O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Změna zařazení vlákna

Nadpis





Kvíz pro pátečníky

Obrázky ze Slovenska, 07.04.2018 01:53, Tori(m), (Houby)

čili drobotina z velikonočního výletu.

Obligátní Mollisia sp. (na malinách, na malinách). Zkoušela, měřila, porovnávala, hledala, neplakala, sakrovala, neurčila.

Re: Obrázky ze Slovenska, 08.04.2018 11:40, alesjirsa(m), (Houby)

Tyto houbičky potkávám neustále, ale nikdy jsem se je nesnažil ani mikroskopovat, protože jsem předpokládal, že bych se kvůli jejich složitosti k určení stejně nedopracoval.

Re: Re: Obrázky ze Slovenska, 08.04.2018 19:02, Tori(m), (Houby)

Jestli myslíš Mollisia spp., tak ty beru málokdy (a taky mám asi jen 4 určené sběry, M. rivularis, ventosa, 2x rosae). Obecně inoperkuláty sice občas opatrně zkouším, ale je to na dlouho, no. A čim menší houba, tím silnější zvětšení potřebuješ (hlavně na výtrusy a báze vřecek). Tukové kapky ve výtrusech u M. rivularis jsou třeba na mém mikráku vidět hodně blbě i pod imerzí. Když to má nějaké chlupy, je to trochu lepší - občas si proklikávám Zottovo googledisk a koukám na různé rody, jak vypadají, pak si třeba člověk vzpomene že "jo tohle jsem už vlastně viděla v téhle čeledi..".

Re: Obrázky ze Slovenska, 07.04.2018 01:53, Tori(m), (Houby)

Capitotricha bicolor (dlouhochlupka dvoubarvá) na malině, rostla i na bodlinaté větvičce nějakého stromu (trnka, hloh, nebo cosi takového). Sice na malině má růst C. rubi, jenže ta má výrazně menší výtrusy než C. bicolor. Zase si nepřečetly atlas!

Re: Obrázky ze Slovenska, 07.04.2018 01:53, Tori(m), (Houby)

Lachnum impudicum na šišce borovice asi černé.

Re: Obrázky ze Slovenska, 07.04.2018 01:53, Tori(m), (Houby)

A tahle, ač vypadá jako Hyalorbilia nebo něco podobného kruhovkám, patří mezi kustřebičkovité (Hyaloscyphaceae*, díky Včeldovi) a jmenuje se Calycina conorum. Český název jsem rovněž nenašla. Svrček psal v 80. letech, že její nálezy dost řídnou (snad prý vlivem znečištěného ovzduší). Jaký je současný stav, netuším, ve francouzském článku z 2010 je označena za "zřídka dokumentovaný druh", což vypovídá víc o publikacích, než o výskytu.

* Mezi Hyaloscyphaceae ji řadí Baral, protože má krátké, řídké, kyjovité chlupy na vnější straně a okraji plodnic a přítomnost chlupů je pro kustřebičkovité zásadní znak. Svrček ji ale řadil pod voskovičkovité, dokonce pro ni vytvořil nový rod Cystopezizella, protože to interpretoval tak, že ty chlupy nejsou vůbec opravdové chlupy, ale jen měchýřkovitě nafouklé a trochu odstávající povrchové buňky. Jsem zvědavá, kde nakonec skončí, až to někdo bude sekvenovat.

Oprava - u Barala je mezi Pezizallaceae, spletla jsem se. Je to podobná skupina, liší se obsahem parafýz v živém stavu.

Re: Obrázky ze Slovenska, 07.04.2018 01:53, Tori(m), (Houby)

A tohle je taky Calycina conorum z druhého konce šišky (taky borovice asi černá). Parafýzy totiž obsahují nějakou látku, která stářím oxiduje na červeno, takže stará apothecia vypadají takhle pěkně krvavě. Stejný jev lze pozorovat třeba u jedné skupiny voskoviček (Hymenoscyphus s.l., druhy z okruhu H. repandus, H. kathiae, H. imberbis...).
Dobrou noc...

Re: Re: Obrázky ze Slovenska, 07.04.2018 02:00, tomaj, (Houby)

Moc pěkné. Je vidět, že si v té drobotině libuješ.

Re: Re: Obrázky ze Slovenska, 07.04.2018 08:46, soucekp, (Houby)

Pěkný příspěvek. Dík za něj!

Re: Re: Obrázky ze Slovenska, 07.04.2018 18:22, vlk(m), (Houby)

...souhlas s klukama...paráda...

Re: Re: Obrázky ze Slovenska, 07.04.2018 21:20, Yohaness(m), (Houby)

Dobře Tori...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30