O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Změna zařazení vlákna

Nadpis





Kvíz pro pátečníky

našel jsem nevím co, 26.09.2017 21:27, MartinRůžek, (O přírodě)

Našel jsem krásnou houbu, ale netušil jsem jakou.Rostla na trouchnivějící větvi nějakého listnáče v sušší olšině promíšené osikami a po krajích borovicemi.Velikost 6cm.Přisvítil jsem si ji od spodu bílou igelitkou ale ta fotka mně pro tak krásnou houbu přišla taková jalová, tuctová apod.

Re: našel jsem nevím co, 26.09.2017 21:35, Zdeno(m), (O přírodě)

Křehutka hlava Medusina...

Re: Re: našel jsem nevím co, 26.09.2017 21:47, alesjirsa(m), (O přírodě)

Možná se pletu, ale nemůže to být "obyčejná" šupinovka šedohlínová ? I když má poněkud bohatší velum.

Re: Re: Re: našel jsem nevím co, 26.09.2017 21:57, Zdeno(m), (O přírodě)

I to je možné, shodou okolností jsem si právě dnes pod dojmem, že jsem tuhle zajímavou křehutku objevil, prohlížel její obrázky z různých atlasů a tak nějak mi přišla tahle odpovídající...

Re: našel jsem nevím co, 26.09.2017 21:27, MartinRůžek, (O přírodě)

Tak jsem si ji naaranžoval proti světlu deroucímu se skrze husté větvoví a od spodu ji trochu přiblesknul rozptylkou.Chtěl jsem pro lepší bokeh nižší clonové číslo, ale bohužel jsem pak tu houbu nedokázal dostat dostatečně celou do hloubky ostrosti, tak je to nakonec clona 16.
Houbu mám doma i s větví a doufám, že ještě poporoste a ukáže mně lupeny.Takto podle literatury tipuji křehutku náramkovitou (Psathyrella spintrigera).Možná jsem ale ouplně mimo.

Re: našel jsem nevím co, 26.09.2017 21:27, MartinRůžek, (O přírodě)

Jak si tak klečím při zemi a fotím tu křehutku, tak koukám, že se kolem mne válí spousta borových šišek a na asi třetině z nich rostou lžičkovci šiškovití.Tuhle houbu jsem ještě nikdy nenašel ze stoje.Vždy jen jako tzv. vedlejší produkt při fotografování něčeho jiného, když klečím nebo ležím.

Re: našel jsem nevím co, 26.09.2017 21:27, MartinRůžek, (O přírodě)

Na závěr jeden nález z minulého týdne, když jsem zavítal k Chýnovu.Hořeček mnohotvarý je jednou z mála rostlin, které nekvetou na jaře, ale na podzim a září, to je pro něj ten pravý čas.

Re: Re: našel jsem nevím co, 26.09.2017 21:45, MACEK, (O přírodě)

Paráda

Re: Re: Re: našel jsem nevím co, 26.09.2017 22:50, léto, (O přírodě)

Pěkná fotka.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30