O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Změna zařazení vlákna

Nadpis





Kvíz pro pátečníky

I včely si myslí, že je jaro, 29.01.2018 16:20, mipera, (O přírodě)

Nechtěly se nechat fotit,

Re: I včely si myslí, že je jaro, 29.01.2018 16:20, mipera, (O přírodě)

asi se styděly.

Re: I včely si myslí, že je jaro, 29.01.2018 16:20, mipera, (O přírodě)

Je sice leden, ale byly hodně čilé.

Re: I včely si myslí, že je jaro, 29.01.2018 16:20, mipera, (O přírodě)

Fotky nejsou ostré, tato je nejhorší, ale jinou s jazykem nemám.

Re: Re: I včely si myslí, že je jaro, 29.01.2018 17:10, petras, (O přírodě)

A není to sosáček?Máš to hezké,sluníčko dělá divy,ale moc dobře to včelkám neudělá,určitě ještě zima bude.

Re: Re: Re: I včely si myslí, že je jaro, 29.01.2018 17:20, mipera, (O přírodě)

Já myslela také, že je to sosáček, ale koukla jsem na popis včely a má i jazyk.
Tak, nevím.

Re: Re: Re: Re: I včely si myslí, že je jaro, 30.01.2018 15:32, Forrest Run(m), (O přírodě)

Je to tak, včela má jazýček, je pokrytej chloupkama jako mop, umí si po stranách jazýčku vypomoct i dalšíma partiema ústního ústrojí, aby využila povrchový napětí kapalin a pila efektivněji, výsledek je něco, co trošku připomíná brčko.
Na tomhle videu je vidět, jak to funguje...je to zpomalenej záběr, jedno "blíznutí" trvá asi 400 milisekund. Včera jsme s Karolínkou kontrolovali na stanovišti na Praze 5-Slivenci, jak nám holky zimujou, a dostal jsem první 2 letošní žihadla!:-) Moje chyba, vzal jsem si bundu, pod kterou mi mohly zalézt!:-) V úle žádný spaní, jak si myslí Lojzin, teď tam panuje docela čilej ruch, holky se při takovém počasí, jako je dnes, letí ven "vyprášit" a včelí hovínko stojí za to, někdy to může bejt až 50 % jejich hmotnosti, nosej vodu a jak můžete vidět, i pyl z lísek a můžete je vidět i na talovínech. Včelí matička(Královna) položila už okolo zimního slunovratu první vajíčka, o který se až do zakuklení starají jejich sestřičky...krmí je a "topí" jim, aby měli pro vývoj optimálních 35°C a zahřívají je až do vylíhnutí. Vývojovej cyklus dělnice vajíčko-dospělec trvá 21 dnů. Právě teď se postupně líhnou nový dělnice "mladušky", aby doplňovaly postupně řídnoucí řady dlouhověkých "zimních" včelek. Ze začátku jsou to jen desítky vajíček denně, ale postupně se plochy včelího plodu rozrůstaj a v polovině března je populace včelek zhruba dvojnásobná oproti "zimnímu režimu", tedy z ze zhruba 10 tisíc dušiček 20 tisíc. Tenhle dynamickej proces bouřlivýho jarního rozvoje mě asi nikdy nepřestane fascinovat!

Re: Re: Re: Re: Re: I včely si myslí, že je jaro, 30.01.2018 19:01, mipera, (O přírodě)

Forreste, děkuji moc za poučné vysvětlení.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: I včely si myslí, že je jaro, 30.01.2018 21:14, Forrest Run(m), (O přírodě)

Za málo, Miperko!
Když budeš mít někdy cestu do Matky Měst a budeš se chtít podívat do útrob tohodle eusociálního superorganizmu,včelařskej klobouk a rukavice navíc mám s sebou pro jistotu vždycky!:-)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: I včely si myslí, že je jaro, 30.01.2018 21:24, mipera, (O přírodě)

Díky za nabídku, třeba ji někdy využuji.

Re: Re: Re: Re: Re: I včely si myslí, že je jaro, 31.01.2018 09:51, Véna, (O přírodě)

Moc zajímavé a poučné.

Re: Re: I včely si myslí, že je jaro, 29.01.2018 20:35, tomaj, (O přírodě)

To je moc pěkná včelí kolekce.

Re: I včely si myslí, že je jaro, 29.01.2018 16:20, mipera, (O přírodě)

Toto fotil muž, je zde datum...

Houby byly také, ty dám později.

Re: Re: I včely si myslí, že je jaro, 29.01.2018 22:36, Dano, (O přírodě)

Příroda z toho počasí blázní, v lednu a včely vylítaj jak na jaře.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30