O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Vyjeli jsme na kopec, 21.01.2018 18:06, mipera, (O fotografování)

O 150 metrů výš než bydlíme, jsme si připadali jako v pohádce.
Už vím, jak vypadá pravá zima. Při pravém okraji jsou vidět lísky,

Re: Vyjeli jsme na kopec, 21.01.2018 18:25, vlk(m), (O fotografování)

...to je parádička...moc líbí...

Re: Vyjeli jsme na kopec, 21.01.2018 19:41, MartinRůžek, (O fotografování)

No, sníh by měl být bílý a ne modrý.Chce to při expozici jít do plusu, při zatažené obloze klidně i o 2 EV, případně vyrovnat bílou při editaci.Nad tou břízou a taky vlevo v obloze máš spoustu tmavých puntíků.Chtělo by to vyčistit snímač nebo to před vložením klonovacím razítkem vyretušovat.
Nekritizuju, jen vkládám svůj názor.
Ahoj

Re: Re: Vyjeli jsme na kopec, 21.01.2018 20:11, vlk(m), (O fotografování)

...heleď, voda v moři není také modrá...a co když jsou to padající vločky, ty puntíky...

Re: Re: Vyjeli jsme na kopec, 21.01.2018 20:17, mipera, (O fotografování)

Díky za upozornění, padal drobně sníh, fotila jsem rychle z ruky na automat.
Tmavé puntíky jsou asi sněhové vločky na objektivu, měla jsem to vyretušovat.

Re: Re: Re: Vyjeli jsme na kopec, 21.01.2018 20:28, mipera, (O fotografování)

Stáhla jsem modrou, zdá se mi, že zde uveřejněné fotky mám více do modra než v Zoneru.
Musím s tím příště počítat.

Stále je to modré, zkusím ještě upravit.

Re: Re: Re: Re: Re: Vyjeli jsme na kopec, 21.01.2018 21:15, mipera, (O fotografování)

Ještě jsem zkusila tuto úpravu.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyjeli jsme na kopec, 22.01.2018 15:02, Včelda, (O fotografování)

tady barvy moc potřeba nejsou, takže bych to udělal černobíle a hotovo

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyjeli jsme na kopec, 22.01.2018 15:21, mipera, (O fotografování)

Děkuji, dobrý nápad, příště vyzkouším.



Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyjeli jsme na kopec, 22.01.2018 16:13, alesjirsa(m), (O fotografování)

Mně se ta černobílá fotografie příliš nelíbí. Zdá se mi, že ta ztráta barev, byť tam zmizel modrý odstín, je příliš markantní. Například u pravého okraje tam jsou zelené jehnědy, které na té černobílé fotografii úplně postrádají na zbarvení a jinak celkově ta fotografie vypadá, jako by pocházela z doby, kdy ještě nebyly barevné fotografie.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyjeli jsme na kopec, 22.01.2018 17:47, Tori(m), (O fotografování)

Vidiš a mně se to zrovna líbí v čb. Asi generační rozdíl. ) A taky ty jehnědy nejsou podstatné v tom obrázku, na rozdíl třeba od rosolovky tady.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyjeli jsme na kopec, 22.01.2018 18:31, MartinRůžek, (O fotografování)

Černobílá je nádherná, mám ji moc rád a často tak sám pro sebe fotím.Mně se taky ta Včeldova úprava líbí, i když já bych do ní pustil trochu víc světla.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyjeli jsme na kopec, 22.01.2018 21:26, Patrik(m), (O fotografování)

A co takhle...jen taková rychloúprava histogramu ...

Re: Re: Re: Vyjeli jsme na kopec, 22.01.2018 18:28, MartinRůžek, (O fotografování)

Existuje jednoduchý postup jak zjistit špínu na snímači:
Nastavíš režim s prioritou clony a dáš co možná nejvyšší clonové číslo.22 stačí.
Vyfotíš jeden zaostřený snímek proti nějaké světlé ploše.Třeba proti bílým dveřím ledničky nebo proti světlé obloze.Když nezaostří autofokus protože se nebude mít čeho chytit , zaostříš ručně.
A pak už se jen podíváš na monitor.Když budou černý puntíky, je to špína na snímači.Třeba pylová zrna to ráda dělají a není to žádná ostuda.Bojují s tím úplně všichni fotografové, nejvíc ti co fotí venku v přírodě.Když měníš objektiv v době kvetení, což je skoro pořád, tak z těch miliard pylových zrn co víří vzduchem vždy nějaké na ten snímač přistane.
Zbavit se toho je už horší.Nejsnažžší a nejlacinější cestou je retuš.Pak to taky můžeš zkusit sama nějakým ne zrovna levným prostředkem na čištění snímače a nebo to můžeš nechat na odbornících v servise.A ti si za to něco řeknou.Třeba u neplnoformátové zrcadlovky Canon se snímačem APS-C to stojí cca 800Kč.Nikon to myslím u nákupu nového přístroje dělá několikrát (???) zdarma.

Re: Re: Re: Re: Vyjeli jsme na kopec, 22.01.2018 19:50, petras, (O fotografování)

Mám dojem,že ty naše bezzrcadlovky Olympus PL 5 nebo 6 se čistí samy při zapnutí přístroje.Někdo mi to říkal,sám hsem to ještě nečetl.

