O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Přihodím ještě pár sobotních, 16.09.2016 15:55, Pavla, (Houby)

co se do košíku zpravidla nepřihazují. Kuřátka sp.,

Re: Přihodím ještě pár sobotních, 16.09.2016 15:55, Pavla, (Houby)

korunokyjka svícnovitá,

Re: Re: Přihodím ještě pár sobotních, 16.09.2016 16:25, alesjirsa(m), (Houby)

Nevím, třeba ještě nemá vyvinuté ty konce větviček, ale moc se mi to na ni nepozdává.

Re: Re: Re: Přihodím ještě pár sobotních, 16.09.2016 16:58, Pavla, (Houby)

Máš pravdu, to nebude ona.

Re: Re: Re: Re: Přihodím ještě pár sobotních, 16.09.2016 19:44, chorcheee(m), (Houby)

A mě se to na korunokyjku zase docela pozdává . Navíc, přestože nejsem žádný Oldřich Jindřich, kuřátka takhle na kompaktním dřevu podle mne nerostou.

Re: Re: Přihodím ještě pár sobotních, 16.09.2016 20:37, Tori(m), (Houby)

Tak tohle jsem přehlédla, zajímavý.

Re: Re: Re: Přihodím ještě pár sobotních, 16.09.2016 21:34, Pavla, (Houby)

Pamatuješ, jak Ivouš (nahoře u lopatiček) ječel, že našel korálovce? Tak to bylo vončo.

Re: Re: Re: Re: Přihodím ještě pár sobotních, 17.09.2016 20:10, Tori(m), (Houby)

Když už jsi mi připomněla tu lopatičku... někde v půlce výletu jsem si přepnula foťák na focení v barevném profilu AdobeRGB místo sRGB, a docela je to pěkný rozdíl. Tohle je verze v sRGB:

Re: Re: Re: Re: Re: Přihodím ještě pár sobotních, 17.09.2016 20:12, Tori(m), (Houby)

A tohle v AdobeRGB. Ještě jsem se nerozmyslela, jestli se mi to líbí víc takhle, nebo ne. Rozsah barev vypadá větší, na druhou stranu je to jak kdyby přesaturované. Ale zase v AdobeRGB to nemá ten modrošedý nádech, který se pak marně pokouším odstraňovat.
(Jasně, asi mi řeknete, ať se na to vykašlu a fotím prostě do rawu, jenže to bych musela mít čas i na ten postprocessing fotek.)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Přihodím ještě pár sobotních, 17.09.2016 20:46, basset(m), (Houby)

Zrovna dneska se tady tím zabývám, ne ve foťáku ale v Zoneru - sRGB vers Adobe RGB, Zoner umí ještě jakýsi Colormatch, ale ten foťáku nemám, takže pase. Mě naopak dává sRGB živější barvy než Adobe. Teď budu zkoumat, co bude dělat foťák při nastavení to nebo to. Kvetou mi právě doma nějaké orchideje, tak mám objekt, protože houby v nejbližší okolí cca 100km totál ZERO.
K porovnávání sRGB a Adobe mě navedl Ondřej Neff na DigiNeffu, který píše, že fotí v Adobe a zřejmě nejenom on.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Přihodím ještě pár sobotních, 17.09.2016 20:50, Tori(m), (Houby)

Já o tom cosi čtla, že sRGB je lepší pro web, bo většina browserů (i třeba obyč. prohlížeč obrázků) ho automaticky předpokládá. A AdobeRGB že je lepší pro tisk, bo má větší rozsah barev a nedělá ty mapy na pomalých barevných přechodech. Ta barevnější lopatička je focená v Adobe a potom konvertovaná do sRGB - trochu jí to ubralo, není to 1:1, ale ta barevnost celkem zůstala. A asi se mi to líbí víc. Ale zas dnes jsem s tím fotila pazoubky zelené a ty zas v Adobe profilu mají totálně šílené barvy (v lese a silně pod mrakem, asi 20" expozice i na F11). Tak nevim.

edit: Jsem to měla asi dát jako samostatné vlákno, tak asi jedno přidám.

Re: Přihodím ještě pár sobotních, 16.09.2016 15:55, Pavla, (Houby)

číšenka rýhovaná,

Re: Re: Přihodím ještě pár sobotních, 16.09.2016 16:46, MACEK, (Houby)

Paráda, musím koupit lupu, makrooptiku a začnu je taky hledat.

