O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Přání a poděkování Romčovi, 09.08.2018 21:59, Forrest Run(m), (O přírodě)

Rok se sešel s rokem a Romča, admin, stvořitel i neustálej zlepšovatel těchto stránek má opět svátek!

Tož Romčulíne, přejeme Ti s Kájinkou hodně štěstí, zdraví a hlavně tu sexuélní svěžest, Čéče!:-)

A protože máš rád košíkovou, tumáš pár košíků!:-)

Fotka je ze Šumavy ze 7.července.....ještě před dvěma týdny se v polohách nad 1000 m.n.m. dalo najít dost lišek, masáků, křemílků i hříbků, ale se stoupajícíma teplota se červivost hříbků i suchohřibů vyšplhala ke sto procentům. Sám jsem zvědav, jak se z tohodle příroda oklepe, letos už jsem k tomu skeptickej...že strádaj smrky je už evergreen posledních několika let, ale aby v první půlce srpna začaly schnout a shazovat listy lípy, habry, osiky a břízy, to jsem ještě nezažil-co na to starší pamětníci/pozorovatelé přírody? Jsem naturelem optimista, ale dost bych se divil, kdyby bylo pod těmahle stromama letos ještě nějaký podstatnější množství mykorhizních houbelec...

Ať skončím trošku optimističtěji, dnes mi jeden z mých mykoagentů hlásil slušný kvanta syrovinek i lišek z Novohradských hor a minulej tejden byl kámoš v Rychlebských horách a tam nad 800m.n.m. bylo prej dost praváků i strakošů.

Re: Přání a poděkování Romčovi, 09.08.2018 22:54, vlk(m), (O přírodě)

...připojím se taky košíkem...bohužel loňskym...a přeji hlavně zdravíčko a rodinnou pohodičku...

Re: Re: Přání a poděkování Romčovi, 10.08.2018 13:49, Hanýžka(m), (O přírodě)

Všechno nejlepší.

Re: Přání a poděkování Romčovi, 10.08.2018 10:56, chorcheee(m), (O přírodě)

No asi máš bohužel Forreste pravdu. Se smrkama si za to samozřejmě můžeme sami, ale i ty místně původnější dřeviny mají čímdál více problémy. Asi je jasný, že se bude krajina pomalu proměňovat, přivandrují různé tlustolisté a trnité věci z mediteránu, ale snad to nepůjde tak rychle a snad nám temperátní a boreální ráz krajiny alespoň někde vydrží ještě pro naše děti a vnoučata. Holt 4 roky jsem na CzechGlobe seděl v kanclu s jedním z našich největších klimatických alarmistů .

Ale s těma houbama bych to tak zle neviděl. Stromy schzazují listí jako obrannou reakci. Přežít stromům pomáhají právě i ty mykorhizní houby, protože jejich hyfy jsou ještě lepší pátrači po vodě a živinách, než kořenové vlásky stromů. Když se udělá na podzim "houbové počasí" stromy se rádi houbám odvděčí, pustí chlup (teda cukříky ) a houby začnou fruktifikovat...

A Dík za info stran lišek a syrovinek. Na obé mám místo ve Slepičích horách. Před asi měsícem jsem tam našel lišek mraky, syrovinek několik malých "průzkumných". Budu se muset zase vypravit.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30