O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Změna zařazení vlákna

Nadpis





Kvíz pro pátečníky

Vzpomínka na rok 2017 1.část, 18.12.2017 18:50, alesjirsa(m), (Houby)

Rozhodl jsem se, že v tomto týdnu bych postupně přidával jakési shrnutí houbových nálezů, které jsem tento rok měl. Protože letošní rok byl pro mne velice bohatý na zajímavé nálezy, rozdělím to do několika částí (sám ještě nevím, kolik těch částí vlastně bude).
V tomto příspěvku začnu některými houbami ze zimních měsíců, které jsem tento rok měl možnost vidět a vyfotit si. Jedním z prvních zajímavějších druhů tohoto roku byla 14.ledna pórnatka krásnopórá (Junghuhnia nitida), tehdy můj prvonález.

Re: Vzpomínka na rok 2017 1.část, 18.12.2017 18:50, alesjirsa(m), (Houby)

Velice mě potěšila i kornice otrubičnatá (Encoelia furfuracea), kterou jsem letos objevil na třech nových lokalitách. Tato je z 27.února. Do té doby jsem na ni neměl žádnou dostupnou lokalitu, kde by se hojně vyskytovala.

Re: Vzpomínka na rok 2017 1.část, 18.12.2017 18:51, alesjirsa(m), (Houby)

Za ohnivcem rakouským (Sarcoscypha austriaca) jsem musel 3.března do Mipeřina rajónu, za což samozřejmě mnohokrát děkuji , neboť na Strakonicku se mi tuto houbu stále nedaří najít.

Re: Re: Vzpomínka na rok 2017 1.část, 18.12.2017 19:23, mipera, (Houby)

Já děkuji, jsem s Tebou ráda na každém "mykovýletě. Máš skvělé nálezy, vše okamžitě určíš...
Při jednom focení mi volal muž, jak se nám daří a já mu povídám, teď nemohu, fotím Tapesii Mollisii. Nechápal, co mu říkám.
Vzpomínám, jak jsi některé nálezy dokonce viděl z auta, jako třeba jehnědky jívové.
Jinak jsi samozřejmě zván na ohnivce rakouské, popřípadě i jurské. Ohnivce černé letos asi nenajdu, protože mi na cestu, kde jsem je minulý rok objevila, natahali lesáci hromady větví.

Re: Re: Re: Vzpomínka na rok 2017 1.část, 18.12.2017 19:29, alesjirsa(m), (Houby)

No, všechno ne. Každopádně děkuji za pozvání, třeba nám to zase letos vyjde a přijedu se opět podívat. Jsem vždycky rád, když mám s sebou v lese někoho, kdo alespoň trošku sdílí mé zájmy.

Re: Vzpomínka na rok 2017 1.část, 18.12.2017 18:51, alesjirsa(m), (Houby)

Tentýž den se kromě ohnivce mimo jiné také našlo spoustu jehnědek jívových (Ciboria caucus), které jsem nikdy předtím v takovém množství neviděl.

Re: Vzpomínka na rok 2017 1.část, 18.12.2017 18:51, alesjirsa(m), (Houby)

Velkou radost jsem měl 1.března z nálezu káčovky střemchové (Biscogniauxia granmoi), která se na lokalitě vyskytovala v poměrně velkém množství, a jednalo se tehdy také o můj prvonález.

Re: Vzpomínka na rok 2017 1.část, 18.12.2017 18:51, alesjirsa(m), (Houby)

Z téhož data mám také nález této chorošovité houby z (pravděpodobně) vrbové větve, kterou se rozloučím. Měl jsem ji ve složce neurčených druhů, avšak nedávno jsem si trošku tuto složku prohlížel, čímž jsem na ni narazil, a napadlo mě, že by to možná mohla být outkovka vrbová (Antrodia macra), což je druh z červeného seznamu.

Příště jarní nálezy.

Re: Re: Vzpomínka na rok 2017 1.část, 18.12.2017 18:57, maxim stanko, (Houby)

Moc pěkné, pravděpodobně jsem ani jednu z těchto hub neviděl.....


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30