O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Koprofilní druhy, 08.12.2017 19:42, alesjirsa(m), (Houby)

Dneska dám nějaké nálezy ze zvířecích trusů. Nedávno jsem zde dával druh Sordaria humana, který jsem našel nedaleko školy. Zhruba týden poté jsem objevil tentokrát pro změnu přímo ve školním areálu jinou Sordarii, která měla větší výtrusy (23,5-26,5 x 16-19 µm) a mělo by se tedy jednat o druh Sordaria superba. V pozadí by měla být asi Stilbella sp., což byl také můj prvotní cíl fotografování, díky němuž jsem si všiml navíc té Sordarie.

Re: Koprofilní druhy, 08.12.2017 19:42, alesjirsa(m), (Houby)

V podstatě již od toho prvního nálezu Sordarie se dívám takřka na každý trus, zda na něm náhodou neuvidím něco černého. A právě v sobotu, kdy jsem se zastavil na místě, kde leží hodně exkrementů, se to ani tentokrát bez nějaké Sordarie nemohlo obejít. Bohužel už byla stará, měla by to snad být podle velikosti výtrusů také Sordaria humana jako ta z prvního nálezu.

Re: Re: Koprofilní druhy, 08.12.2017 21:07, Patrik(m), (Houby)

Paráda, budu se taky muset začít dívat po exkrementech. Vypadá to, že se tam dají najít zajímavé věci i pro mě

Re: Koprofilní druhy, 08.12.2017 19:42, alesjirsa(m), (Houby)

Hlavním důvodem mé návštěvy tohoto místa byl ten, že před dvěma lety jsem zde našel krásnou Cheilymenii. Loni jsem ji tam nenašel, buď proto, že se tam neobjevila, nebo jsem nebyl ve správnou dobu na správném místě, či jsem ji jednoduše přehlédl. Tentokrát jsem si dal víc záležet na hledání a několik plodnic se opravdu našlo. Bohužel jich tam nebylo tolik jako předloni (tehdy jich tam rostly desítky plodnic a často nahloučeně), ale byl jsem rád alespoň za několik plodniček. Druh mi stále zůstává nejasný, tentokrát jsem zaznamenal, že na vnější straně plodnice se nachází i nějaké hyalinní chlupy. Výtrusy byly elipsoidní, asi 13,5-19,5 x 8,5-9,5 µm velké, i když plodnice ještě nebyly moc zralé, takže ani moc zralých výtrusů tam nebylo.

Re: Re: Koprofilní druhy, 09.12.2017 15:05, alesjirsa(m), (Houby)

Právě jsem nabyl podezření, že by se mohlo jednat o Cheilymenia theleboloides. Mohlo by to tak být ?

Re: Koprofilní druhy, 08.12.2017 19:42, alesjirsa(m), (Houby)

A kromě Sordarie a Cheilymenie jsem tam ještě našel hnojníka výkalového (Coprinopsis stercorea), kterým se rozloučím.

Re: Re: Koprofilní druhy, 09.12.2017 13:06, maxim stanko, (Houby)

Moc pěkné


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30