O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Život jedné krásné hlenky..., 09.07.2020 06:57, Soňa.F., (O přírodě)

Poprvé spatřena večer ve 22h, první stádium bylo smetanově bílé- to jsem bohužel nezachytila, naivně jsem si myslela, že si je vyfotím ráno, až nebude tma. Ráno ve 4h na mě koukala již tato nádhera... Dávám do pléna i diskuzi k určení- Lindbladia? Brefeldia? Velikost plochého útvaru přes celu dlaň i s prsty, malé visící útvary velikost od 1cm po 4 cm největší- visící útvary byly kulovité. Barva odpovídá skutečnosti- růžová byla kouzelně žvýkačkově růžová a dále se měnila přes fialovou, masovou až ke konečné černé. Od růžové do černé to trvalo cca 5 hodin. Mám ji doma na špalku, mohla jsem ji pozorovat od počátku až do konce. Konečné černé stádium rozfoukal vítr, vyprášila se...

Re: Život jedné krásné hlenky..., 09.07.2020 06:57, Soňa.F., (O přírodě)

Re: Život jedné krásné hlenky..., 09.07.2020 06:57, Soňa.F., (O přírodě)

Re: Život jedné krásné hlenky..., 09.07.2020 06:57, Soňa.F., (O přírodě)

Re: Život jedné krásné hlenky..., 09.07.2020 06:57, Soňa.F., (O přírodě)

Re: Re: Život jedné krásné hlenky..., 09.07.2020 06:57, Soňa.F., (O přírodě)

Re: Re: Re: Život jedné krásné hlenky..., 09.07.2020 06:58, Soňa.F., (O přírodě)

Mezi přeposlední a touto fotkou je rozdíl 4 hodiny.

Re: Re: Re: Re: Život jedné krásné hlenky..., 09.07.2020 07:33, houbomil-Klášterec(m), (O přírodě)

Rostla asi na smrku? Hezky zachycen růst,je krásná,ale neumím pojmenovat-to přenechám odborníkům.

Re: Re: Re: Re: Re: Život jedné krásné hlenky..., 09.07.2020 08:09, Soňa.F., (O přírodě)

To jsem zapomněla uvést- ano, je to smrk.

Re: Re: Re: Re: Život jedné krásné hlenky..., 09.07.2020 09:07, Véna, (O přírodě)

Pěkné.

Re: Re: Re: Re: Re: Život jedné krásné hlenky..., 09.07.2020 10:22, chorcheee(m), (O přírodě)

No to je krásná dokumentace! Krásná ukázka jak rychle se hlenky vyvíjí a dramaticky proměňují. Mé hlenkové srdce nemůže než zaplesat . S určením to bude ale už obtížnější.

Lindbladiu bych vyloučil. To je hlenka ze skupiny světlovýtrusých (za zralosti má žlutý výtrusný prach a to by na pozdnějších fotografíích bylo hádám vidět). Tohle bude jedna z tmavospórých hlenek, které hromadí ve sporách melanin a jak dokumentujete, vytvářejí ho velmi rychle . Já bych v tom klidně viděl Symphytocarpus amaurochaetoides. Tenhle rod zahrnuje pazderky, které nedělají pořádné (samostatné) "čokoládové trubičky". Jejich sporangia jsou různě srostlá a znetvořená. A právě u S. amaurochaetoides by v tom nikdo pazdérek nehledal a vypadá vnějškově často přesně jako ta Brefeldka. Chce to mikro.

Brefeldia maxima - vezikulární útvary v kapiliciu, papilnaté spory.

S. amaurochaetoides - kapilicium bez vezikul, jemně sítnatý (retikulární) povrch spor.

Ještě jsem chvíli přemýšlel o hřívovce (Amaurochaete sp.) pro ten růst na jehličnanu. Ty předchozí znám z listnáčů. I ta růžová gutace je pro hřívovky typická (nicméně takové kapičky vyloučí při dozrávání i pazderky, jak makrofotografové oceňují, tak proč ne S. amaurochaetoides). Ale vnějškově mi to na ni nepřijde. Navíc hřívovka černá (nejčastější druh)roste snad výhradně na borovicích.

Pokud by se vám chtělo sebrat kus, který na špalku zbyl a poslat mi, rád na to kouknu pod mikroskopem.

Hezký den a hlenkám zdar!



Re: Re: Re: Re: Re: Re: Život jedné krásné hlenky..., 09.07.2020 11:39, Soňa.F., (O přírodě)

Možná je ten špalek i borový, kouknu raději přesně- je to holé, sežrané kůrovcem a u nás už bohužel žerou i borovice. Jestli to pomůže vyfotila jsem na tom samém špalku ještě jednu hlenku- myslela jsem původně, že je to stejný druh, ale měnilo se to jinak, i tvar mělo jiný- a to jsem si pro sebe určila právě jako hřívovku... Tohle je to druhé. Byly to dva útvary, mnohem menší a měnilo se to také od krémově bílé, přes růžovou až po černou. Také miluji hlenky, tak budu moc ráda za přesné určení a pokud to půjde, seberu, co tam je (narostou třeba i další) a pošlu- jen řekněte v čem a jak zaslat... Toto je ta druhá- mám i první stádium.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Život jedné krásné hlenky..., 09.07.2020 11:39, Soňa.F., (O přírodě)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Život jedné krásné hlenky..., 09.07.2020 20:02, Soňa.F., (O přírodě)

Tak oprava, ten špalek je opravdu borový.

Re: Re: Re: Re: Život jedné krásné hlenky..., 09.07.2020 10:47, Kraken(m), (O přírodě)

To je moc pěkně zdokumentované! A ta hlenka je taky moc pěkná.

Re: Re: Re: Re: Život jedné krásné hlenky..., 09.07.2020 21:16, tomaj, (O přírodě)

Hezky zdokumentováno.

Re: Re: Re: Re: Re: Život jedné krásné hlenky..., 09.07.2020 22:41, chorcheee(m), (O přírodě)

Tak nevím, to druhé na hřívovku už vypadá více, ale třeba to bude obojí totéž. Píši zprávu...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30