O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Změna zařazení vlákna

Nadpis





Kvíz pro pátečníky

Re: Sníh už skoro slezl, 14.02.2019 20:42, petras, (Houby)

Toto snad u nás nežije.Samá líska a olše a ani jedna jehnědka.Kornice jsem taky dlouho hledal,pak byly najednou všude i na olši.Je to asi taky vhodným rokem,tuto zimu jsem našel jen jednu a zatím není nikde.

Re: Re: Sníh už skoro slezl, 14.02.2019 21:53, mipera, (Houby)

Jehnědky lískové jsou stále malé.

Re: Re: Re: Sníh už skoro slezl, 14.02.2019 21:55, petras, (Houby)

Lepší...

Re: Sníh už skoro slezl, 14.02.2019 19:29, mipera, (Houby)

Re: Re: Sníh už skoro slezl, 14.02.2019 19:37, alesjirsa(m), (Houby)

Jen si dovolím malou poznámku. Vím, že jsem Tě na to neupozornil, když jsme na jehnědkách byli spolu, protože tehdy jsem si ještě tohoto faktu také nebyl úplně vědom. Na lískových jehnědách roste zároveň i Ciboria amentacea (jehnědka olšová) a to prakticky na stejných lokalitách společně s jehnědkou lískovou (Ciboria coryli) a zhruba stejně hojně (možná ještě hojněji). Tyto dva druhy se dají krásně rozlišit pod mikroskopem, protože mají výrazně odlišnou velikost (a taky částečně tvar a tloušťku stěny) výtrusů. Jsou mezi nimi i mírné makroskopické rozdíly, podle nichž bych odhadoval, že na první fotce nejspíš máš jehnědku lískovou a ta na druhé fotce vypadá na olšovou. Jehnědka lísková (C. coryli) bývá poněkud tmavší a často o něco robustnější. Jehnědka olšová (C. amentacea) je subtilnější, hodně mladé plodničky jsou tmavé, dospělé jsou zase hodně světlé a často má bělavě lemovaný okraj apothecia.

Re: Re: Re: Sníh už skoro slezl, 14.02.2019 20:29, mipera, (Houby)

Aleši, díky za vysvětlení.

Re: Re: Re: Sníh už skoro slezl, 15.02.2019 07:18, houbomil-Klášterec(m), (Houby)

Tak to je hezky popsáno-stručně a jasně! Paráda!!

Re: Re: Sníh už skoro slezl, 14.02.2019 20:59, tomaj, (Houby)

Ty už tam máš jaro. Jehnědky jsou vděčným předmětem focení.

Re: Sníh už skoro slezl, 14.02.2019 19:29, mipera, (Houby)

nějaká helmovka

Re: Sníh už skoro slezl, 14.02.2019 19:29, mipera, (Houby)

Z bučin - korovitka terčovitá.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30