Založil: chorcheee(m) | Zařazení: nejedlé | Rozšíření: hojné | Upravit
Období růstu: duben - říjen
Dlouho masité se zvoncovitým kloboukem, 20 - 40 mm vysokým a 15 - 30 mm širokým, hustě rýhovaný, většinou smetanově okrové barvy. Na povrchu je klobouk pokryt nepravidelným nánosem bílých šupinek (zrnité velum), často s pruhem/oblastí, která šupinky nenese. Na rozdíl od některých jiných hnojníků, vytrvávají plodnice dlouho kompaktní a rozklad (autolýza) následuje až po mnoha dnech růstu. Těsně před autolýzou může být klobouk přes 50 mm v průměru, tence blanitý.
měří 30 - 80 x 3 - 8 mm, většinou má kolem báze žlutorezavou plst zvanou ozonium (vzdušné mycelium).
Roste na povrchovém i zanořeném, silněji rozloženém, dřevu různých listnáčů, dosti hojně, od nížin do hor.
Roste od konce března do listopadu, nejhojněji ovšem od dubna do června (tedy typicky jarní houba).
Hnojník domácí se velmi podobá některým dalším druhům ze sekce Domestici, jmenovitě h. paprskovému (C. radians), h. žlutochlupému (C. xanthothrix) a h. Ellisovu (C. ellisii). Přestože se někdy udává jako znak tvar rozšířené báze třeně, jak Lucie Zíbarová na svých stránkách Mykologie.net podotýká, bezpečné určení vyžaduje mikroskopování.
Hnojník domácí náleží do rodu Coprinellus (dříve podrodu rodu Coprinus). Plodnice druhů tohoto rodu jsou blanité, ale někdy i masité. Hlavním znakem rodu jsou kulovité buňky pokožky klobouku. Druhy sekce Domestici, kam patří i hnojník domácí, vytvářejí nápadné vzdušné podhoubí rezavé barvy ("vláknitá plst"), zvané ozonium. Toto můžeme pozorovat na povrchu substrátu (dřeva), často i mnoho centimetrů od místa růstu plodnic.
Nejedlý druh.
Hagara L, Antonín V. 2014. Ottova encyklopedie hub. Ottovo nakladatelství, Praha.
http://www.mykologie.net/index.php/houby/item/693-coprinellus_domesticus
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času