O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Včerejší nálezy, 29.09.2017 23:05, alesjirsa(m), (Houby)

Dneska přetáhnu, za což se předem omlouvám. Zašel jsem na místo, které jsem v minulosti navštěvoval hodně často, ale nyní už jsem tam poměrně dlouho nebyl.

Na helmovce ředkvičkové (Mycena pura) mě zaujal vláknitý třeň, který jsem u tohoto druhu ještě nezaznamenal.

Re: Včerejší nálezy, 29.09.2017 23:05, alesjirsa(m), (Houby)

V trávě pod břízou jsem našel zajímavou lupenatou houbu, kterou nedokážu zařadit.

Re: Re: Včerejší nálezy, 30.09.2017 13:31, alesjirsa(m), (Houby)

Mohla by to být čirůvka běložlutavá (Tricholoma stiparophyllum) ?

Re: Včerejší nálezy, 29.09.2017 23:05, alesjirsa(m), (Houby)

Tohle jsem si dříve myslel, že je některá bradavkatka, eventuálně bradavkatka trnková (roste na spadlé větvi třešně), ale až včera na fotce jsem si všiml, že se na některých stromatech tvoří miskovité útvary, takže tím pádem nevím ... Na jednom stromatu vpravo nahoře asi vidím i rážovku houbomilnou.

Re: Re: Včerejší nálezy, 29.09.2017 23:18, Tori(m), (Houby)

Tyjo, pěkný. Mikro?
Tohle by bylo něco pro Quijadu: odkaz

Re: Re: Re: Včerejší nálezy, 29.09.2017 23:37, alesjirsa(m), (Houby)

Bohužel jsem nemikroskopoval, protože jsem si myslel, že už to mám dávno určené jako bradavkatku trnkovou, tudíž jsem udělal jen pár fotek narychlo, a až doma na fotce jsem si všiml tohoto tvaru. Takže snad, až tam půjdu příště, to vezmu pod mikroskop.

Re: Re: Re: Re: Včerejší nálezy, 30.09.2017 08:41, soucekp, (Houby)

Aleši, a co nějaká Nitschkie? Četl jsem, že když je sucho, tak plodnice takhle miskovitě zkolabují ...

Re: Re: Re: Re: Re: Včerejší nálezy, 30.09.2017 10:27, alesjirsa(m), (Houby)

Na Nitschii se mi to makroskopicky moc nezdá, toto má vážně stromata jako bradavkatka, akorát na těch ostiolách (nebo co to tedy vlastně je) se tvoří takovéhle mističky. Přikládám fotku z loňského roku.
Každopádně uvidím potom, až to zmikroskopuju.

Re: Včerejší nálezy, 29.09.2017 23:05, alesjirsa(m), (Houby)

Na okraji borového lesa jsem našel několik plodnic holubinky krvavé (Russula sanguinaria).

Re: Včerejší nálezy, 29.09.2017 23:05, alesjirsa(m), (Houby)

Ovšem absolutně největší radost mi včera udělal prvonález jakýchsi voskovek. Naneštěstí hodně plodnic bylo z neznámého důvodu polámaných. Rozhoduji se mezi voskovkou hořkou a Reidovou. Hořká by měla mít hořkou chuť a zaškrcené výtrusy, Reidova medovou vůni při zasychání. Když jsem ochutnával poprvé kousek plodnice, tak ze začátku jsem cítil jakousi nepříjemně hořkou chuť, ale posléze už ne a to ani při opakování pokusu u jiných kousků plodnic. Medovou vůni tam moc necítím, ale plodnice nejsou zatím zaschlé, tak třeba u těch čerstvých se ta vůně neprojevuje. Výtrusy mě úplně neutvrdily, některé byly trochu zaškrcené, u jiných to tak úplně nevypadalo.

Re: Včerejší nálezy, 29.09.2017 23:05, alesjirsa(m), (Houby)

Přidám ještě jednu nepoškozenou plodnici.

Re: Včerejší nálezy, 29.09.2017 23:05, alesjirsa(m), (Houby)

Dalším nálezem, který mě potěšil a který se nacházel kousek od těch voskovek, byla vzácná pýchavka loupavá (Lycoperdon marginatum), kterou jsem zde zřejmě nacházel už předtím, ale nevěděl jsem, že se jedná o tento druh. Uvedena v Červeném seznamu ČR v kategorii EN.

Re: Re: Včerejší nálezy, 30.09.2017 08:41, soucekp, (Houby)

Pěkný .

Re: Včerejší nálezy, 29.09.2017 23:05, alesjirsa(m), (Houby)

Límcovka měděnková (Stropharia aeruginosa).

Re: Včerejší nálezy, 29.09.2017 23:05, alesjirsa(m), (Houby)

A rozloučím se zajímavou vřeckovýtrusou houbou, kterou jsem si určil jako miskovitku černavou (Patellaria atrata).

Re: Re: Včerejší nálezy, 30.09.2017 08:42, soucekp, (Houby)

Pěkný . Slyším o ni prvně

Re: Re: Re: Včerejší nálezy, 30.09.2017 10:31, alesjirsa(m), (Houby)

Já jsem ji také předtím neznal.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30