O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Z - stacking, 31.10.2015 23:45, chorcheee(m), (Houby)

Dobrý večer,

přidávám pár fotografií vytvořených vždy ze sekvence několika (většinou 3 - 6) různě zaostřených snímků (tzv. z-stack). Může se vám to líbit i nelíbit (už proto, že někde si program neví rady a vytvoří artefakty), ale mne ta hloubka ostrosti, kterou bych jinak zdaleka nedosáhl, nadchává! . Dobrou noc.

Vlasatka klamná (Trichia decipiens)

Re: Z - stacking, 31.10.2015 23:48, chorcheee(m), (Houby)

Tahla oranžová se snad nedá zkomprimovat do 300 kB aby to bylo ostré. Originál je mnohem lepší...

Re: Re: Z - stacking, 01.11.2015 15:15, Patrik(m), (Houby)

Já jsem si nedávno stáhnul CombineZP , což mě poradil pan Matýsek na nahuby.sk, ty používáš na to skládání fotek to samé?
Na ukázku tu dám včera focený Belonidium sp., složeno ze 3 fotek, škoda, že mě při focení nenapadlo udělat eště jednu fotku s ostrostí víc vzadu...

Re: Re: Re: Z - stacking, 01.11.2015 15:33, chorcheee(m), (Houby)

Ano Patriku, Combine ZM (myslím, že starší verze byla Combine ZP). Rád slyším, že jej doporučuje i Pan Ing. Matýsek. Myslím, že to je neuvěřitelně verzatilní program, který může poskytovat perfektní výsledky (kdysi jsem takto skládal fotky lišejníků z binolupy pro článek a pak ho dlouho nepoužíval). To že moje stacky ještě nejsou perfektní je další věc .

Re: Re: Re: Re: Z - stacking, 02.11.2015 22:52, chorcheee(m), (Houby)

Ne, tak opravuji: Combine ZP je recentní verze (ZM je starší). Právě jsem nainstaloval ten novější a zkouším...

Re: Z - stacking, 31.10.2015 23:45, chorcheee(m), (Houby)

Tyto šedomodré, voskovitě působící houbičky také nevím...

Re: Z - stacking, 31.10.2015 23:45, chorcheee(m), (Houby)

Řasnatka sp. (Peziza sp.)

Re: Z - stacking, 31.10.2015 23:45, chorcheee(m), (Houby)

Štítovka stinná (Pluteus umbrosus).

Re: Re: Z - stacking, 01.11.2015 09:40, alesjirsa(m), (Houby)

Tohle se mi zdá trošku takové přeplácané.

Re: Re: Re: Z - stacking, 01.11.2015 15:17, Patrik(m), (Houby)

Zbytečně si podle mě moc upravil kontrast, ale dělej si to, jak se to líbí tobě, zajímavý nález

Re: Re: Re: Re: Z - stacking, 01.11.2015 15:37, chorcheee(m), (Houby)

Já tu právě nic neupravoval. Takto se surovými snímky z Fuji HS30 "zacvičí" samo přednastavené makro v Combine ZM (viz níže srovnání výřezů 1:1).

Re: Z - stacking, 31.10.2015 23:45, chorcheee(m), (Houby)

Bělochoroš polokloboukatý (Skeletocutis nivea).

Re: Z - stacking, 31.10.2015 23:45, chorcheee(m), (Houby)

Nevím co to je.

Re: Re: Z - stacking, 01.11.2015 09:40, alesjirsa(m), (Houby)

Nedíval jsi se, jestli to mělo póry ? Přijde mi to jako choroš poloplástvový.

Re: Re: Re: Z - stacking, 01.11.2015 12:10, chorcheee(m), (Houby)

Čéče, nedíval. Říkal jsem si "nějaká začínající čirůvečka, nemá cenu určovat" a pak už jsem se soustředil jen na focení... .

Re: Re: Re: Re: Z - stacking, 01.11.2015 12:36, Yohaness(m), (Houby)

Spíš strmělka.

Re: Re: Z - stacking, 01.11.2015 15:18, Patrik(m), (Houby)

To je strmělka, Clitocybe sp.

Re: Z - stacking, 31.10.2015 23:45, chorcheee(m), (Houby)

Toto nevím, co třeba helmovka hnědopurpurová (Mycena purpureofusca)?

Re: Re: Z - stacking, 01.11.2015 00:44, Tori(m), (Houby)

Pěkná, štítovka?

