O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Paradoxy, 16.10.2016 23:22, soucekp, (Houby)

Byl jsem se podívat v Brdech, které mě trošku zklamaly

Re: Paradoxy, 16.10.2016 23:27, chorcheee(m), (Houby)

Do Brd kolem Příbrami máme jet s Alešem příští víkend na mykologický seminář. Tak snad to tam bude dobré.

Re: Re: Paradoxy, 16.10.2016 23:30, soucekp, (Houby)

Na tenhle odkaz ?

Re: Re: Re: Paradoxy, 16.10.2016 23:37, chorcheee(m), (Houby)

Ano. Jedeš/te také?

Re: Re: Re: Re: Paradoxy, 16.10.2016 23:39, soucekp, (Houby)

Tak to se uvidíme . Jedeme komplet naše trojka

Re: Re: Re: Re: Re: Paradoxy, 17.10.2016 08:10, chorcheee(m), (Houby)

Tak paráda!

Re: Re: Re: Re: Re: Paradoxy, 17.10.2016 15:42, alesjirsa(m), (Houby)

Tak se budeme těšit.

Re: Re: Re: Paradoxy, 17.10.2016 10:41, karelzbrd(m), (Houby)

tak to je kousek od mého bydliště.

Re: Paradoxy, 17.10.2016 12:26, ferdik, (Houby)

Re: Paradoxy, 16.10.2016 23:22, soucekp, (Houby)

Potěšila pěkně rostlá mísenka oranžová

Re: Re: Paradoxy, 17.10.2016 08:32, Včelda, (Houby)

a je to určitě mísenka?? Skoro bych spíše tipoval nějaké odrostlé ouško (Otidea sp.), třeba Ouško zaječí...

Re: Re: Re: Paradoxy, 17.10.2016 09:59, soucekp, (Houby)

Já jsem vlastně o ničem jiném ani nepřemýšlel . Okraj štěrkové cesty (tam je nacházím často), takže i biotop seděl. Ale mohu se na ni podívat, vzal jsem si ji domů na výzkum. Tak ji hodím večer pod mikroskop.

Re: Re: Re: Re: Paradoxy, 17.10.2016 18:39, Tori(m), (Houby)

No jo, safra, Včelda má pravdu. Koukala jsem na ni na FB, říkala si "ta je ale zajímavá, že vůbec nemá oranžové odstíny" a nedocvaklo mi to. Dej pak mikrofotky, su zvědavá.

Re: Re: Re: Re: Re: Paradoxy, 17.10.2016 21:01, soucekp, (Houby)

Tori, nějak to nemohu dneska zaostřit ... ale pořád si myslím, že to je mísenka.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Paradoxy, 17.10.2016 21:35, Tori(m), (Houby)

Spíš Otidea. Aleuria by při takhle silné stěně výtrusů už musela mít aspoň u některých výtrusů náznak ornamentiky. Ani jejich tvar úplně nesedí. Koukni se na řezu na vnější povrch, tam je rozdíl hodně velký, za chvilku sem dám mikro na porovnání.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Paradoxy, 17.10.2016 21:43, Tori(m), (Houby)

Aleuria aurantia, živá.
Buňky vnějšího excipula jsou hyalinní, stěny šedé až nažloutlé (tady je nějaký barevný posun, který se mi nechtělo odstraňovat), bez jakýchkoli pigmentů. Hyalinní hyfoidní chlupy na vnějším povrchu se vyskytují hlavně okolo okraje a ne vždy jsou výrazné/dlouhé. Báze vřecek je u A.aurantia vždy jednoduchá = aporhynchní (přestože v některé literatuře se uvádí opak).
(Btw snímek je z nálezu petrase.)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Paradoxy, 17.10.2016 21:58, Tori(m), (Houby)

Otidea cf. onotica, exsikát. Shodou okolností je to položka z muzea, která byla původně určená jako mísenka oranžová.
Buňky ekt. excipula jsou v exsikátu deformované a hranaté, začerstva by byly taky kulovité jako u Aleurie. Nicméně pro rod Otidea je typická slabá povrchová vrstva na ekt. excipulu (makroskopicky je to takové to tečkování, drsný až otrubičnatý povrch), složená z kulovitých nebo protáhlých buněk, občas vybíhajících do "chlupů" a dohromady tvořících takové pyramidky nebo kopečky (podobně jako vnější povrch třeba u chřapáčů nebo řasnatek). Buňky téhle slabé vrstvy jsou pokryté amorfním pigmentem, od světle žlutých (např. ouško citronové) po velmi tmavě hnědé (např. ouško hnědé). A právě tenhle pigment je jedním z hlavních určovacích znaků - v Melzerovo činidle a ve slabém KOH u některých druhů mění barvu a/nebo se i pomalu rozpouští. Další znak je mycelium na bázi plodnice, hyfy můžou být "pocukrované" kousky pigmentu, který se taky musí testnout s MLZ i KOH.

Nicméně, možná je O. onotica určitelné i na základě méně znaků, možná se nemusí dělat všechny mikrochem. testy - zatím nemám ten rod pořádně nastudovaný. Jo a všechna ouška mají bázi vřecek pleurorhynchní (jako rybí ocásek, připojenou ke dvěma buňkám). Na tvém snímku to není jednoznačně vidět ani tak ani onak, vřecka jsou natočená bokem nebo mimo fokus.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Paradoxy, 21.10.2016 00:17, Tori(m), (Houby)

Pro ty, kteří nechodí do FB poradny: přeci jen by to mohla být i mísenka. Další možnost je oušenka.

Re: Paradoxy, 16.10.2016 23:22, soucekp, (Houby)

Když jsem přijel domů, vzal jsem ještě kolo a jel se podívat na rosolovku průsvitnou, která roste kousek od baráku

Re: Paradoxy, 16.10.2016 23:22, soucekp, (Houby)

A u ní mě čekalo velké překvapení. Ryzce borové se mnou hrály na schovávanou

Re: Paradoxy, 16.10.2016 23:22, soucekp, (Houby)

Tyhle jsem zapikal

Re: Paradoxy, 16.10.2016 23:22, soucekp, (Houby)

A potom ještě mnoho dalších . Dokonce se mi tam připletlo i šest ryzců smrkových.

Re: Re: Paradoxy, 17.10.2016 05:54, MACEK, (Houby)

Je to radost.

Re: Paradoxy, 16.10.2016 23:22, soucekp, (Houby)

A tak se nedalo jinak a muselo se večer zavařovat . Mějte se prima PS

Re: Re: Paradoxy, 16.10.2016 23:25, petras, (Houby)

Celý rok jsem na ně čekal,ale v létě jsem našel asi 5 kousků.

Re: Re: Re: Paradoxy, 16.10.2016 23:32, soucekp, (Houby)

Já borové nacházím minimálně. Když už narazím na ryzce s oranžovým mlékem, tak je to spíš smrkový. A takovouhle porci jsem ještě pohromadě neviděl


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30