O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Páteční nálezy 2/2, 20.11.2016 10:46, alesjirsa(m), (Houby)

Druhou část začnu ostnatečkem brvitým (Steccherinum fimbriatum), se kterým se příliš často nepotkávám.

Re: Páteční nálezy 2/2, 20.11.2016 10:46, alesjirsa(m), (Houby)

Zde budu potřebovat poradit. Už jsem to asi někde viděl, ale nemohu si vzpomenout, kam to zařadit ...

Re: Páteční nálezy 2/2, 20.11.2016 10:46, alesjirsa(m), (Houby)

Na jednom "plodném" pařezu překvapil hromadný nález těchto zajímavých diskomycetů. Bohužel nevím, co by to mohlo být, možná rod Hymenoscyphus. Měly nenápadnou stopku.

Re: Re: Páteční nálezy 2/2, 20.11.2016 16:36, Patrik(m), (Houby)

Řád Helotiales je celkem komplikovaný, zvláště rodů s takovýmto vzhledem je celkem dost...

Re: Re: Páteční nálezy 2/2, 20.11.2016 17:19, Tori(m), (Houby)

Nevím, co to je, ale každopádně dej si na mikráku největší zvětšení a nafoť a/nebo nakresli si z preparátu ve vodě, jak přesně vypadaly živé výtrusy (tukové kapky mají pravidelně kulaté, ne slité dohromady), rozložení tukových kapek v nich, a jak vypadají živé parafýzy (některé rody mají třeba v koncové části parafýz dlouhou vakuolu). Případně i jiné části struktury, ale tyhle znaky pro určení potřebuješ nejvíc a usušením se nevratně ztratí. Ostatní znaky se většinou dají zjistit i z mrtvého materiálu.

Re: Re: Re: Páteční nálezy 2/2, 20.11.2016 17:39, alesjirsa(m), (Houby)

Objektiv s největším zvětšením u mého mikroskopu zvětšuje 40krát. Mám tam jenom tři, vím, že u některých mikroskopů jsou čtyři. Já si to právě z toho mikroskopu fotím, nekreslím.

Re: Re: Re: Re: Páteční nálezy 2/2, 20.11.2016 19:51, Patrik(m), (Houby)

Mrtvý materiál - pokud je se substrátem, lze "oživit" a se "ztrátou"některých mikroznaků jsem osobně ještě problém neměl - nevím, jak to myslíš?

Re: Re: Re: Re: Re: Páteční nálezy 2/2, 20.11.2016 21:40, Tori(m), (Houby)

Na ukázku. Tukové kapky ve výtrusech (které jsou zvlášť u Helotiales důležitý znak) se slévají do 1-2 velkých. Světlolomné vakuoly v parafýzách (u té Ciborie) zmizí, parafýzy pak vypadají prostě hyalinní, bez obsahu, nebo s neurčitým granulovitým obsahem. Takovéhle dlouhé vakuoly jsou přitom typické pro rod Rutstroemia (kam by ten druh měl taky správně patřit, není dořešená taxonomie). I třeba u ohnivců (S. austriaca+coccinea vs. S. jurana) se liší rozložení tukových kapek v živých výtrusech, ale mrtvé vypadají všechny stejně. Hymenoscyphus menthae je odlišený od dvojníka (jméno si nepamatuju) na základě DNA a mikroskopicky jen podle vzorce tukových kapek. Však to vidíš třeba i na ascofrance, jak nerad Baral určuje z exsikátů.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Páteční nálezy 2/2, 20.11.2016 21:58, alesjirsa(m), (Houby)

Díky za ukázku. Tou Scutellinií jsi mi připomněla jeden dotaz: Jak se vlastně liší S. crinita a S. scutellata ? Teď jsem právě našel zase jednu z těchto dvou kosmatek a nevím, která to je.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Páteční nálezy 2/2, 20.11.2016 22:52, Tori(m), (Houby)

Jednoduchá odpověď: velmi málo a někdy se rozlišit nedají. : )) Yao & Spooner (článek o rodu Scutellinia v Británii) je slučují do jednoho druhu, ale většina ostatních mykologů s tím nesouhlasí. DNA se, pokud vím, ještě nedělala.