Re: Re: Re: Z - stacking, 01.11.2015 08:24, chorcheee(m), (Houby)

Kde?

Re: Re: Re: Z - stacking, 01.11.2015 09:41, alesjirsa(m), (Houby)

Helmovka to je podle mne určitě.

Re: Re: Re: Re: Z - stacking, 01.11.2015 15:19, Patrik(m), (Houby)

Ano helmovka, Mycena

Re: Z - stacking, 31.10.2015 23:45, chorcheee(m), (Houby)

Krásně proostřená pýchavka (zkuste si to jedním snímkem!), ale nevím jaká. Rostla na dřevu, ale hruškovitá to přec není...

Re: Re: Z - stacking, 01.11.2015 11:18, basset(m), (Houby)

Chorchee, stacking jsem zkoušel také a zjistil jsem že více než tři snímky v Combine ZM nedávají smysl, protože těch artefaktů přibývá počtem snímků. Zkus si třeba tu helmovku/štítovku v Zoneru zvětšit a uvidíš, že např. klobouk nebo třeň jsou úplně rozsypané a pokryté právě artefakty. Kresba je úúúúplně pryč. Plynulost přechodu mezi pixely je skoková a barvy často spolu vůbec nesouvisí. Více snímků vede sice větší hloubce "ostrosti", ale vizuálně k rozmazání celého snímku, které již nelze nijak zaostřit.
Loni jsem zkoušel i Zerene, které se nechá stáhnout na měsíc na zkoušení, u něj se snad dá použít snímků více. Je ovšem řádově náročnější na jakoukoli práci, i když má také nějaký automatický režim. Budu se tím za dlouhých zimních měsíců asi znovu zabývat podle popisů uvedených u Zerene.

Re: Re: Re: Z - stacking, 01.11.2015 11:47, chorcheee(m), (Houby)

Já jsem zamilovaný (do Combajnu ), tak ty artefakty velkomyslně zlehčuji a říkám si "to se vychytá, jen se to naučit". Tak uvidíme . Jinak počet snímků nad 3 mi nepřijde být zásadním omezením. Ta pýchavka je taky tuším z 5 nebo 6 a přijde mi perfektní. Problém je logicky v jemných a nevýrazných vzorech (třeba ten povrch klobouku helmovky, pozadí mimo hloubku ostrosti...) kde se program nemá čeho chytnout a tak vypíchne různé šumy a artefakty.

Program má nepřeberně nastavení pro každý krok procesu. Toto je výsledek jen přednastavených maker. Hračička by jistě našel vhodný kompromis...

Lucka Zíbarová mi také psala, že pro z-stacking je vhodnější pořídit makro sáňky na osový pohyb celého aparátu, než přeostřovat objektiv. Mění se tím prý méně perspektiva a program má větší šanci snímky správně slícovat (i když korekci x-y alignmentu a perspektivy automaticky provádí, ale je jasné, že čím méně se musí korigovat, tím to většinou dopadne lépe)...

Re: Re: Re: Re: Z - stacking, 01.11.2015 12:17, chorcheee(m), (Houby)

Baset mne svým komentem přiměl k přímému srovnání. Dal jsem si vedle sebe ve velikosti 1:1 jednu původní fotografii (kde je daná oblast plus minus celá ostrá) a stack. Vkládám. Nemohu souhlasit s Henrym že to dělá moc artefaktů. Já třeba na předním povrchu klobouku té helmovky nevidím skoro žádné. Naopak mi přijde, že se program velmi dobře chytnul vzorů a ty zvýraznil.

Problém ale při přímém srovnání najdeme jinde. Combine ZM automaticky dělá jakousi korekci jasu, kontrastu a bůhvíčeho všeho. Výsledkem je, že stack je přepálený a přeostřený. Když se toto vypne (nastaví rozumně) bude to vypadat přirozeněji. Tohle je opravdu kýčovitě ostré, a "přeplácané", jak psal již Aleš. Právě proto jsem za to na FB asi už dostal dost lajků .

Re: Re: Re: Re: Re: Z - stacking, 01.11.2015 12:47, basset(m), (Houby)

Jestli té části vlevo říkáš ostrá, ta jsi určitě čínský bůh srandy. K té pravé části snad ani žádný bůh neexistuje
(trochu jsem si poprskal monitor, ale už jsem to utřel a je to dobrý)


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30