O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Trochu netradiční příspěvek, 18.06.2020 22:05, tomaj, (Houby)

Všechny zdejší zdravím a chválím Vám příspěvky i fotky. Houbařská sezóna už jede a podle spadlé vody bude ještě lépe.
Při hledání houbiček libujících si na substrátu obklopeném vodou jsem našel takovéto útvary.
Větev listnáče, částečně ponořená v tekoucí vodě, jich hostila větší množství. V lese jsem myslel, že jde o nějaké rašící rostlinky a až doma u počítače zjistil omyl.
Snad jde o komára. To je ale vše co k tomu nálezu mohu říci.

Re: Trochu netradiční příspěvek, 18.06.2020 22:05, tomaj, (Houby)

Aktuálně pomáhám lesákům při sledování a redukci kůrovců ve zdejších lesích.
Smrk je ve Slavkovském lese zastoupen více jak 95 % a ochrana lesa před lýkožroutem smrkovým tady stojí na prvním místě.
Na obrázku požerek lýkožrouta. Chodby v požerku bezprostředně osídlují hubky z rodu Dendrostibella sp.

Re: Trochu netradiční příspěvek, 18.06.2020 22:05, tomaj, (Houby)

Lesnici se již poměrně dlouho snaží využít některých druhů hub v boji proti přemnožení kůrovců . Hlavně se jedná o některé druhy z rodu Beauveria, které již v historii pomohly.
Na snímku larva kůrovce a některý ze zástupců této houby.

Re: Re: Trochu netradiční příspěvek, 20.06.2020 12:55, samotářka, (Houby)

Já tomu sice nerozumím, ale přemýšlím o tom, že na fotografii je bílá houba, kterou ten kůrovec s radostí žere, a nikoliv houba, která by larvám kůrovců škodila.

Re: Re: Re: Trochu netradiční příspěvek, 20.06.2020 22:03, Pavla, (Houby)

Kůrovec míní, ale Beauveria mění.

Re: Re: Re: Trochu netradiční příspěvek, 24.06.2020 21:11, tomaj, (Houby)

Omlouvám se za pozdní reakci. Tvůj názor vůbec není od věci. Existuje několik druhů kůrovců
(např. dřevokaz čárkovaný), kteří na svém těle přenášejí výtrusy hub. Tyto se pak v prostředí, ve kterém kůrovci žijí, rozrůstají a larvy s dospělci je žerou.
To ovšem neplatí pro lýkožrouta smrkového. Larvy i dospělí brouci žerou lýko smrků.

Re: Trochu netradiční příspěvek, 18.06.2020 22:05, tomaj, (Houby)

Současně snad probíhají pokusy s aplikací houby na lýkožrouta v ŠUNAP. Podmínky pro růst a rozvoj těchto hub jsou momentálně optimální.
Na snímku hlavní aktér kůrovcové kalamity v Česku, lýkožrout smrkový (Ips typographus).

Re: Trochu netradiční příspěvek, 18.06.2020 22:05, tomaj, (Houby)

Mladý lýkožrout, po zralostním žíru u výletového otvoru, před opuštěním požerku.

Re: Trochu netradiční příspěvek, 18.06.2020 22:05, tomaj, (Houby)

Na závěr jedna echt houba šupinovka olšová (Flammula alnicola). Doufám, že se Vám z těch kůrovčích kudrlinek nezamotala hlava.
Mějte fajn nálezy a dobrou náladu.

Re: Re: Trochu netradiční příspěvek, 18.06.2020 22:27, mipera, (Houby)

Tomaji, super příspěvek i fotky

Re: Re: Trochu netradiční příspěvek, 19.06.2020 07:34, Pavla, (Houby)

Podle některých zdrojů by měla růst až na podzim. Nějak nám ty houby začínají přerůstat přes hlavu. Jinak moc zajímavý a poučný příspěvek - posílám pochvalu. U prvního obrázku jsem si řekla, že než si přečtu text, pokusím se sama uhodnout, co na něm vlastně je. Uvařila jsem si kafe, vypila jsem kafe, no a .... přečetla jsem si raději text.

Re: Re: Trochu netradiční příspěvek, 19.06.2020 07:49, Véna, (Houby)

Velmi poučné, díky.

Re: Re: Trochu netradiční příspěvek, 19.06.2020 09:28, Kraken(m), (Houby)

Zajímavé!

Re: Re: Trochu netradiční příspěvek, 19.06.2020 16:55, houbomil-Klášterec(m), (Houby)

Re: Re: Trochu netradiční příspěvek, 19.06.2020 21:31, Forrest Run(m), (Houby)

Díky Ti, Kamarýde! Ať sázej jedle, břízy, osiky a buky....smíšenej les je nejstabilnější a nejodolnější ekosystém!:-)

Re: Trochu netradiční příspěvek, 19.06.2020 21:02, tomaj, (Houby)

Děkuji za reakce.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30