O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Změna zařazení vlákna

Nadpis





Kvíz pro pátečníky

Nenačita, 20.03.2019 12:51, Kraken(m), (Houby)

Už od neděle se marně snažím přidat sem příspěvek. Nakonec se to podařilo, až když jsem dnes místo Google Chrom použil Internet Explorer. Přitom na jiných webech to funguje normálně.
V neděli jsem zkontroloval kačenky, už zase trochu povyrostly. Jen doufám, že přežijí ty ranní mrazíky...

Re: Nenačita, 20.03.2019 19:08, chorcheee(m), (Houby)

A je jich hodně?

Re: Re: Nenačita, 20.03.2019 19:35, Kraken(m), (Houby)

Vykukovalo jich mezi listím a větvičkami celkem dost...

Re: Re: Re: Nenačita, 20.03.2019 20:52, chorcheee(m), (Houby)

Tak to jsem zvědav na svou lokalitu na východě. Loni tam nebylo na začátku dubna nic, v 2017 jsem sklidil 9,5 kg. Nyní je sice celkem vlhko, ale ty teplotní výkyvy asi škodí.

Dovolím si na vás jednu otázku. Kdy nejpozději myslíte, že se zakládají nové plodnice? Nebo čím je to ovlivněno? Na přelomu února a března se pravidelně dají vyhrabat malé kačenky. Každý rok, když někdo třeba 28.2. dá první fotografie, se to aplauduje, ale je to běžná věc. V tuto dobu v 2018 jsem je i já našel na zmíněné lokalitě. A o měsíc později tam nebyla jediná! Když tedy napršelo letos v první polovině března, myslíte, že to může zapříčinit zakládání nových plodnic nebo to jen ovlivní přežití a jatečnou hmotnost už založených? Předem díky za názory.

Re: Re: Re: Re: Nenačita, 21.03.2019 21:57, Kraken(m), (Houby)

Nikdo nereaguje, tak se podělím o svou zkušenost. Nové kačenky samozřejmě ještě porostou. A jestli půda nevyschne, což snad nehrozí, porostou až do doby, kdy se zvýší teplota. Pak růst přestanou, podobně jako hlíva ústřičná, nebo ohnivce. Jen o něco déle. Vloni byla výjimečná situace kvůli extrémnímu suchu.

Re: Re: Re: Re: Nenačita, 21.03.2019 22:10, tomaj, (Houby)

Netroufám si říci kdy nejpozději kačenky tvoří plodnice. Určitě je ale tvorba plodnic i na jedné lokalitě rozvleklá podle expozice. Na jižní, jihozápadní sbírám začátkem dubna. na severní hledám když už nikde žádné nejsou a úspěšně, někdy i v prvé dekádě května.
Teplota a vlhkost jsou pro četnost sběru limitující. Nyní napršelo v celé republice. S teplotami je to horší. Plodnička, kterou jsem dával 28.02. se za 10 dnů nepohnula. Noční teploty slabě pod bodem mrazu, přes den do + pěti stupňů. Další předpověď není příliš optimistická (den + 20, noc až - 4). Ideální by byly stabilnější plusové teploty.

Re: Nenačita, 20.03.2019 12:51, Kraken(m), (Houby)

Vyfotil jsem i ohnivce, co rostou hned vedle i když prý už nejsou in.

Re: Re: Nenačita, 20.03.2019 13:52, Zdeno(m), (Houby)

To víš, osvěta, když našinec před třiceti lety nábožně opatroval několik ohnivců, byl za kinga. Před nějakými deseti lety jsem začal ohnivce fotit hodně a na nahoubách se jich sešlo dost. Ta houba mi vždy udělá radost a mohu jich tady vidět neomezeně. Někteří ovšem na více fotek téhož druhu nahlížejí kriticky. A to nás čeká už brzy masivní prezentace kačenek a smržů...Díky za každou publikovanou fotku, snaha vylepšovat produkci mnohé taky znejistěla a odradila. A proto: pište, foťte, diskutujte, svého diváka i spřízněnou duši tady najde každý...

