O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Jak fotit bílé houby na tmavém pozadí?, 15.02.2016 23:42, Tori(m), (O fotografování)

Zkoušela jsem vyfotit nějaké brvenky, ale moc se mi nelíbí, co mi z toho leze. Problém je nejspíš mezi foťákem a botama: kontrast mezi bílým okrajem a černohnědým pozadím byl hodně velký a nevěděla jsem, co s tím. Když přistíním, prokreslení chlupů je lepší, ale tmavé části začnou dost zrnit. Když nechám plné světlo, oranžové hymenium i pozadí má skoro reálné barvy, ale bílá je skoro přepálená. Jak tohle řešíte a co dělám blbě? Např. tahle fotka je tak asi co bych si představovala. Fotím zatím jenom do jpg, nenašla jsem si ještě čas učit se s editorem raw. Už nevím, jestli tyhle jsem fotila s mezikroužky nebo bez, možné je obojí.
Díky předem za postrčení.

Re: Jak fotit bílé houby na tmavém pozadí?, 16.02.2016 13:16, Zdeno(m), (O fotografování)

Radit si moc netroufám, ale shrnu několik faktorů, které hrají roli pro konečný výsledek...Stativ, samospoušť, vhodný makroobjektiv nebo mezikroužky, nízké ISO, vysoká clona, nasvícení i přistínění, korekce bílé, využití možností úprav v editoru...Jistě kolegové další doplní, mimochodem, takhle malé věci lze dobře fotit doma u kafíčka...

Re: Re: Jak fotit bílé houby na tmavém pozadí?, 16.02.2016 15:37, Bery, (O fotografování)

Tak Zdeno napsal téměř vše, jen dodám předsklopení zrcadla a pokud má ta tvoje stovka tzv antitřes, tak nezapomenout na stativu VYPNOUT! Jo a to vyrovnání bílé bych dal na auto.

Re: Re: Re: Jak fotit bílé houby na tmavém pozadí?, 16.02.2016 15:38, Bery, (O fotografování)

Tam mělo být zrcadla!

Re: Re: Re: Jak fotit bílé houby na tmavém pozadí?, 16.02.2016 16:25, Zdeno(m), (O fotografování)

To vyrovnání bílé jsem tam sice napsal, ale sám dávám auto...Předsklopení zrcadla je dobrá glosa, ještě podotknu, pokud má samospoušť více verzí času, použít ten delší, třeba canonové dvě sekundy na zklidnění těžšího přístroje nestačí, zvláště při makru...

Re: Re: Re: Re: Jak fotit bílé houby na tmavém pozadí?, 16.02.2016 19:07, karelzbrd(m), (O fotografování)

také dávám automatické vyvážení bílé a co se týče dalších rad, jak psali ostatní - tady jde o neostrost, možná právě tím chvěním zrcadla při expozici. Pokud není předsklopení zrcadla možné, pomůže jak psal Zdeno delší čas. Ten zajistí, že expozice se stihne v době uklidnění foťáku. Napadá mě ještě stativ, někdy není zcela zajištěn proti nepatrnému pohybu v nerovném terénu při samotné expozici. To vše platí v případě, že je na objekt řádně zaostřeno. To nepoznám, tady to vypadá (spíše) na roztřesení při expozici, poněvadž není ostré nic.

Re: Re: Re: Re: Re: Jak fotit bílé houby na tmavém pozadí?, 16.02.2016 19:33, Zdeno(m), (O fotografování)

Souhlas, stabilitě stativu je třeba věnovat pozornost, mívám zlozvyk zatlačit ho do terénu víc než je zdrávo, proto jich tolik zničím. Také aretace, tedy dotažení všech matic a šroubů, je hodně důležitá...Fotka Tori je brutálním výřezem z původní, tam je prazáklad limitujících vlastností fotky...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jak fotit bílé houby na tmavém pozadí?, 16.02.2016 19:47, karelzbrd(m), (O fotografování)

aha, takže vše je možná správně, jen já jsem za blbce

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jak fotit bílé houby na tmavém pozadí?, 16.02.2016 20:01, Zdeno(m), (O fotografování)

Zajímavá interpretace, ale já zapomněl, že máš tu obsedanci...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jak fotit bílé houby na tmavém pozadí?, 16.02.2016 20:09, karelzbrd(m), (O fotografování)

možná lehkou, ale znám člověka, co to má těžce rozjetý a on si to neuvědomuje. Je to pro ostatní, co vědí, že něco není v cajku, docela pozoruhodné...

