O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Dnes mě potešily, 16.01.2019 16:19, mipera, (O fotografování)

Už vykukují hodně maličké jehnědky lískové, nemusela jsem ani hrabat.

Re: Dnes mě potešily, 16.01.2019 16:19, mipera, (O fotografování)

Nebo kontrastnější?

Re: Re: Dnes mě potešily, 16.01.2019 18:05, basset(m), (O fotografování)

Sqělé! Ale ještě stále ne moc ostré.

Re: Re: Re: Dnes mě potešily, 16.01.2019 18:08, Forrest Run(m), (O fotografování)

Souhlas s Henrym!:-)

Re: Re: Re: Re: Dnes mě potešily, 16.01.2019 20:24, mipera, (O fotografování)

Upravila jsem ještě další fotku. Plodnice jsou hodně maličké, mají průměr 2 až 3 mm.
Doufám, že příště budu fotit něco většího.

Re: Re: Re: Re: Re: Dnes mě potešily, 16.01.2019 21:44, tomaj, (O fotografování)

Pěkné, Ty už tam máš také jaro.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dnes mě potešily, 17.01.2019 21:41, chorcheee(m), (O fotografování)

Je potřeba - u takových zvětšení - skládat .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dnes mě potešily, 18.01.2019 14:58, mipera, (O fotografování)

Souhlasím s tebou, o skládání jsem už uvažovala, ale stále to odkládám.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dnes mě potešily, 18.01.2019 23:30, Včelda, (O fotografování)

dovolím si oponovat... Jednak na takovéhle hubky skládání potřeba úplně není, druhak kdo nenafotí dobře houby normálně (a tím nemyslím přímo miperu, ale obecně), tak skládáním si vážně nepomůže. Ba naopak se akorát utopí v artefaktech a stráví s tím k tomu o dost víc času.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dnes mě potešily, 19.01.2019 00:02, mipera, (O fotografování)

Chtěla jsem odpoledne napsat, že se musím nejdřív naučit pořádně fotit, pak jsem to smazala.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dnes mě potešily, 19.01.2019 10:00, Včelda, (O fotografování)

od skládání nechci zrazovat, ale je třeba si uvědomit několik věcí - normálně v lese vidíš houbu a vyfotíš si jí. Někdy stačí jednou, někdy třeba zkusíš různé úhly nebo vzdálenost. Řekněme že uděláš tři fotky. Pokud ale chceš skládat, bude jich na to samé potřeba klidně třeba třicet. Takže velice výrazně vzrůstá datové zatížení, za den v lese můžeš mít na kartě pak najednou okolo 2 - 3 GB dat a to nemluvím o tom, že bys dokonce fotila do RAWu....
Další zákeřnost spočívá v tom, že jakýkoli pohyb houby nebo okolí (foukne vítr, pohne se tráva nebo list) při focení, aniž by sis toho třeba v reálu povšimla, se potom při skládání projeví. Zdvojí se někde hrany, vzniknou nezaostřené plochy a podobně. Zrovna tak nedělá úplně dobře ani změna světla (přejde mrak, vyjde slunce a podobně)a k tomu se samozřejmě po celou dobu nesmí pohnout foťák. Všechno tohle při klasickém focení řešit v zásadě nemusíš.
A to nemluvě o tom, že si to vyžádá výrazně delší čas jak přímo při focení, tak hlavně potom při samotném skládání doma. Plus případné úpravy a retuše vzniklých artefaktů.
Takže asi tak nějak. Je to jako bys po dvou lekcích autoškoly chtěla zkoušet driftovat... Myslím že všechno má svůj čas a je důležitější hlavně umět fotit dobře klasicky. Pak se rozhodni, jestli rozšířit možnosti skládáním či ne. Protože skládání je tak trochu dobrý sluha, ale zlý pán...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dnes mě potešily, 19.01.2019 11:48, Tori(m), (O fotografování)

Já jsem dělala skládané fotky jen přes objektiv mikroskopu (takže stabilní prostředí, bez větru, cca stabilní světlo, posun pro přibližně stejných krocích) a stejně to někdy nevyšlo dobře, protože se u toho askomycetu projevilo osychání v pokojové teplotě (tj. smršťování plodnice). Okem ani přes okulár to vidět nebylo, ale když je max. půlmilimetrová houba přes půl obrazovky, tak už je každý rozdíl hodně vidět.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30