O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Zedova předskokanka, 25.05.2018 08:23, Hanýžka(m), (O přírodě)

Ahoj všichni,
už delší dobu se chystám na menší osvětu a dnes mě Včelda definitivně nakopl, abych to sem hodila. A protože je pátek, tak dám štítovky formou kvízu.
1. máte snad v oku

Re: Zedova předskokanka, 25.05.2018 08:23, Hanýžka(m), (O přírodě)

2. Tuto sice fotil Vladimír Antonín v Jižní Koreji, ale roste i v Maďarsku a na Slovensku. Pokud ji ale neznáte, nevěšte hlavu. Neznali ji ani někteří mykologové, kteří teď publikují největší články o štítovkách a popsali ji znovu, jako nový druh. Kdo bude vědět, tomu patří poklona.

Re: Zedova předskokanka, 25.05.2018 08:23, Hanýžka(m), (O přírodě)

3. Tohle by bylo opravdu těžké, tato varieta byla popsána teprve na konci loňského roku. Tak dám nápovědu - Sydowia. Omluva za hnusnou fotku, když člověk najde něco nového, zákon schválnosti zafunguje, foťák se pokazí, druhý má šéf v zahraničí a mobil fotí hůře než normálně...

Re: Re: Zedova předskokanka, 25.05.2018 15:47, Hanýžka(m), (O přírodě)

Fotka 3. v lepším světle.

Re: Re: Re: Zedova předskokanka, 25.05.2018 15:47, Hanýžka(m), (O přírodě)

:-)

Re: Zedova předskokanka, 25.05.2018 08:23, Hanýžka(m), (O přírodě)

4. Tady si všimněte výrazných tmavých vloček na bělavém třeni(je to trochu ohmatané, byly to velké vločky). Ovšem pokožka klobouku je jen ze sphaeropedunculátních buněk (kulovitých s nožkou) a patří tedy do tradiční subsekce Eucellulodermini atedy to není naše stará známá štítovka vločkatá. České jméno nebylo oficiálně publikováno v literatuře, ale tady už myslím toto foto bylo. Kdo toto určí, má u mě velké významné plus!

Re: Zedova předskokanka, 25.05.2018 08:23, Hanýžka(m), (O přírodě)

5. A závěrem něco lehčího, ale o to krásnějšího. VŠECHNY TYTO ŠTÍTOVKY JSOU VZÁCNÉ A POKUD NAJDETE NĚCO PODOBNÉHO, TAK SEBERTE, NAFOŤTE, POŠLETE NEBO PŘINESTE. Za poslaný a zdokumentovaný nález 3 a 4 máte u mě láhev vína, za nález 2 v České republice také.

Re: Re: Zedova předskokanka, 25.05.2018 15:37, Pavla, (O přírodě)

Hanýžka dle Jirkova přání konečně povýší level stránek a já amatérka to tady zas srazím ke dnu. Absolutně se v určování hub, natož vzácných štítovek, nevyznám, ale něco jsem vygooglila, tak zkusím. Tož pome, Žilina:

1) štítovka zlatová/žlutozelenavá
2) štítovka Romellova žlutobílá
3) netuším, tož plesknu, abych něco pleskla Pluteus fenzlii (šmajrá, co je to ta Sydowia?)
4) štítovka vločkonohá
5) štítovka stinná

Re: Re: Re: Zedova předskokanka, 25.05.2018 15:43, Hanýžka(m), (O přírodě)

Pěkně srážíš ke dnu, asi jako pták letící ve výšinách. :-)
3 správné odpovědi a měla bys 4, kdybych já houba nedala 3. se špatným vyvážením bílé (doopravdy je u 3. třeň bílý, to tě spletlo, vědomosti na to zjevně máš). Doplňuji fotku trojky v lepším světle. U 2 si všimněte třeně.

Re: Re: Re: Re: Zedova předskokanka, 25.05.2018 18:13, Včelda, (O přírodě)

1. Pluteus chrysophaeus
2. Pluteus variabilicolor
3. Pluteus romellii var. luteoalbus
4. Pluteus floccipes
5. Pluteus umbrosus

Re: Re: Re: Re: Re: Zedova předskokanka, 25.05.2018 20:06, Hanýžka(m), (O přírodě)

Včelda jede, gratuluji k vítězství! Mám radost, že se někomu štítovky líbí až tak, že je umí. Posílám stylové poděkování a přání, abys je našel ve vrcholné formě. Pavla je také dobré, gratuluji.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zedova předskokanka, 26.05.2018 11:38, Včelda, (O přírodě)

děkuji Jinak dvojku jsem zprvu považoval za P. fenzlii, ale jak jsi napsala upozornění na třeň, tak jsem zbystřil

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zedova předskokanka, 28.05.2018 08:52, Hanýžka(m), (O přírodě)

Navíc jsem v Blavě nabízela láhev vína tomu, kdo jako první P. fenzlii najde v České republice (a platí to stále), asi už se to rozneslo. Holt chci jít svým snům naproti.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30