O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Vlnatka žlutá?, 24.07.2017 22:22, chorcheee(m), (O přírodě)

Dobrý večer,

hlenky se pro mne staly obsesí. Uvidíme na jak dlouho to vydrží . Protože k jiným stránkám jsem zatím nepřilnul, rád bych se s vámi opět podělil o své zobrazovací pokusy. Nyní mi přijde, že je celkem koukatelné. Rád si přečtu názory (pokud budou hodně kritické, budu smutný, ale třeba mne to zase někam posune ).

Hlavně se vás ale chci zeptat - podobně jako se Zdeno ptává, zda má nadále dávat kvízy - zda vás to alespoň trošku zajímá a myslíte, že to sem patří. Hlenky nejsou houby. Přesto je mykologové tradičně zkoumají. Zároveň nevím, kam jinam je dávat. Nedávno jsem se stal členem hlenkařské skupiny na FB, kde jsou i někteří světoví borci. Leccos mi tam i určí. V národním prostředí ale kam s Myxomycetes nevím. Napadá vás něco? Předem díky.

Ale k tématu : Tuto hlenku jsem našel v neděli 23.7. 2017 v Žofínském pralese. Že jde o vlnatku (Arcyria sp.) mi přišlo již od oka. Přesto jsem myslel spíše na komplex A. cinerea neb mi přišla malá a šedá. Na fotografii je ovšem dosti žlutá a to i s tím, že barvy nejsou - jak to u mne bývá zvykem - dobře vyvážené .

Delší strana snímku má asi 27 mm.

Re: Vlnatka žlutá?, 25.07.2017 21:30, Pavla, (O přírodě)

Ano, zajímá, i když na mě rovněž příliš do hloubky, ale ta láska, se kterou je vše zpracováno a zdokumentováno, z toho dýchá na dáááááálku … ;)

Re: Vlnatka žlutá?, 24.07.2017 22:22, chorcheee(m), (O přírodě)

Dále už ze stereomikroskopu. Mladé plodničky (sporokarpy), kterým teprve začíná "vypučívat" "kapilicium". Delší strana snímku má ca. 7 mm.

Re: Vlnatka žlutá?, 24.07.2017 22:22, chorcheee(m), (O přírodě)

Totéž zvětšení, poněkud pokročilejší stadium.

Re: Vlnatka žlutá?, 24.07.2017 22:22, chorcheee(m), (O přírodě)

Totéž zvětšení, pokus o kontrastní zachycení kapilicia (elater).

Re: Vlnatka žlutá?, 24.07.2017 22:22, chorcheee(m), (O přírodě)

A největší zvětšení, se kterým na binolupě fotografuji (dále už je to jen prázdné zvětšení). Širší strana snímku má ca. 3,5 mm.

Myslím, že ten ruský stereomikroskop je opravdu dobrý. Porovnával jsem ho s několika levnějšími, ale také výrazně novějšími binolupami, které používají u nás ekologové (na buchanky a tak) a dosahoval jsem s nima nanejvejš o něco horších výsledků, než s tímto. Když uvážíme, že ty elatery mají udávaný průměr mezi 3 a 4 µm, těžko je asi prostorově vyfotografovat lépe. Tím ale neříkám, že nemám rezervy a nechci dosáhnout ještě hezčích obrázků .

Re: Re: Vlnatka žlutá?, 25.07.2017 18:36, vevanek, (O přírodě)

Jen pokračuj Pro mě je to sice moc odborné, ale ráda si to přečtu. A tato fotka se mi líbí

Re: Vlnatka žlutá?, 24.07.2017 22:22, chorcheee(m), (O přírodě)

A na závěr jedno mikro. Výtrusy jsou téměř hladké, velikost mi vychází mezi 8 a 10,5 µm (s průměrem lehce pod 9 µm - výtrusy nad 10 mikronů jsou vzácné). Ta zubatá vlákna - jak jistě tušíte - jsou elatery, to co je na prostorových fotografiích krásně žluté (pokročilá forma kapilicia u řádu Trichiales). Ornamentika (elater, o něco méně i výtrusů, které vypadají u většiny druhů dosti podobně) je důležitý určovací znak, však mne nezkušenému přijde u většiny fotografií dosti podobná.

Sarah Lloyd udává, že Arcyria obvelata (syn. A. nutans), tedy vlnatka žlutá, má mít průměr výtrusů kolem 7 mikronů. Ty moje - pokud jsem dobře měřil - jsou tedy nadprůměrné. Přesto bych se zatím přiklonil k tomuto velmi běžnému druhu. Tedy našel jsem asi jednu z nejběžnějších hlenek, ale přesto mám ze svého hraní radost. Hezké úlovky a krásné sny všem! .

Re: Re: Vlnatka žlutá?, 24.07.2017 22:26, Zdeno(m), (O přírodě)

A Tobě dík za osvětu, vždyť víš, že ta úvodní otázka je jen řečnická...

Re: Re: Re: Vlnatka žlutá?, 24.07.2017 23:00, chorcheee(m), (O přírodě)

Ale tak nevím. Co já vím? .

Re: Re: Re: Re: Vlnatka žlutá?, 25.07.2017 00:09, tomaj, (O přírodě)

Moc pěkné.

Re: Re: Re: Re: Vlnatka žlutá?, 25.07.2017 06:44, Zdeno(m), (O přírodě)

...že nevím, to vím...

Re: Re: Vlnatka žlutá?, 25.07.2017 00:18, soucekp, (O přírodě)

hmm ... povedené

Re: Re: Re: Vlnatka žlutá?, 25.07.2017 00:21, chorcheee(m), (O přírodě)

Díky!

Re: Re: Re: Re: Vlnatka žlutá?, 25.07.2017 00:33, petras, (O přírodě)

Nemůže to být taky mladá vlnatka?Nenašel jsem žádné staré pazderky,ale zbytky vlnatek tam jsou.

Re: Re: Re: Re: Re: Vlnatka žlutá?, 25.07.2017 10:50, chorcheee(m), (O přírodě)

Těžko říct... .

Re: Re: Re: Re: Re: Vlnatka žlutá?, 25.07.2017 22:24, Kraken(m), (O přírodě)

Těžko...

Re: Re: Vlnatka žlutá?, 25.07.2017 22:23, Kraken(m), (O přírodě)

No jistě, přece sem! Je to parádička, určitě v tom pokračuj. Já bych si laicky tipl vlnatku i bez mikroskopu.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30