Re: Re: Re: Přihodím ještě pár sobotních, 16.09.2016 20:41, Tori(m), (Houby)

Lupu snad ani ne, jsou dost velký, i přes centimetr šířky. Všude, kde je nějaké rozbité dřevo - opad pod stromy, rozšmelcované zbytky pařezů v parku, malé větvičky... Ale zajímalo by mě - už jste je viděli někdy na větvích silnějších než dejme tomu 5 cm, na ležících kmenech nebo pařezech? Já je asi nacházím spíš na malých větvičkách, ale může to být i tím, že na velké kusy dřeva se obecně dívám míň, anebo je tam prostě přehlédnu jako běžnou houbu.

Re: Re: Re: Re: Přihodím ještě pár sobotních, 16.09.2016 22:33, alesjirsa(m), (Houby)

Souhlasím, jsou daleko nenápadnější houbičky. Jinak jsem ji také ještě asi na žádných silnějších větvích neviděl, nebo si to jen nevybavuji.

Re: Re: Re: Re: Přihodím ještě pár sobotních, 16.09.2016 23:02, Kraken(m), (Houby)

Tori, rostou běžně i na ležících kmenech a pařezech.

Re: Přihodím ještě pár sobotních, 16.09.2016 15:55, Pavla, (Houby)

rosolozub huspenitý,

Re: Re: Přihodím ještě pár sobotních, 16.09.2016 17:52, Zdeno(m), (Houby)

No ten je...

Re: Re: Přihodím ještě pár sobotních, 16.09.2016 17:55, Forrest Run(m), (Houby)

Pájo, tady by bejvalo stačilo mířit při ostření na špičku klóbrcu...nebo na jinej nejbližší bod zvěčňovanýho objektu...maličko přisvítit odspodu blejskátkama...vnitřek tetrapacku ideální.....a výsledek oříznout tak, aby to nebyl "střeďák".
O Zlatém Řezu jsi určo slyšela a Vy Holčiny mátelepší vkus...co se my Ogaři musíme pracně učit, to je Vám dáno jaksi...od přirození, žeáááno?;)
Ty lopatičky přihoď do atlasu, prosím, předem děkuji zuřivě za kladné vyřízení!

Re: Re: Re: Přihodím ještě pár sobotních, 16.09.2016 19:46, chorcheee(m), (Houby)

Ano ano, od přirození vzchází lecjaký div. Příroda je mocná... .

Re: Re: Re: Re: Přihodím ještě pár sobotních, 16.09.2016 20:05, Zdeno(m), (Houby)

Ne vždy...

Re: Re: Přihodím ještě pár sobotních, 16.09.2016 20:48, Tori(m), (Houby)

Zkusila jsem trochu stáhnout modrou, ale zas mi to, samozřejmě, leze do žluta. No nevím, já bílé/žluté jednobarevné objekty fotit neumím.

edit: no a tady z toho ještě vyšlo zas něco jiného, než jsem viděla u sebe, haluz.

Re: Re: Re: Přihodím ještě pár sobotních, 17.09.2016 20:10, vlk(m), (Houby)

...je to hezký...

Re: Přihodím ještě pár sobotních, 16.09.2016 15:55, Pavla, (Houby)

voskovka (snad kuželovitá), vzadu jí společnost dělá patyčka rosolovitá.

Re: Přihodím ještě pár sobotních, 16.09.2016 15:55, Pavla, (Houby)

Vždycky, když mě chytne depka, že těm houbám vůbec nerozumím a neumím je pojmenovat, vzpomenu si, jak jsem na tom s určováním byla před 2 lety. To se potom chytnu levou rukou za nos a pravou se poklepu po rameni. Vždyť u některých hub jsem dnes schopna vypálit hned spolu s českým jménem i název slovenský, třeba – bělochoroš pýchavkovitý - alias - môj obĺúbený „vankúšik tvarohovníkový“.

Jo a pozdravte mi les, já to mám teď o víkendu „bez“

Re: Re: Přihodím ještě pár sobotních, 16.09.2016 16:27, alesjirsa(m), (Houby)

Jo, toho už jsem také dlouho neviděl.

Re: Re: Přihodím ještě pár sobotních, 16.09.2016 20:03, Zdeno(m), (Houby)

Hej, naozaj: my pillow...

Re: Re: Přihodím ještě pár sobotních, 16.09.2016 20:46, Tori(m), (Houby)

Ten slovenský název máš schválně opačně? Ale takhle to je ještě hezčí, beru. :-))

Re: Re: Re: Přihodím ještě pár sobotních, 16.09.2016 21:38, Pavla, (Houby)

Ano, prosím.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30