O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Porostnice mnohotvárná (Marchantia polymorpha), 26.03.2017 12:10, alesjirsa(m), (O přírodě)

Přidám jeden monotematický příspěvek:

Včera jsem na jednom místě u silnice našel ložisko této zajímavé játrovky.

Re: Porostnice mnohotvárná (Marchantia polymorpha), 26.03.2017 12:10, alesjirsa(m), (O přírodě)

Přestože je to jedna z nejhojnějších a nejznámějších játrovek s frondózní stélkou u nás, jednalo se teprve o můj druhý nález tohoto druhu, takže jsem měl z ní velkou radost.

Re: Porostnice mnohotvárná (Marchantia polymorpha), 26.03.2017 12:10, alesjirsa(m), (O přírodě)

Byly tam jak staré loňské, tak i letošní rostlinky. Je to dobře poznatelný druh, hlavně díky svým charakteristickým pohárkům, ve kterých se tvoří gemy.

Re: Porostnice mnohotvárná (Marchantia polymorpha), 26.03.2017 12:10, alesjirsa(m), (O přírodě)

Protože je Marchantia polymorpha dost variabilní druh, rozlišuje se na jejím základě několik poddruhů. Toto je ten nejběžnější ruderální poddruh (subsp. ruderalis). Ten se vyznačuje častým růstem na synantropních stanovištích, hojnými pohárky a nachovým pruhem, který je však méně nápadný než u subsp. polymorpha.
Přemýšlím, zda u pravého dolního rohu není náhodou nějaká Octospora (samozřejmě jsem si jí všiml až doma na fotce).

Re: Porostnice mnohotvárná (Marchantia polymorpha), 26.03.2017 12:10, alesjirsa(m), (O přírodě)

Moc se těším, až tu budou i sporofyty, které jsou u tohoto druhu naprosto unikátní (tvarem trochu připomínají deštníky).

Re: Re: Porostnice mnohotvárná (Marchantia polymorpha), 26.03.2017 20:31, chorcheee(m), (O přírodě)

Aleši, jen doplním, že "deštníčky" nejsou sporofyty. Jsou gametangiálního původu (haploidní) a říká se jim receptacula. Sporofyty se tvoří u samičích rostlin na jejich spodní straně a až ty (tobolka s miniaturním zkráceným štětem) jsou diploidními sporofyty.

Re: Re: Re: Porostnice mnohotvárná (Marchantia polymorpha), 26.03.2017 20:45, alesjirsa(m), (O přírodě)

Aha, díky. Vím, že jsem se s pojmem "receptakulum" u játrovek setkal, když jsme je v prvním ročníku probírali, ale už jsem zapomněl, co to přesně je.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30