O houbách

Holubinka lesklá
Russula nitida (Pers.) Fr. 1838

Založil: houbomil-Klášterec(m) | Zařazení: jedlé | Rozšíření: hojné | Upravit

Holubinka lesklá
Autor fotografie: houbomil-Klášterec

Období růstu: červen - září

Klobouk

20-70mm v průměru, polokulovitý, křehký, pak plochý až mělce nálevkovitě prohloubený, místy paprsčitě vrásčitý, okraj rýhovaný až hrbolatý, barvy různých odstínů červené, přecházející do fialova, kalně zelanavě skvrnitý, někdy růžový, vybledávající, uprostřed je většinou tmavší. Pokožka je více jak do poloviny sloupatelná, za sucha matně lesklá, za vlhka slizká.

Hymenofor

Lupeny v mládí mandlově bílé, později sytě smetanově nažloutlé, křehké.

Třeň

20-80mmvysoký, 5-15mm tlustý, válcovitý, velmi křehký, někdy kyjovitý, bílý, záhy dutý, může se vyskytnout i s nafialověle růžovým nádechem hlavně v dolní části.

Dužnina

Bílá, ve třeni někdy žlutavě skvrnitá a při nadměrné vlhkosti často šednoucí. Velmi křehká a drobivá, slabě ovocné až nenápadné vůně, sladké chuti. V lupenech někdy až slabounce štiplavá.

Mikroskopické znaky

Výtrusný prach smetanově okrový. Výtrusy dosti proměnlivé, někdy jsou široce, jindy podlouhle oválné. Na povrchu mají osténkovité výrustky a jsou 8-13 x 6-9µ velké.

Biotop

Roste pod smrky ztepilými, je též silně mykorhiticky vázána na břízy. Roste jak ve vlhké trávě, mechu, tak i na místech, kde se vyskytují rašeliníky. Upředňostňuje kyselé půdy.

Literatura a zdroje

Ottova encyklopedie Hub, WWW Houbaření.cz+ Přidat další fotografie

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30