O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Koukám, 02.06.2020 16:32, Pavla, (O přírodě)

že někteří z Vás už plníte koše jak ve vrcholové sezóně. Dobře Vy! To my ve vyšších polohách Beskyd, kde jsem se v sobotu pohybovala, si musíme na hřibovité ještě počkat. Plniče spíží tedy zřejmě nepotěším, ale oko těch z Vás, kteří do přírody chodíte rádi relaxovat a roztáhnout si hrudní košíček, možná jo.

Co bylo k vidění?

Třeba louka plná kukaček. Kuku kuku...

Re: Koukám, 02.06.2020 16:32, Pavla, (O přírodě)

Některé roztahovaly svá kropenatá křídla, jen uletět. Jinak pochopitelně prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) alias vstavač kukačka.

edit: alias vstavač, kukačka, etc. ;)

Re: Re: Koukám, 02.06.2020 20:02, basset(m), (O přírodě)

Pavlo to ne. Myslím, že to je májový. Budeš muset asi kukat víc jako já. Také jsem si myslel.
Prstnatec májový / Vstavač májový, Dactylorhiza majalis.
Vstavač kukačka / Rudohlávek kukačka (Anacamptis morio, syn. Orchis morio).

Re: Re: Re: Koukám, 02.06.2020 20:44, Pavla, (O přírodě)

Díky za reakci, bassete. Napsala jsem to asi špatně, i když jsem to myslela dobře. Svůj nález jsem si pojmenovala jako prstnatec májový, ale čerpala jsem z odkazu, kde se uvádí: Prstnatec májový, alias „vstavač“, „kukačka“, či „žežulka“ je symbolem tradičních mokrých luk u nás. Tečka.

Načež jsem mezi "vstavač" a "kukačku" ve svém textu, bohužel, nevložila čárku. Takže znovu - pochopitelně prstnatec májový alias vstavač, kukačka, či žežulka. Může být?

Re: Re: Re: Re: Koukám, 02.06.2020 23:24, Kraken(m), (O přírodě)

Tak to má byť a tak je to správně!

Re: Re: Re: Re: Koukám, 03.06.2020 12:45, basset(m), (O přírodě)

S tím kukáním je to tak. Byl jsem asi před čtrnácti dny na louce, kde má růst vstavač kukačka. Nafotil jsem a dal FB. Ozval se mi nějaký pán, že to není kukačka, ale vstavač májový. Přečetl jsem si znovu popis té PR a skutečně jsem na jiném místě v textu našel, že tam roste i májový. Minulý týden jsem byl poblíž na kontrole kovářů a potkal jsem tam místního. Dali jsme se do řeči a já se mimo jiné zmínil o tom, že tam jezdím asi 35 let na houby a až teď jsem zjistil, že tam oblíž rostou i orchideje. Řekl jsem o lapálii s májovým a on mi doporučil, že musím kukat na druhé sušší straně louky. Letos tam prý ještě nebyl, ale měly by tam být.

Re: Re: Re: Re: Re: Koukám, 03.06.2020 18:58, Pavla, (O přírodě)

Tak příště kukej na druhou stranu, nafoť a dej ho sem, ať si dáme vstavače kukačku do woka.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Koukám, 03.06.2020 19:42, basset(m), (O přírodě)

Zítra jedu testnout dubáky a pak kováře, když nebude ani jeden test úspěšný, zkusím zakukat

Re: Koukám, 02.06.2020 16:32, Pavla, (O přírodě)

Věřte, nevěřte, cestu mi zkřížil i medvěd. U nás v Beskydech je to normálka. I když tento, pravda, vypadal spíš jako dikobraz. Jinak pochopitelně housenka nočního motýla přástevníka medvědího.

Krásný motýl, kterého jsem nikdy na vlastní oči neviděla, jen v r. 2016 jsem našla jeho spodní křídlo.

Re: Re: Koukám, 02.06.2020 23:33, Kraken(m), (O přírodě)

Jj, je to krasavec. Jednou, to jsme ještě v oknech neměli sítě, tak za mnou přiletěl až domů, když jsem ponocoval u PC.