Re: Re: Re: Re: Re: Vyjeli jsme na kopec, 22.01.2018 20:28, mipera, (O fotografování)

Je to dobrý, mám Olympus PL 7 a toto jsem našla v návodu:

Čištění a kontrola obrazového snímače
Tento fotoaparát obsahuje funkci pro redukci prachu, která zabraňuje tomu, aby prach
ulpěl na snímači obrazu. K odstranění prachu nebo nečistot z povrchu obrazového
snímače se používají ultrazvukové vibrace. Funkce protiprachového filtru se aktivuje
při každém zapnutí fotoaparátu.
Funkce protiprachového filtru pracuje současně s kalibrací snímače, která ověřuje
obrazový snímač a obvody zpracování obrazu. Jelikož se protiprachový filtr aktivuje
vždy při zapnutí fotoaparátu, držte fotoaparát vzpřímeně, aby byl protiprachový filtr
účinný.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyjeli jsme na kopec, 22.01.2018 20:57, petras, (O fotografování)

Já věděl,že se toho chytíš.Napsal mi to Honzík nebo basset,už nevím přesně,kteří četli návod místo mně.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyjeli jsme na kopec, 22.01.2018 21:02, mipera, (O fotografování)

Tak to máš dobře zařízený, mého muže návody také nezajímají a když je výjimečně v koncích, tak jdu předčítat já.

Re: Re: Re: Re: Vyjeli jsme na kopec, 22.01.2018 20:33, mipera, (O fotografování)

Martine, díky. Foťák mám nový od září, podle návodu se snímače čistí samy. Zítra provedu kontrolu, ale na fotce byly určitě sněhové vločky.

Re: Re: Re: Re: Re: Vyjeli jsme na kopec, 22.01.2018 21:19, MartinRůžek, (O fotografování)

Jo, ultrazvukové čištění má snad každý trochu sofistikovanější přístroj, ale to bohužel stačí pouze na lehký nelepivý prach.S pylovými zrny apod. si neporadí ani náhodou.Každý se se špinavým snímačem bez ohledu na jeho ultrazvukovou samočisticí funkci dříve nebo později setká.To je moje zkušenost.Na zítřek ti držím palce.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyjeli jsme na kopec, 22.01.2018 21:48, basset(m), (O fotografování)

Jak píše Martin, čištění funguje jenom na nelepivý prach.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyjeli jsme na kopec, 23.01.2018 09:50, Zdeno(m), (O fotografování)

Shrňme to: přístroje, které mají automatické čištění, stejně uspokojivě nevyřeší znečištění snímače a odstranění nečistoty v těle foťáku...Pokud často měníte objektivy nebo přidáváte či ubíráte mezikroužky, vystavujete se i při velmi obratné a rychlé výměně riziku znečištění. Je dobré se zkoncentrovat na proces sejmutí a znovunasazení.Vše si připravit, najít vhodné místo, otočit se, aby nefoukalo do foťáku, odšroubovat, zavíčkovat tělo. Přes veškeré rady zaprasím snímač během sezony tak, že ho musím dát vyčistit. Nedoporučuji sebeobsluhu, odborníci to umějí šetrně a kvalitně...Tisícovku si ovšem připravit musíte. Dlouhá léta využívám firmu AWH, foťák je zpravidla do týdne zpět...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyjeli jsme na kopec, 23.01.2018 13:21, MartinRůžek, (O fotografování)

Perfektně shrnuté, lépe bych to nenapsal.Každý kdo trochu fotí, by si měl tuto pasáž uložit do paměti.Do té "bio" co máme nahoře.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyjeli jsme na kopec, 23.01.2018 14:20, Zdeno(m), (O fotografování)

Dík, Martine, jsou to jen draze nabyté zkušenosti. Při čištění se sadou k tomu určenou, se i mému šikovnému kamošovi podařilo poškrábat nevratně snímač mého canonu 450D. Cena případné výměny přesahovala rozumné meze...Pošlu obrázek z poškozeného přístroje jako demonstraci..No a taky jsem několikrát poškodil závěrku, která se ovšem vždy zázračně sama vrátila k obvyklé a standardní funkci...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyjeli jsme na kopec, 23.01.2018 17:41, mipera, (O fotografování)

Nerozumím tomu, ale napadlo mě, že vy máte zrcadlovky a já takzvanou bezzrcadlovku.
Nevím, proč bych nemohla snímač vyčistit stejným způsobem jako objektiv.
Mně žádná zrcátka nepřekážejí, ke snímači se dostanu bez problémů.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyjeli jsme na kopec, 23.01.2018 16:53, mipera, (O fotografování)

Před chvíli jsem dorazila domů, už se stmívá, kontrolu snímače provedu až zítra.

Re: Vyjeli jsme na kopec, 21.01.2018 18:06, mipera, (O fotografování)

na některých jsem objevila samičí květy, měřily asi 2 nebo 3 mm. Škoda, že není vidět v pozadí sníh, dost foukalo, větvička se stále kymácela, měla jsem nastavený krátký čas...

Re: Vyjeli jsme na kopec, 21.01.2018 18:06, mipera, (O fotografování)

ze včerejšího dne - kornatec rozvitý

Re: Vyjeli jsme na kopec, 21.01.2018 18:06, mipera, (O fotografování)

Rážovku /asi rumělkovou/ jsem fotila také včera.

Re: Vyjeli jsme na kopec, 21.01.2018 18:06, mipera, (O fotografování)

Vždy ji nacházím na větvičkách listnatých stromů,
překvapilo mě, že roste na borové větvičce a dokonce i na jehlicích.

Re: Re: Vyjeli jsme na kopec, 21.01.2018 19:04, petras, (O fotografování)

To jsem ještě neviděl.

Re: Re: Vyjeli jsme na kopec, 21.01.2018 19:18, maxim stanko, (O fotografování)

Moc pěkné. Též jsem ji na větvích jehličnatých stromů ještě neviděl....

Re: Re: Vyjeli jsme na kopec, 22.01.2018 20:36, tomaj, (O fotografování)

Zajímavé a pěkné.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30