O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Ještě pár prcků z pod lupy, 21.01.2021 22:56, tomaj, (Houby)

Číšovec nahloučený (Merismodes anomala). Rostl pod odlupující se kůrou ležící osiky.

Re: Ještě pár prcků z pod lupy, 21.01.2021 22:56, tomaj, (Houby)

Snímek číšovce s rozloženými plodničkami.

Re: Ještě pár prcků z pod lupy, 21.01.2021 22:56, tomaj, (Houby)

Zajímavá hubka, rostoucí na ležícím kmenu nějakého listnáče, hrnéčkovka přechodná (Protounquicularia transiens).

Re: Ještě pár prcků z pod lupy, 21.01.2021 22:56, tomaj, (Houby)

Zase na vývratu osiky a opět pod odchlíplou kůrou číšovec topolový (Phaeosolemia densa)

Re: Ještě pár prcků z pod lupy, 21.01.2021 22:56, tomaj, (Houby)

Při hledání pavučinovky se ve vrstvě listnatého opadu objevila skupinka těchto plodniček. Myslel jsem na hlenku, doma, při bližší prohlídce to vypadá spíše na mladé plodnice
oranžovky vřetenovýtrusé (Byssonectria terrestris)?

Re: Re: Ještě pár prcků z pod lupy, 22.01.2021 10:15, alesjirsa(m), (Houby)

Řekl bych, že nějaký askomycet to být musí. Mě při prvním pohledu napadla mladičká Cheilymenia theleboloides, ale Byssonectria by taky mohla být.

Re: Re: Re: Ještě pár prcků z pod lupy, 22.01.2021 21:38, tomaj, (Houby)

Aleši děkuji za odpověď. Mám ještě jeden snímek, který obsahuje bílá vlákna a ještě bílé plodničky. To mě navedlo Byssonectrii.

Re: Ještě pár prcků z pod lupy, 21.01.2021 22:56, tomaj, (Houby)

Tyto pohárky jsme objevili na ležícím kmenu osiky, který už neměl kůru. Místa, kde hubky rostly byla zeleně zbarvená, podobně jako substrát, kde nacházíme zelenitku.
Kolegové na Slovensku jí nazývají tyrkyštek chľpkatý (Aeruginoscyphus sericeus), Český název nemá. Ani jsme nedohledali nějaký popis či informace o jejím nálezu z Česka.
Nález byl mikroskopován.
Přeji hezký víkend a nálezy.

Re: Re: Ještě pár prcků z pod lupy, 21.01.2021 23:14, mipera, (Houby)

Pěkná drobotina

Re: Re: Ještě pár prcků z pod lupy, 22.01.2021 05:29, houbomil-Klášterec(m), (Houby)


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30