Re: Jak fotit bílé houby na tmavém pozadí?, 16.02.2016 21:22, Tori(m), (O fotografování)

Ještě teda upřesním: ostřím jen v režimu živého náhledu, takže zrcadlo by už mělo (?) být sklopené. ISO vždy 100, vyvážení bílé nastavuju buď na sluníčko nebo "mráček" nebo zkalibruju podle fotky papír. kapesníku (v zeleném šeru apod.); ostřím ručně, stabilizace vypnutá, jakékoli sw úpravy fotek ve foťáku vypnuté. Clona pro tenhle objektiv by měla být ideální okolo 11, většinou fotím drobotinu mezi 10 a 16, víc spíš výjimečně. (Mám pevné sklo asi 2 měsíce, tak si ještě na sebe zvykáme, předtím jsem používala zoom 18-55.)

Mohlo by to být tou samospouští, většinou ji mám jen na 2s, protože při 10sekundové to fotí minimálně 2 fotky a nechce se mi to pořád promazávat (ani doma). Někdy používám kabelovou spoušť, ale většinou ji zapomenu doma. Až budu zas někdy v lese, vyzkouším porovnat 2s a 10s zpoždění. Drobné věci taky většinou fotím dost zblízka (tak 2 cm za minimální vzdáleností objektivu), abych nemusela fotky moc ořezávat - nevím, na co to má či nemá vliv.

edit: když znova koukám na orig. fotky - zřejmě jsem tohle fotila bez mezikroužků, proto to je tak neostré.

Re: Re: Jak fotit bílé houby na tmavém pozadí?, 16.02.2016 22:23, basset(m), (O fotografování)

Podle mne je to roztřesené při expozici. Na celém snímku není ani jedno místo ostré. Nevím, jak pevný máš stativ, ale tvůj foťák plus objektiv mají minimálně 1 kilo a spíše více. Viděl bych to na krátký čas samospouště a vibrující stativ.
Mám i neblahé zkušenosti s tím, že stojím vedle stativu a přitom někde pode mnou a pod stativem je větev

Re: Re: Re: Jak fotit bílé houby na tmavém pozadí?, 16.02.2016 23:59, Včelda, (O fotografování)

no jak píše Basset, tam není ostré nic, a na pohybové rozmazání to taky úplně nevypadá... Nastavení bílé je irelevantní, to neostrost nezpůsobuje... Hmmmm. Čím to vlastně fotíš?

Re: Re: Re: Re: Jak fotit bílé houby na tmavém pozadí?, 17.02.2016 01:12, Tori(m), (O fotografování)

Stativ i hlava (Triopo, některý z těch z Mg-slitiny) by měly podle výrobce snést dost, těch mých max. 1,5 kila v pohodě. Canon 450D + Canon 100/2,8. Přesnější bude spíš "pokouším se fotit".

Re: Re: Re: Re: Re: Jak fotit bílé houby na tmavém pozadí?, 17.02.2016 08:08, Zdeno(m), (O fotografování)

O "snesení" nejde, spíše o stabilitu stativu...Manuální ostření je samozřejmě další parametr...Máme stejné foťáky, takže konzultace snazší, já mám fixní padesátku makro...

Re: Re: Re: Jak fotit bílé houby na tmavém pozadí?, 17.02.2016 08:03, Zdeno(m), (O fotografování)

Neblahé zkušenosti...To je přece murphyovský axiom. Pokud ležíš, je pod tebou další...

Re: Re: Jak fotit bílé houby na tmavém pozadí?, 17.02.2016 10:06, Zdeno(m), (O fotografování)

Souvislost mezi ostrostí a mezikroužky? Čím větší makro, tím menší hloubka ostrosti...

Re: Re: Re: Jak fotit bílé houby na tmavém pozadí?, 17.02.2016 10:11, Tori(m), (O fotografování)

Ale zároveň tím víc pixelů na stejně velký kus houby, tj. menší hloubka, ale líp prokreslená? Anebo?

Re: Re: Re: Re: Jak fotit bílé houby na tmavém pozadí?, 17.02.2016 11:32, Zdeno(m), (O fotografování)

Hlavně beze ztrát ořezem, nutným u malých objektů...

Re: Re: Jak fotit bílé houby na tmavém pozadí?, 17.02.2016 16:26, Bery, (O fotografování)

Tak jsem dělal pokusy s tou stovkou (u kafíčka) a všechno dopadlo + - nastejno. Celkové foto...samospoušť 2 s , předsklopení zrcadla, f16. Ale je to vyvolané z raw až v pc.

Re: Re: Re: Jak fotit bílé houby na tmavém pozadí?, 17.02.2016 19:19, Zdeno(m), (O fotografování)

Vše, co jsme diskutovali, je mnohdy prevence, v praxi se vydaří i fotky, kde jsme porušili co se dalo. Ale i brambory se velikostí liší...

Re: Jak fotit bílé houby na tmavém pozadí?, 15.02.2016 23:42, Tori(m), (O fotografování)

Další pokus s jinou kompenzací osvitu.

Re: Jak fotit bílé houby na tmavém pozadí?, 17.02.2016 16:27, Bery, (O fotografování)

Výřez. A máš pravdu s tím živ. nahl. Tori. Pravděpodobně došlo k přeostření, to se stává.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30