Založil: chorcheee(m) | Zařazení: nejedlé | Rozšíření: téměř se nevyskytuje | Upravit
Období růstu: duben - listopad
Rozlité, 3 - 6, výjimečně až 10 mm tlusté, plošně někdy velmi rozsáhlé, složené z vrstvy bělavých až skelně lesklých rourek - někdy s modravým nádechem - a pevného subikula (v mládí je bělavé, později okrově hnědé). Ústí rourek jsou různě velká, většinou jich je 3 - 6 na mm délky. Rourky po otlačení hnědavé, po zaschnutí hnědookrové (viz foto). Konzistence čerstvých plodnic je měkká a dužnatá, po zaschnutí křehká.
Výtrusy bezbarvé, hladké, tenkostěnné, vejčité až téměř kulovité, 4–6 µm dlouhé (široké). Výtrusný prach bílý. Přehrádky hyf bez přezek.
Roste dosti vzácně od nížin až do hor zejména na tlejícím jehličnatém (smrk, jedle, borovice), ale i listnatém (buk, bříza) dřevě.
Lze zaměnit za jiné pórnaté povlaky. Pro 100% jistotu je třeba mikroskopovat.
Physisporinus vitraeus (Pers. ) P. Karst. 1889
Physisporus vitreus (Pers. ) Gillet 1878
Podoporia vitrea (Pers. ) Donk 1933
Polyporus adiposus Berk. & Broome 1854
Polyporus vitreus (Pers. ) Fr. 1818
Poria adiposa (Berk. & Broome) G. Cunn. 1947
Poria vitrea Pers. 1796
Rigidoporus vitreus (Pers. ) Donk 1966
Způsobuje bílou hnilobu. Průmyslově se využívá na zušlechťování rezonančního dřeva smrků pro výrobu hudebních nástrojů. Odborníci na akustiku a hudebníci tvrdí, že tato houba dokáže, že nástroje vyrobené z dřeva infikovaného touto houbou po dobu 9 měsíců zní podobně, jako stovky let "vyzrálé" nástroje ("Stradivari"). Zde článek v angličtině: http://www.economist.com/node/21563276
http://www.myko.cz/myko-atlas/Physisporinus-vitreus/
Hagara L, Antonín V. 2014. Ottova encyklopedie hub. Ottovo nakladatelství, Praha.
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času