Založil: chorcheee(m) | Zařazení: nejedlé | Rozšíření: hojné | Upravit
Období růstu: leden - prosinec
Stopkatá sporangia rostou většinou ve velkých skupinách, jsou oválná, před prasknutím peridie 1 až 3 mm vysoká, po prasknutí peridie neexpandují (na rozdíl třeba od vlnatky žluté) výrazně. Barva po dozrání bývá temně oranžová až cihlová, vzácně žlutá. Z peridie zůstává poměrně velký kalíšek, který je uvnitř hladký nebo síťkatě ornamentovaný (100x imerze!). Kapilicium (elatery) tvoří prstencovitě, polokruhovitě a spinulózně ornamentovaná vlákna 5 - 8 µm široká, kruhovitě propojená. Jsou ke kalíšku jen velmi volně přirostlá v prostředku kalíšku (dají se snadno odfouknout a zbývají prakticky volné kalíšky, jak je zde na jedné fotografii patrné). Plazmódium krémové nebo růžově červené. Spory cihlové v mase, nevýrazně oranžové pod mikroskopem, kulovité, jemně ostnité, 9 - 12 µm.
Roste poměrně hojně na rozkládajícím se dřevě různých druhů dřevin, výskyt je častější na podzim a v zimních měsících.
Vlnatka rezavá může být zaměněna za několik běžných druhů vlnatek. Makroskopické určení je pravděpodobné, protože vlnatky disponují velkým množstvím znaků a často charakteristickou barvou, ale nikoli 100 procentní. Vlnatka červená (A. denudata) má většinou sytě červené tóny a kapilicium pevně přirostlé ke kalíšku (nejde u zralých plodnic odfouknout). Vlnatka žlutá (A. obvelata) expanduje v době zralosti mnohem více než A. ferruginea a vzácně disponuje oranžovými tóny zralých fruktifikací (spíše blednou do nevýrazně žluté). Vlnatka pleťová (A. incarnata) má podobně snadno oddělitelné kapilicium od kalíšku, jako A. ferruginea, ale barevně je většinou do růžova, a má drobnější výtrusy (7 - 8 µm).
Roste sice na rozkládajícím se dřevě, ale k jeho rozkladu přímo nepřispívá. Živí se - jako všechny hlenky - dravě; pohlcuje bakterie, kvasinky a jiné mikroorganismy v substrátu a na jeho povrchu.
Bruce Ing. The Myxomycetes of Britain and Ireland. The Richmond Publishing Co. Ltd. , 1999.
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času