Re: Re: Koukám, 03.06.2020 10:57, gazela(m), (O přírodě)

Dobrá zpráva je, že na světě je víc, než jeden kus tohoto krasavce. Loni v srpnu, kdy tady u nás nerostly žádné houby, jsme byli vděčni za jakýkoliv úlovek aspoň pro foťák, když už košík zůstával stále prázdný. Na Výpřeži pod Ještědem byl tento jediný kousek, byl zcela v klidu, asi spal a nechal se zvěčnit.

Re: Koukám, 02.06.2020 16:32, Pavla, (O přírodě)

A nějaké houby, ptáte se? Něco málo bylo, třeba "papulky" bahenní.

Re: Koukám, 02.06.2020 16:32, Pavla, (O přírodě)

Tentokrát se mi před objektiv netlačila žádná pošvatka, ale pro změnu tohle malé černé strašidýlko.

Re: Koukám, 02.06.2020 16:32, Pavla, (O přírodě)

Áááá tady už máme v družném hovoru s p. Komárem pana domácího p. Bombuse, který všechny ty žluté "papulky" hlídal. Nevím, jestli vyšel zrovna ze sprchy, nebo si jen zapomněl deštník. ;)

Jinak pochopitelně čmelák. Vylučovací metodou jsem si ho pojmenovala jako čmeláka rokytového (Bombus hypnorum). Pokud správně, taky se mu říká čmelák stromový, má rád vlhká stanoviště kolem potůčků a sídlí na rozdíl od jiných druhů vysoko nad zemí v dutinách stromů, v opuštěných hnízdech apod.

Re: Koukám, 02.06.2020 16:32, Pavla, (O přírodě)

Tenhle rozčepýřenec neměl chybu, a tak jsem jeho pozorováním strávila celkem dost dlouhou chvilku.

Re: Re: Koukám, 02.06.2020 17:46, mipera, (O přírodě)

Máš to, Pavlo, super. Vstavače a ani čapulky jsem ještě nenašla.
Čmelák se mi také moc líbí.

Re: Re: Re: Koukám, 02.06.2020 21:03, Pavla, (O přírodě)

Díky, Ty až je jednou najdeš, určitě je nafotíš famózně.

Re: Re: Re: Re: Koukám, 03.06.2020 13:39, mipera, (O přírodě)

Famózně určitě ne, ale ráda bych si je někdy vyfotila. Štěstí prý přeje připraveným

Re: Re: Koukám, 02.06.2020 22:09, Dano, (O přírodě)

Pěkné, šikula!
Ten hmyzák bude podle hlavy nějaký vetřelec.

Re: Re: Koukám, 04.06.2020 21:42, tomaj, (O přírodě)

Čapulky i ten potápěč se Ti moc povedly.

Re: Koukám, 02.06.2020 16:32, Pavla, (O přírodě)

Všechno, z čeho jsem byla v sobotu unešena, se mi do jednoho příspěvku nevejde, takže se pro dnešek rozloučím s torzem čepičatky bezpóré a prosbou.

Pokud přijdete na to, že některá z mých určení jsou chybná, nenadávejte a hned mě, prosím, opravte. Děkuji a přeji všem pěkný zbytek dne.

P.S. Pro případné korektory - ty čapulky jsem jako papulky nazvala familiárně vědomě. ;)

Re: Re: Koukám, 02.06.2020 20:10, MACEK, (O přírodě)

Radost

Re: Re: Re: Koukám, 02.06.2020 21:08, Pavla, (O přírodě)

Jj Macku, pobyt v přírodě je opravdu jedna velká radost. Jen bacha na těch lesních křižovatkách. Trojúhelník na špici, dej přednost... mloku, mločici.

Re: Re: Re: Re: Koukám, 03.06.2020 00:32, Kraken(m), (O přírodě)

Pěkné povídání i fotečky. Trojúhelník na špici? Zákaz vjezdu mlokům!

Re: Re: Re: Re: Re: Koukám, 03.06.2020 18:55, Pavla, (O přírodě)

Tak dnes to bude jen slovní domluva a domácí úkol zvopáknout si zákazové značky a značky upravující přednost. Příště už ale pokutka, p. Krakene - zaplatíte plným košíkem hub.

Re: Re: Re: Re: Koukám, 03.06.2020 08:24, Véna, (O přírodě)

Moc pěkné.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30