O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Didymium difforme, 13.05.2021 22:10, chorcheee(m), (Houby)

Dobrý večer,

tomaj mi poslal na určení hlenku. Nebudu vás napínat, je to s velkou pravděpodobností dvojblanka dvojtvará (Didymium difforme). No řekněte, neznělo by lépy d. dvoutvará? Kdo ta česká jména vymýšlí???

Re: Didymium difforme, 14.05.2021 09:06, Tori(m), (Houby)

Tady je další jméno na výběr: dvoukožnatka různotvará :-) odkaz
Máš pravdu, že kvůli těm dvěma souhláskám za j/u by se verze s "dvou-" vyslovovala líp. Můžeš to zkusit razit ve vlastních publikacích, třeba se to ujme.

Re: Re: Didymium difforme, 16.05.2021 22:32, chorcheee(m), (Houby)

No jo, Evžen Wichanský používal starodávná jména. Třeba rod Arcyria nazýval vlněnkou, přestože dnes je to vlnatka. Vůbec nevím, jak to v jeho časech (přibližně 60. léta 20. století) bylo s českým názvoslovím hlenek, která jména byla ustálena, a která JUDr. Evžen vytvořil (Čelakovský ve své disertačce z roku 1890 např. česká jména hlenek neuvádí). Přestože jediný EW nově popsaný druh - Arcyria pseudodenudata dnes nikdo moc neuznává (popsal podle jediného sběru, ne zcela zralého a bez obrazové dokumentace), byl to nepochybně velmi aktivní amatérský mykolog a v posledních letech svého života i "hlenkař" (myxomycetolog).

V roce 1961 se dožil sedmdesáti let a tady si lze přečíst přání od M. Svrčka:

http://www.czechmycology.org/_cm/CM154.pdf

No a kdy a jak zemřel, to vůbec nevím .

Re: Re: Re: Didymium difforme, 17.05.2021 10:10, Tori(m), (Houby)

V Mykologických listech č. 145 (2020) je o něm ještě krátký biografický text. Online to zatím není, dostupná je jen el. příloha se soupisem bibliografie.

A máš to pěkný. Pro mě jsou hlenky stejná španělská dědinka, jak drobné askouše pro někoho jiného, takže nemám co komentovat, leda pochválit.

Re: Didymium difforme, 13.05.2021 22:10, chorcheee(m), (Houby)

Vnějškově se podobá rodu dvojkožka (Diderma), kterou jsem původně navrhoval. V Poulain et al. 2011 (Lés Myxomycetes) jsem prolistoval všechny druhy rodu Diderma a na nic mi to nesedělo. Říkal jsem si, "to zas bude určování!" . Naštěstí jsem pokračoval v rodu Didymium. A právě na D. difforme to sedí velmi dobře.

Re: Didymium difforme, 13.05.2021 22:10, chorcheee(m), (Houby)

Přisedlé sporokarpy až plazmodiokarpy velikosti kolem 1 mm mají souvislou vnější peridii, která připomíná vaječnou skořápku (jenže vajíčko má skořápku tlustou skoro 1 mm, tady je to jen pár desítek mikrometrů - setin mm). Důležité je, že vápenec je krystalický. To bude (trochu) vidět na následujících fotografiích.

Vnitřní peridie (některé druhy hlenek z řádu Physarales mají peridii, jako tady, dvojitou, jiné dokonce trojitou), je blanitá a nenese kalcit.

Spory jsou poměrně velké, v suchém stavu (jako u hlenek běžně) jsou kolabované, spláclé, nepravidelné. To je ostatně vidět i na této makrofotografii.

Mezi sporami je vidět kapilicium - sterilní síť vláken, která zbudou po nukleaci protoplazmy ve spory při přeměně plazmodia v plodničky.

Re: Didymium difforme, 13.05.2021 22:10, chorcheee(m), (Houby)

Po navlhčení spory nabydou původního tvaru, u většiny hlenek jsou kulovité a tak se zde ani většinou neurčuje "Q", jak jsou mykologové zvyklí u spor řady hub. Povrch je papilnatý, což je taky běžná věc (alternativou jsou retikulární ornamenty zlepníčků, síťovek, ale také třeba pazderku hnědého). Tady je zajímavá taková jemná síťka s velkými oky, která je na mnohých sporách viditelná. Lés Myxomycetes ji u D. difforme také uvádí, takže cajk . Spory jsou poměrně velké, 11 až 13 µm (opět v souladu s popisem druhu).

Re: Didymium difforme, 13.05.2021 22:10, chorcheee(m), (Houby)

Tady ještě s menší hloubkou ostrosti, ale s patrnější povrchovou ornamentikou spor. Ty vlákna okolo je zase kapilicium - sterilní struktury, které drží masu spor pohromadě a vedou k postupnému vyprašování spor.

Re: Didymium difforme, 13.05.2021 22:10, chorcheee(m), (Houby)

Tady spory s kouskem vnitřní blanité peridie.

Re: Didymium difforme, 13.05.2021 22:10, chorcheee(m), (Houby)

No a tady spory s rozšmelcovanou "skořápkou" - vnější peridie. Při troše fantazie jsou tam vidět ty krystalky kalcitu.

Když mikroskopujete Didermu nebo Physarum, je tam kalcit amorfní. To ovšem neznamená, že nemá tvar . Jsou tam malé kuličky, mnohem menší než spory (většinou 1 až 2 µm v průměru), ale ne krystalky.

Děkuji tomajovi ještě jednou za poslání položky. Je to sice běžný druh, ale jak jsem psal, sám jsem ho ještě v ruce neměl. Takže jsem si mohl pomikroskopovat a pokusit se vám krásu hlenek přiblížit i tuna. Snad to oceňujete .

Re: Re: Didymium difforme, 13.05.2021 22:15, chorcheee(m), (Houby)

PS: Koukám, že ji Patrik už před několika lety založil do zdejšího Atlasu .

Re: Re: Re: Didymium difforme, 14.05.2021 05:53, houbomil-Klášterec(m), (Houby)

Tak tohle už je vyšší liga!Jen koukám !.Krásná,poučná a dobrá práce!

Re: Re: Re: Re: Didymium difforme, 14.05.2021 11:19, MACEK, (Houby)

I vyšší liga je třeba a nejenom v mykologii.

Re: Re: Didymium difforme, 14.05.2021 11:26, Kraken(m), (Houby)

Jen zírám!

Re: Re: Didymium difforme, 14.05.2021 20:20, tomaj, (Houby)

Krásná práce. Děkuji za určení a osvětu k této hlence.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30