O houbách

Vosnatka kvítkovitá
Metatrichia floriformis (Batsch) Nann.-Bremek. 1966

Založil: chorcheee(m) | Zařazení: nejedlé | Rozšíření: občasné | Upravit

Vosnatka kvítkovitá
Autor fotografie: chorcheee

Období růstu: červen - listopad

Plodnice

Jednotlivá stopkatá nebo ve skupinách srostlá sporangia se společnou stopkou, většinou s téměř kulovitou sporotékou (část s výtrusy), která praská několika cípy. Celková výška se uvádí do 4 mm. Hypotalus sdílen skupinami sporangií. Kapilicium oranžové, spirálně vinuté ze 4 až 6 vláken, hladké, 5 - 6 µm silné s dlouhou špičkou. Spory kulovité, žlutooranžové, hustě však krátce osténkaté, 10 - 12 µm v průměru.

Biotop

Roste na silně zetlelém dřevě různých dřevin nejčastěji v přírodě blízkých vlhkých lesích), vzácně se udává i z koňského trusu. Před několika desítky lety vzácná, nyní někde běžná i v kulturních lesích. Zřejmě zaznamenává setrvalou expanzi, alespoň to píše Ing v roce 1999 .

Kdy roste

Roste v mírném pásmu většinou na podzim.

Možnost záměny

Mnozí ji jistě zaměňují za vosnatku červenou (která je milovníky přírody známější). Přitom není důvod . Liší se nejen mikroskopicky, ale i okem viditelnými znaky:

V. červená - sporotéka dlouze kuželovitá, storo vždy srostlé až po 12 ks, otevírá se víčkem. Kapilicium i výtrusy červené. Kapilicium ostnité. Výtrusy drobnější (9 - 10 µm).

V. kvítkovitá - sporotéka kulovitá, jednotlivě i ve skupinách srostlé, otevírá se cípy.
Kapilicium oranžové až červené, výtrusy výrazně světlejší, někdy až žluté. Kapilicium hladké. Výtrusy větší (10 - 12 µm).

Význam

Roste sice na rozkládajícím se dřevě, ale k jeho rozkladu přímo nepřispívá. Živí se - jako všechny hlenky - dravě; pohlcuje bakterie, kvasinky a jiné mikroorganismy v substrátu a na jeho povrchu.

Literatura a zdroje

Ing B. (1999). The Myxomycetes of Britain and Ireland. The Richmond publishing, Slough.+ Přidat další fotografie

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30