O houbách

Hřib sametový
Xerocomus pruinatus

Založil: fáfa(m) | Zařazení: jedlé | Rozšíření: velmi hojné | Upravit

Hřib sametový
Autor fotografie: fáfa

Období růstu: červenec - listopad

Klobouk

je 30-90(-130)mm široký, zprvu polokulovitý, potom klenutý, nakonec poduškovitý nebo ploše rozprostřený, většinou více nebo méně hnědý, na některých místech často s příměsí oranžového nebo červeného odstínu, někdy dokonce celý tmavě červený nebo téměř černý. Povrch klobouku je suchý, matný někdy jakoby ojíněný, v mládí je lysý nebo sametový a často vrásčitý, později až jemně plstnatý. Za normálních povětrnostních podmínek nerozpraskává na drobná políčka.

Hymenofor

rourky jsou v dospělosti téměř připojené nebo u třeně mírně stlačené a malím zoubkem sbíhající, 7-10(-15)mm dlouhé, v mládí světlé až živě žluté později žlutoolivové nebo olivově nazelenalé.

Třeň

je 40-80x8-20mm velký, téměř válcovitý nebo dole trochu rozšířený, většinou bez síťky, jen ve vzácných případech s málo zřetelnou, nepříliš výraznou síťkou, obvykle nahoře žlutý a ve střední a spodní části víceméně načervenalý.

Dužnina

Dužnina v klobouku za mlada šťavnatá až máslově měkká, ve třeni křehká a šťavnatá, později vláknitá až tuhá. V klobouku i v dospělosti tvrdá a na řezu se zbarvuje mírně do modrá a při zasychání červená. Chuť lahodná, vůně ovocná.

Mikroskopické znaky

Výtrusný prach hnědoolivový, výtrusy jsou eliptické, vřetenovité, podélně jemně rýhované, velikosti 11, 5-14 x 4, 5-5, 5 µm.

Biotop

listnaté i jehličnaté lesy, upřednostňuje dubiny a doubravy. Roste od pahorkatin až do hor.

Kdy roste

od července do listopadu (někdy i do prosince)

Možnost záměny

Hřib osmahlý (Boletus ferrugineus Schaeff. 1762), který má však u vrcholu třeně nevýraznou červenohnědou síťku s velkými oky a roste většinou v horských smrčinách. Je jedlý.
Hřib žlutomasý (Xerocomellus chrysenteron (Bull. ) Šutara 2008) v dospělosti mající klobouk rozpraskaný na políčka a třeň ve stáří hustě červeně až fialově červeně zrnitý. Dužninu má v dospělosti nápadně měkkou. Je jedlý.
Hřib hnědý (Imleria badia (Fr. ) Vizzini 2014), který je celý mohutnější, má kaštanově hnědý klobouk a dužnina na řezu intenzivněji modrá. Je také jedlý.
Hřib červený (Hortiboletus rubellus (Krombh. ) Simonini, Vizzini & Gelardi 2015), který roste v listnatých a smíšených lesích ovlivněných většinou člověkem. Upřednostňuje dusíkem bohaté půdy. Je jedlý.

Vědecká/lidová synonyma

Boletellus pruinatus (Fr. & Hök) Klofac & Krisai
Boletellus pruinatus f. luteocarnosus Klofac & Krisai
Boletus fragilipes C. Martin
Xerocomus fragilipes C. Martin (Pouzar)
Xerocomus pruinatus (Fr. & Hök) Quél.
Xerocomus pruinatus var. luteocarnosus (Klofac & Krisai) anon. ined

Význam

dobrý jedlý.

Literatura a zdroje

Hřibovité houby-Šutara, Mikšík, Janda str. 232 2009
Biolib.cz


  • Klobouk


+ Přidat další fotografieProzatím NEOVĚŘENÉ fotografie

Hřib sametový
Josef Šesták, detail

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času

Nesplňuje požadavky na foto do atlasu, 17.03.2020 21:47, basset(m)

rozmazané, není možné doložit základní znaky


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30