O houbách

Vláknice huňatá
Inocybe lanuginosa (Bull.) P. Kumm.

Založil: chorcheee(m) | Zařazení: nejedlé | Rozšíření: občasné | Upravit

Vláknice huňatá
Autor fotografie: chorcheee

Plodnice

Drobný až středně velký druh vláknice s šupinkatou pokožkou klobouku i třeně a bradavičnatými výtrusy. Od podobných druhů lze rozlišit jen mikroskopicky (z mikroznaků jsou pro určení důležité bradavičnaté výtrusy a kyjovité pleurocystidy (cystidy na ostří lupenů). .

Biotop

Tento druh upřednostňuje kyselé a na živiny chudé půdy jehličnatých a smíšených lesů. Plodnice na fotografiích byly nalezeny v "úplně obyčejném" lese s hojným výskytem suchohřibu plstnatáho. Z mikroznaků jsou pro určení důležité bradavičnaté výtrusy a kyjovité pleurocystidy (cystidy na ostří lupenů).

Možnost záměny

Ekologicky i makroznaky přichází v úvahu hned několik druhů vláknic (např. I. leptophylla - vláknice Kazimírova), které se rozlišují obtížně (bez mikroskopu většinou zcela nemožně). Jak napsal Bohuslav Bušek: "Mohl jsem ji určit proto, že ten kamarád poslal naštěstí snímek s výtrusy. Velmi podobná je totiž Inocybe cincinnata, která má ale hladké výtrusy. Také má nafialovělé tóny nahoře na třeni a v lupenech, ale ty se nemusí vždycky projevit, v kterémžto případě ty dvě od sebe v terénu neodlišíš".

Význam

Jako většina vláknic je zřejmě i vláknice huňatá mírně až silně jedovatá (bližší údaje chybějí). Naštěstí ovšem neláká "plniče spíží" ke sběru. Jde o roztroušeně se vyskytující druh, který zřejmě není ohrožený, ale jak mi po určení napsal náš odborník na vláknice Bohuslav Bušek: "Není to žádná vzácnost, ale dlouho už jsem ji nenašel".

Literatura a zdroje

http://www.mykologie.net/index.php/houby/item/663-inocybe_lanuginosa+ Přidat další fotografie

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30