O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Změna zařazení vlákna

Nadpis





Kvíz pro pátečníky

Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 13.12.2017 18:58, Patrik(m), (O přírodě)

Dnes sem dám poslední vybrané rostlinné nálezy ze jmenovaných oblastí.
Pcháč bělohlavý, Cirsium eriophorum, velice pěkná rostlina, která na loukách a světlinách v okolí Rozsutce roste běžně jako plevel a ještě běžněji byla kolemjdoucími turisty nazývána jako bodlák - zjevně mnoho lidí ani neví, jak vůbec bodlák vypadá. Nicméně v ČR je zařazena do Červeného seznamu. Ve svém okolí jsem našel jedinou rostlinu na jedné údolní louce, avšak letos už po ní nebylo ani stopy.

Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 13.12.2017 19:02, Patrik(m), (O přírodě)

Velmi zajímavou rostlinou, která rostla ve větších množstvích v okolí Ramzové v Hrubém Jeseníku je kolotočník ozdobný, Telekia speciosa - a ano, zajímavá je především proto, že jsem na mrtvých stoncích této rostliny našel hned několik druhů herbitrofních pyrenomycetů, včetně jednoho neobvyklého nálezu, který jsem později určil jako netypickou Leptosphaeria doliolum. Původně jsem se nesprávně domníval, že jde o rod kamzičník, avšak kolotočník má mj. oproti tomuto výrazně větší listy.

Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 13.12.2017 21:32, petras, (O přírodě)

Mně ho určil Karel,ten název jsem slyšel poprvé a byl plný motýlů.

Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 13.12.2017 19:04, Patrik(m), (O přírodě)

Další zajímavý druh jsem našel pro změnu na vrcholu Keprníku v okolí keprnických skalních útvarů - šicha oboupohlavná, Empetrum hermaphroditum.

Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 13.12.2017 19:07, Patrik(m), (O přírodě)

A posledním pro mě velice zajímavým taxonem z Jeseníků byl kromě plavuně pučivé (kterou jsem tam viděl jen na jediné lokalitě pod Červenou horou) také vranec jedlový, rostoucí u vrchních partií Vražedného potoku.

Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 13.12.2017 19:39, MACEK, (O přírodě)

Jeseníky rád, dík za nové poznatky

Re: Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 13.12.2017 20:12, karelzbrd(m), (O přírodě)

díky, Patriku, zajímavé jako vždy. Jen se pochlubím, že plavuň pučivá roste i v Brdech, i když to nejsou takové porosty jako znám třeba ze Šumavy...

Re: Re: Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 13.12.2017 20:14, karelzbrd(m), (O přírodě)

je to fotogenická rostlina.

Re: Re: Re: Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 13.12.2017 20:16, karelzbrd(m), (O přírodě)

vranec jsem také na několika lokalitách v Brdech našel a nálezy si dokonce evidují botanici z okresu...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 13.12.2017 21:33, Patrik(m), (O přírodě)

Gratuluju, ty skupinky vrance jsou parádní. Plavun pučivá je dost vzácná na rozdíl od vidlačky, která roste i u nás na několika místech, takže gratuluju. Jen pro zajímavost, plavuň pučivou jsem našel právě i v Alpách v pásmu kosodřeviny.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 14.12.2017 23:08, Včelda, (O přírodě)

skvělá osvěta! Kam vlastně zařadit tuto šumavskou fotku?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 16.12.2017 14:26, Patrik(m), (O přírodě)

Tu bych asi taky typoval na pučivou, vidlačky mývají obvykle spíše poléhavé stonky hustěji pokryté lístky ...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 13.12.2017 21:33, petras, (O přírodě)

Snad bude příští rok víc času,plavuní je všude plno.

Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 13.12.2017 19:12, Patrik(m), (O přírodě)

A dnes zakončím několika nálezy z Chorvatska. Velmi hojným druhem, který lze při pobřeží velmi běžně vidět, je ostružiník ´středomořský´, Rubus ulmifolius. Tento druh je zajímavý především tím, že se jedná o jeden z mála druhů ostružiníků, které postrádají schopnost apomiktického rozmnožování a nevytváří proto hybridní populace. Je tedy jednoduše určitelný. Na pobřeží Chorvatska a v pobřežních horách tvoří rozsáhlé porosty.

Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 13.12.2017 19:14, Patrik(m), (O přírodě)

Velmi zajímavá rostlina a pro mě po celkem dlouhou dobu určovací oříšek - Picnomon acarna.

Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 13.12.2017 19:20, Patrik(m), (O přírodě)

Mnoho lidí určitě zná a dokonce kupuje v obchodech pistácie. I když mnoho Čechů běžně jezdí do Chorvatska na dovolenou, jen málokdo ví, že keře, na kterých pistácie rostou, zná, a už je určitě viděl, nebo kolem nich procházel. Tohle je jeden ze tří druhů rodu Pistacia, které se v Chorvatsku velmi běžně vyskytují a zároveň jeden ze dvou druhů, které se mi povedlo vyfotit. Jedná se konkrétně o druh Pistacia terebinthus, který je běžnou součástí stálezelených listnatých lesů a křovisek na pobřeží a jeho areál výskytu zahrnuje celé pobřeží Chorvatska. Plody pistácie se však sbírají z jiného druhu - Pistacia verna, který jsem v Chorvatsku nenašel a který se ve volné přírodě vyskytuje trochu vzácněji, než jeho dva příbuzné druhy.

Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 13.12.2017 19:24, Patrik(m), (O přírodě)

Další velmi běžný druh, který lze vidět od pobřeží do hor, byl pro mě také dlouhou dobu neurčitelný. Vzhledem mi dosti připomínal chrastavce rodu Knautia, které rostou u nás, avšak ve skutečnosti se jednalo o Scabiosa ochroleuca. Tento druh se u nás vyskytuje jen velmi vzácně v termofytiku a je na něj vázáno hned několik druhů samotářských včel. U těchto rostlin jsem tedy v Chorvatsku trávil celkem dost času - byl to přímo hmyzí ráj.

Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 13.12.2017 19:30, Patrik(m), (O přírodě)

A definitivně toto povídání o pro mě zajímavých druzích rostlin za tento rok zakončím ještě jedním poněkud zajímavým chorvatským keřem, nazývaným trnovec kristův, Paliurus spina-christi. Jak již jméno napovídá, tak údajně právě z této rostliny byla upletena Kristova koruna. Díky neobvyklému tvaru větví, dlouhých trnů a neobvyklých plodů je lehce poznatelnou dřevinou.
Tímto jsem samozřejmě ani zdaleka nevyčerpal množství druhů rostlin nalezených za tento rok, jen z Alp a Chorvatska mám něco přes 100 druhů rostlin, některé asi ještě dlouho zůstanou neurčené, nepočítaje ani množství druhů rostlin nafocených u nás, na Slovensku a z různých tropických skleníků

Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 13.12.2017 20:00, vevanek, (O přírodě)

Dáváš moc zajímavé příspěvky, vždy si počtu

Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 13.12.2017 21:03, vlk(m), (O přírodě)

...super...,,zhltnu,, je jedním dechem...klobouk dolů...a dikec...

Re: Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 13.12.2017 21:34, Patrik(m), (O přírodě)

Díky, popravdě jsem moc nedoufal, že se to někomu bude chtít číst

Re: Re: Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 13.12.2017 22:25, soucekp, (O přírodě)

Pěkný! Také jsem to přečetl

Re: Re: Re: Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 14.12.2017 07:33, Zdeno(m), (O přírodě)

Ten kolotočník jsem dodnes neuměl...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 16.12.2017 14:29, Patrik(m), (O přírodě)

Já též ne, znám ho od té doby, kdy jsem si koupil publikaci Vzácné a chráněné rostliny CHKOJ. ... mj. je tam i hafo rodů, které jsem dosud neznal...

Re: Re: Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 14.12.2017 10:53, Joska(m), (O přírodě)

Taky čtu pravidelně. K odbornosti příspěvků mlčím, na jejich kritiku a komentování nemám. A celkově? Není (skoro) co dodat (ani vytunit ), a vůbec... Dost dobrý!

Re: Re: Re: Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 16.12.2017 14:30, Patrik(m), (O přírodě)

Většinu odborných zajímavostí a informací mám z portálu botany.cz.

Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 14.12.2017 22:38, Dano, (O přírodě)

Nato, že podobné obory byly náplní kdysi mého vzdělání, jsem jak poprvé ve škole.
Paráda!

Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 15.12.2017 14:25, tomaj, (O přírodě)

Pěkný a poučný příspěvek.

Re: Re: Flóra z Alp, Dalmácie, Hrubého Jeseníku a Velké Fatry III., 15.12.2017 19:50, maxim stanko, (O přírodě)

Moc pěkné


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30