricus mutabilis Schaeff.
Dryophila mutabilis (Schaeff. ) Quél.
Galerina mutabilis (Schaeff. ) P. D. Orton
Lepiota caudicina Gray
Pholiota mutabilis (Schaeff. ) P. Kumm.

Význam

Je to velmi dobrá jedlá houba, vhodná zejména do polévek, omáček, míchanic a pod maso. Doporučuje se před přidáním do polévky podusit opeňky na tuku. Zlepší se tím chuť polévky. Opeňka je křehká a snadno se láme, takže dosti špatně snáší přepravu. Je velmi vítaná, protože ji nalézáme i v době, kdy jiné houby nerostou.


  • Hymenofor


+ Přidat další fotografie

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30