Re: Re: Re: Nenačita, 20.03.2019 14:05, Kraken(m), (Houby)

Vidím to podobně Zdeno.

Re: Re: Re: Nenačita, 20.03.2019 14:11, houbomil-Klášterec(m), (Houby)

Tak k tomu se z radostí připojuji!

Re: Re: Re: Nenačita, 20.03.2019 14:51, vevanek, (Houby)

Tak "obyčejné houby" se tu probíraly už jednou. Pokud by se sem měly dávat je vzácné houby, tak přispívat může snad jen Yohaness. A časté předhazování nějakého "fotokroužku" také není pro některé to pravé ořechové. Tento web chápu jako web pro obyčejné houbaře a milovníky přírody s foťákem v "kapse".

Re: Re: Re: Re: Nenačita, 20.03.2019 18:58, petras, (Houby)

My z fotokroužku se nedáme.Člověk mohl porovnávat,zkoušet a doufám se i zlepšovat.Problém mám s počtem fotek,když něco roste.Zveřejním co se dá,uložím někam a pak se k nim většinou nevracím.I "obyčejné" houby jsou pokaždé jiné a v jiném prostředí a votom to je.

Re: Re: Nenačita, 20.03.2019 15:30, mipera, (Houby)

Pěkná fotka ohnivců.

Re: Re: Nenačita, 20.03.2019 16:52, Millda, (Houby)

Loni jsem našel svého prvního ohnivce. Letos ještě žádného, ale chodím po lese a hledám. Jestli ho najdu, tak ho zkusím vyfotit. I kdybych nenašel, nic se neděje. Možná se připlete do cesty úplně něco jiného co zaujme. Dnes to byla první penízovka smrková, která mně udělala radost. Hlavně, že to courání lesem člověka baví a vo tom to je.

Re: Re: Re: Nenačita, 20.03.2019 22:50, Dano, (Houby)

Mildo souhlas
..ale když najdeš, tak to baví ještě víc.

Re: Re: Nenačita, 20.03.2019 20:51, tomaj, (Houby)

Moc pěkná skupinka.

Re: Nenačita, 20.03.2019 12:51, Kraken(m), (Houby)

Na větvičkách olší rozkvétají kornice otrubičnaté.

Re: Nenačita, 20.03.2019 12:51, Kraken(m), (Houby)

Opět jedna rosolovka beze jména.

Re: Re: Nenačita, 20.03.2019 21:28, Tori(m), (Houby)

Některá z těch dvou, foliacea / frondosa, že?

Re: Re: Re: Nenačita, 20.03.2019 21:45, Kraken(m), (Houby)

Ano. A protože T. foliacea / rosolovka listová roste na jehličnanech, zbývá Tremella frondosa která nemá český název. Pouze rosolovka.

Re: Nenačita, 20.03.2019 12:51, Kraken(m), (Houby)

Tohle by měl být číšovec. Půjdu si ho ještě jednou vyfotit, snad se zatím trochu otevře...

Re: Nenačita, 20.03.2019 12:51, Kraken(m), (Houby)

Penízovek smrkových roste nepočítaně, najdou se i albíni. Na rozdíl od terček šiškových, ty jsem hledal marně.

Re: Re: Nenačita, 20.03.2019 14:30, MACEK, (Houby)

Zajímavé

Re: Nenačita, 20.03.2019 12:51, Kraken(m), (Houby)

Ani ušíčka černá se na osvědčených místech ještě neobjevila. Místo nich jsem našel další strmělky ojíněné.

Re: Re: Nenačita, 20.03.2019 13:28, houbomil-Klášterec(m), (Houby)

Máš to hezký!

Re: Nenačita, 20.03.2019 21:50, Kraken(m), (Houby)

Protože jsem sem už teď přes Google protlačil několik komentářů, zkusím i fotku z výpravy za bledulemi.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30