O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Hlenkový příběh, 19.10.2020 18:27, chorcheee(m), (Houby)

Protože hlenky jsou tu tolerovány a mají své fanoušky, dovolte mi jeden příběh, který by mohl někoho zaujmout. Před několika dny mi kamarád lichenolog věnoval klacík se zaschlým drobným plazmódiem. Sebral ho pro mikrolišejník, který na něm rostl. Neměl možnost hned vzorek usušit a když se po dnu či dvou (nevím přesně) vrátil z terénu, na tomto dřívku prý ten lišejník už prakticky nebyl k nalezení.

Re: Hlenkový příběh, 19.10.2020 18:27, chorcheee(m), (Houby)

Místo něj našel žilky žlutohnědého faneroplazmódia, které mu lišejník sežralo. Když mi vzorek poskytl, byl již saschlý. Poněkud jsem se obával, zda vyschnutí neproběhlo moc rychle a hlenka přežila. Mé obavy však byly liché. Po navlhčení během několika hodin začala mnohojaderná obří buňka (kterou plazmódium pravých hlenek je) aktivovat a již pod binolupou byla krásně vidět, jak se v žilkách přelévá protoplazma chvíli jedním směrem a za minutu dvě zase zpět. Přeočkoval jsem část plazmódia na agar a zbytek nechal na vlhkém klacíku v krabičce.

Re: Hlenkový příběh, 19.10.2020 18:27, chorcheee(m), (Houby)

Když jsem se po dni a kousek k vzorkům dostal, plazmódium bylo kompletně proměněné v drobné plodničky. Asi nebylo u mne šťastné . Zvolilo tedy odchod do anabiózy. Dva večery jsem se pak ukájel fotografováním plodniček, jejich kapilicia a spor a skládáním fotografií. Makrofotografové vědí, kolik to dá práce a kolik dílčích fotografií je pro jeden „stack“ při takovémto zvětšení potřeba.

Re: Hlenkový příběh, 19.10.2020 18:27, chorcheee(m), (Houby)

Čekal jsem něco vzácnějšího. Pak jsem obrázky dal do hlenkové skupiny, kde mi navrhli poměrně běžný druh; badhamovku listomilnou (Badhamia foliicola) a já nemám důvod nesouhlasit. Kapilicium je badhamoidního typu (to znamená zvápenatělé celé), povrchová blanka téměř bez vápence, místama iridiscentní (to znamená hrající různými barvami díky interferenci světla. Takto přesně se B. foliicola projevuje. I spory jsou správné velikosti. Zmátl mne ten kalíšek na bázi, který jsem myslel, že tento druh neumí. Ale nyní, pohledem na webové fotografie vidím, že jen není často pořádně fotograficky zachycen. Takže se trošku stydím, že jsem neurčil sám.

Re: Hlenkový příběh, 19.10.2020 18:27, chorcheee(m), (Houby)

Ale zajímavějším závěrem jistě je, že „to“ žere lišejníky. I když drobné, ale plně zdravé. Tohle nevím, zda někdo už někdy reportoval.

Re: Hlenkový příběh, 19.10.2020 18:27, chorcheee(m), (Houby)

Hlenky jsou, pro připomenutí, dravé. Jejich améby a plazmodia loví bakterie, kvasinky a jiné mikroorganizmy. Nepohrdnou často ani větší kořistí, například rozkládajícími se houbami.

Re: Hlenkový příběh, 19.10.2020 18:27, chorcheee(m), (Houby)

Strategie houbožravosti se zdá být rozšířenější právě u badhamovek. Milovníci přírody často znají větší a nápadnější badhamovku láčkovitou (B. utricularis). Tvoří většinou objemná, zářivě žlutá až oranžová plazmodia, které se mění ve stovky až tisíce dlouze stopkatých, nicích plodniček (1 – 2 mm v průměru). Ty jsou ponejprv žluté, dozráváním nabývají modravé tóny s plaky povrchového amorfního vápence.

Re: Hlenkový příběh, 19.10.2020 18:27, chorcheee(m), (Houby)

No a badhamovka listomilná je drobnější, ale na lišejníku si, zdá se, ráda pochutná.

Re: Re: Hlenkový příběh, 19.10.2020 19:09, Zdeno(m), (Houby)

Ďáble...

Re: Hlenkový příběh, 19.10.2020 18:27, chorcheee(m), (Houby)

Nedávno se někdo v již zmíněné hlenkové FB skupině ptal, zda hlenky konzumují i viry. Téma dnes aktuální . Odpovědi byly různé (nic moc se o tom neví). Ale protože dnes zjišťujeme, že viry jsou všude a jejich biomasa nemusí být zanedbatelná (o početnosti ani nemluvě), tak asi proč ne.

Re: Re: Hlenkový příběh, 19.10.2020 18:45, houbomil-Klášterec(m), (Houby)

Jen zírám -pro mne fotky z jiného světa!Poučné-paráda!

Re: Re: Hlenkový příběh, 19.10.2020 20:06, tomaj, (Houby)

Nádhera. Díky za příběh.

Re: Re: Hlenkový příběh, 19.10.2020 20:11, basset(m), (Houby)

Jak psal Zdeno - dábelské

Re: Re: Hlenkový příběh, 19.10.2020 20:22, Pavla, (Houby)

Jirko, představ si hlenky na obrázku (vlasatky?) z ptačí perspektivy jako diváky v sále hltající, stejně jako já, Tvůj hlenkový příběh. Vidíš ten standing ovation? Tohle se Ti vážně moc povidlo. Bravo!

Re: Re: Hlenkový příběh, 20.10.2020 08:20, Yohaness(m), (Houby)

Super.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30