O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Změna zařazení vlákna

Nadpis





Kvíz pro pátečníky

Shii-take, hlíva většina ostatních pěstovaných hub-všeobecný návod na pěstování, 24.02.2012 17:40, fáfa(m), (O přírodě)

..tak sem dneska vytáhnul ze skleníku jeden naočkovanej březovej špalík..

Re: Shii-take, 24.02.2012 17:40, fáfa(m), (O přírodě)

..aby se pěkně venku provětral..

Re: Shii-take, 24.02.2012 17:40, fáfa(m), (O přírodě)

..a já udělal nějakou tu fotečku..

Re: Shii-take, 24.02.2012 17:40, fáfa(m), (O přírodě)

..pořád jedou,už půl roku v kusečágo.

Re: Re: Shii-take, 24.02.2012 20:00, Forrest Run(m), (O přírodě)

Paráda, Fafíno, máš můj nehynoucí obdif jak po stránce pěstitelský, tak fotografický!:-)

Re: Re: Shii-take, 26.02.2012 21:56, katka, (O přírodě)

Tohle mne láká ... opravdu stačí jen skleník? Nebo přitápíš?

Re: Re: Re: Shii-take, 27.02.2012 11:29, Forrest Run(m), (O přírodě)

Kátěnko, stačí cokolif nad nulou-i garáž, pokud v ní jsou světelný podmínky stejný nebo lepší než při židofský definici večera.....když nerozeznáš červenou nit od černý, resp. moderněji když zhruba z metru nepřečteš novinovej text....v podstatě jakákolif houbelec potřebuje dvoje teploty a dvojí zacházení.....
1)První je kolonizační a nebo po sklizních "odpočívací" fáze, kdy houba získává ze substrátu živiny a energii potřebnou pro následnou tvorbu plodnic...ideálních je 25°C a vysoká vzdušná vhkost...světlo není potřeba žádný-je záhodno substrát nebo kulánek skoro celej zaigelitovat-u hlívy jen s malou dírkou, jí vysoká koncentrace vydejchávanýho CO2 nejenže nevadí, ale naopak jí svědčí a ničí konkurenční plísně a houby.....trvá to obvykle 3-6 týdnů-u slámovýho/pilinovýho substrátu je to klidně i dříf(zažil jsem i necelý 2 tejdny), u dřeva podle jeho tvrdosti a vlhkosti i dýl než 8 tejdnů...dokončenou kolonizaci poznáš podle toho, že Ti bílý, "primární" mycelium vyběhne ze dřeva směrem k povrchu-v případě Fáfy(bříza) pod kůru, jinak na povrch dřeva/substrátu...pak je čas na chladovej/vodní šok....čím prudčeji sklepneš teplotu, tím víc Ti houba nasadí (drobnějších)plodniček-a vice versa, pokud chcečš docílit malýho množství mohutnejch plodnic....u hlívy můžeš jít i pod nulu, u ostatních stačí buď na 48 hodin do 5-10 stupňů, nebo na 24 hodin ponořit do studený vody....stačí sud s dešťofkou nebo zahradní bazének...dýl ne, houba by se mohla "utopit"....a pak nastává..
2)Plodná, fruktifikační fáze: 10-20°C.....Platí pravidlo, že čím je při nasazování primordií a následný tvorbě plodniček chladnějc, tím sice houba roste pomaleji...a potřebuje míň světla-tady už je světlo potřeba-viz výše, nicméně při teplotách mezi 5-10 stupni stačí jen šero....ale o to je chutnější a šťavnatější výslednej produkt....můžeš si je i dát, pokud máš kulánků/substrátů několik, do různejch teplot a oni Ti pudou plodit průměžně..."roztáhneš" si dobu sklizně tak, abys to pak stačila zpracovávat.

Re: Re: Re: Shii-take, 27.02.2012 17:35, fáfa(m), (O přírodě)

..kdepak přitápět,ale je fakt že je jednou stranou přilepenej k baráku..

Re: Re: Re: Re: Shii-take, 27.02.2012 17:38, fáfa(m), (O přírodě)

..polykarbonátovej skleník,to i když jsou ty velký mrazy tak je tam docela fajn..

Re: Re: Re: Re: Re: Shii-take, 27.02.2012 17:41, fáfa(m), (O přírodě)

..a tady nalevo dole mám ty naočkovaný polena který stačí sem tam pokropit vodou,o nic víc se nestarám

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Shii-take, 27.02.2012 19:58, katka, (O přírodě)

Inspirativní, ačkoliv rozměrů Tvého skleníku rozhodně nedosáhnu :-). Díky Ti a samozřejmě i Forrestovi za obsáhlý návod. Kmenů a kmínků je dostatek. Nastává čas experimentů :-).


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30