Já jsem scutellata ještě neviděla (anebo viděla, ale určila jako crinita) :-D , takže jen dávám dál, co psali odborníci (Glejdura, Jeannerot):
- výška ornamentiky: crinita 0,2-0,6 μ, scutellata 0,5-0,9 μ a většinou nejvyšší okolo pólů. Když se díváš 40x objektivem (+ 10x okulár), tak na obrysu výtrusu je ornamentika u crinita sice vidět ale slabě, zatímco u scutellata zřetelně vystupuje nad povrch.
- Q (poměr délka/šířka výtrusů): crinita < 1,7, scutellata > 1,7
- scutellata je o dost vzácnější, spíš ve vyšších polohách a chladnějších lokalitách. Ale existují i nálezy z nížin, byť jich je málo.
- typ ornamentiky: crinita má samostatné hrbolky a krátké hřbety. Scutellata spíš zakroucené hřbety, delší a výraznější než crinita. Ale u kosmatek je potřeba pokud možno vždy pracovat s výtrusným prachem - nezralé výtrusy crinita vypadají podobně jako zralé výtrusy scutellata. Navíc nezralé výtrusy obecně mají ornamentiku větší, asi i vyšší.
- makroskopicky jsou u crinita v +/- pravidelných rozestupech dlouhé chlupy a mezi nimi hustě krátké chlupy - jakoby dvě samostatné skupiny podle délky. Scutellata nemá tak zřetelně oddělené dlouhé a krátké chlupy, ani se nestřídají pravidelně, spíš jsou všechny naráz. Ale nemusí to být vždycky zřetelné.

Tady je k tomu od Jeannerota dlouhý povídání s mikrofotkama: odkaz na ascofrance. Jinak chlupy (rozměry, báze, tloušťka stěny) jsou cca stejné, byť u scutellata je max.délka o něco větší. Oblé vs. špičatější póly výtrusů jsou dost nespolehlivý znak. Jeannerot vidí rozdíl i v bázi vřecek (zúžená vs. široce válcovitá až dolu, viz odkaz), já na to zatím nemám názor.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Páteční nálezy 2/2, 20.11.2016 23:38, Tori(m), (Houby)

Nenašla jsem fotku nezralých výtrusů S. crinita, tak pro představu S. nigrohirtula (kosmatka černoplstnatá), další běžný druh. Všechny výtrusy mají už plně vyvinutou stěnu, takže se v LACB neprobarvují uvnitř. Ale ornamentika se dokončuje zřejmě až o něco později: První řádek jsou typické výtrusy, většinou samostatné hrbolky, ale relativně často protáhlé nebo slité do kratších hřbetů. Druhý řádek, hrbolky jsou ve větší míře spojené do delších hřbetů, ale ještě to je (pro mě) akceptovatelné. Třetí řádek, výtrusy nepoužitelné pro určení (a radši ani pro měření velikosti), ornamentika není dokončená a připomíná spíš druhy z okruhu S. torrentis a podobné. Je tam i trochu vidět, jak se ty beztvaré cákance jakoby postupně scvrkávají a srážejí do menších kousků (a tuhle větu, prosím tě, nikde necituj).
Všechno z jednoho preparátu.

edit: a už toho radši nechám, ať ostatní nenudím mikroskopovým spamem.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Páteční nálezy 2/2, 21.11.2016 18:03, alesjirsa(m), (Houby)

Díky moc za podrobný rozbor.

Re: Páteční nálezy 2/2, 20.11.2016 10:46, alesjirsa(m), (Houby)

Toto vypadá jako outkovka řadová (Antrodia cf. serialis), ale nejsem si úplně jistý substrátem. Je pravda, že to je listnatý les, ale jsou tam i nějaké smrky. Pařez byl prorostlý mechem, takže se substrát nedal moc určit.

Re: Re: Páteční nálezy 2/2, 20.11.2016 23:00, Tori(m), (Houby)

Oba choroše jsou pěkný, jen mi připadají maličko přeostřené. (Všude, kde jsou tenké světlé linie na tmavém pozadí, okraje těch dolíčků na povrchu Antrodie, ostří listů mechu na Oxyporus.)

Re: Re: Re: Páteční nálezy 2/2, 21.11.2016 18:05, alesjirsa(m), (Houby)

Díky za upozornění.

Re: Páteční nálezy 2/2, 20.11.2016 10:46, alesjirsa(m), (Houby)

Toto jsem si určil jako ostropórku topolovou (Oxyporus populinus).

Re: Páteční nálezy 2/2, 20.11.2016 10:46, alesjirsa(m), (Houby)

A rozloučím se mikroznaky toho diskomycetu.

Spory 17-27 x 3-4 μm velké; vřecka přibližně 80-120 x 6-7,5 μm velká.

Re: Re: Páteční nálezy 2/2, 20.11.2016 16:37, Patrik(m), (Houby)

Na Hymenoscyphus to nevypadá...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30