O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Dnes mi udělaly radost, 12.11.2018 19:19, mipera, (Houby)

Hlívu ústřičnou přidám pod maso společně s pečárkami polními, kterých bylo docela dost.

Re: Dnes mi udělaly radost, 15.11.2018 23:17, Včelda, (Houby)

no... pařez vypadá, že je smrkový a hlíva neroste v trsu, takže bych měl celkem podezření na hlívu smrkovou (Pleurotus abieticola). Ovšem s ní je trochu potíž, loni jsem dodal dva podobně podezřelé sběry Hanýžce na mikropotvrzení, ale ouha. I když zjišťovala info u lidí, co už tento taxon mikroskopovali, přesto se nedá s jistotou říct, zda je to ona či ne. Schází dostatek validních znaků. Respektive nikdo pořádně neví, jak má vlastně přesně vypadat. Jsem zvědav zda se to nějak časem pohne...

Re: Re: Dnes mi udělaly radost, 15.11.2018 23:29, Tori(m), (Houby)

Držim palec. A jsou aspoň sběry hlívy z jehličnanů geneticky odlišné od sběrů z listnáčů?

Re: Re: Re: Dnes mi udělaly radost, 16.11.2018 23:29, Včelda, (Houby)

genetiku na tom snad ještě ani nikdo nedělal... Jediné vodítko je výskyt na smrku (což ale ústřičná může taky), růst spíše jednotlivých plodnic oproti bohatým trsům hlívy ústřičné a celkově méně masité plodnice. Mikroskopicky by výtrusy měly mít 4-5 µm oproti 3-4 µm u P. ostreatus. Ovšem znáš to... dle všeho se spíše tak nějak bez molekuláry doufá, že dle těchto znaků jde o P. abieticola.

Re: Re: Dnes mi udělaly radost, 16.11.2018 17:15, alesjirsa(m), (Houby)

Já bych pařez tipoval na dub, ale samozřejmě nemusí to tak být.

Re: Re: Re: Dnes mi udělaly radost, 16.11.2018 23:11, Včelda, (Houby)

ono fakt těžko říct...jehličí to samozřejmě trochu ovlivňuje ve prospěch smrku, ale dubové listy jsou tam taky. Jen mi přijde, že to dřevo na řezné ploše je relativně dost řídké, což vídám spíše u smrku než u dubu.

Re: Re: Re: Re: Dnes mi udělaly radost, 17.11.2018 00:50, Tori(m), (Houby)

No, smrk má homogenní strukturu, která je na létech silně zhuštěná (v poměrně silném pruhu). Dub má v letokruhu nejdřív slabší proužek s velkými cévami a pak silnější pruh bez nich, zhuštění na letokruhu je jen pár buněk silné. Hustější struktura s menšími buňkami se bude asi pomaleji rozkládat než ta řidší, takže takhle výrazné a silné kruhy bych taky řekla spíš na jehličnan (smrk).
Každopádně profíci jako tomaj nebo petras to dřevo myslím poznají na první pohled. : )

Re: Dnes mi udělaly radost, 12.11.2018 19:19, mipera, (Houby)

Jelikož hodně foukalo, tak jsem tyto houbičky vyfotila pouze dokumentačně,
aby mi je Aleš určil.
A ony to jsou lysohlávky kopinaté.

Re: Dnes mi udělaly radost, 12.11.2018 19:19, mipera, (Houby)

Fotky vypadají, jako kdybych vyzkoušela jejich účinek,
ale je to prvonález...

Re: Re: Dnes mi udělaly radost, 12.11.2018 19:36, MACEK, (Houby)

Prvně je vidím na těchto stránkách


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30