O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Změna zařazení vlákna

Nadpis





Kvíz pro pátečníky

Geologie a nerostné zdroje Karlovarského kraje od Petra Rojíka, 19.02.2017 16:55, samotářka, (O přírodě)

Knihu s tímhle názvem mi poslal Martin. Tímto Martinovi děkuji a autora Petra Rojíka chválím.
Geologické knihy jsou obvykle nesrozumitelné, ale tady je mnoho věcí dobře vysvětlených. Tuhle knihu velmi doporučuji. Já bydlím v Praze, takže skály v mém okolí v knize popisované nejsou, ale to nevadí, řada pojmů je v knize srozumitelně napsaná, a teď už budu rozumět i knihám o geologii v Praze.

Re: Geologie a nerostné zdroje Karlovarského kraje od Petra Rojíka, 19.02.2017 23:42, Kraken(m), (O přírodě)

Mě Martin neposlal nic. Ale kromě té jeho publikace a té, o které píšeš, jsem si ve Varech minulý týden vyzvedl ještě Zvláště chráněné rostliny Karlovarského kraje, Památné stromy Karlovarského kraje a Obojživelníci a plazi Karlovarského kraje. Protože bydlím kousek od hranice Karlovarského kraje, jsou ty publikace i pro mne přínosem.

Re: Geologie a nerostné zdroje Karlovarského kraje od Petra Rojíka, 19.02.2017 16:59, samotářka, (O přírodě)

Občas se chovám jako předškolní dítě, z vycházek si nosím domů kamení.
Třeba tady se mi líbí, že puklina je vyplněná něčím chemicky odlišným, takže je mezi bílou a tmavočervenou hmotou hezký tmavožlutý reakční lem.

Re: Re: Geologie a nerostné zdroje Karlovarského kraje od Petra Rojíka, 20.02.2017 22:10, Patrik(m), (O přírodě)

Ta bílá "hmota" je normální křemen (SiO2), červená nějaká Fe sloučenina a žlutá může být chalkopyrit (CuFeS2) nebo dokonce Au (Aurum)... Pojem hmota je v tomto použití velice dobrým vtipem

Re: Re: Re: Geologie a nerostné zdroje Karlovarského kraje od Petra Rojíka, 21.02.2017 09:30, Tori(m), (O přírodě)

Proč vtip, však to není nehmotné. Nebo jaks to pochopil ty?

Re: Re: Re: Re: Geologie a nerostné zdroje Karlovarského kraje od Petra Rojíka, 21.02.2017 19:16, Patrik(m), (O přírodě)

Za hmotu lze označovat vše, jistě však zní zvláštně, kdybychom takhle říkali i např. plodnicím hub ... hmota je navíc fyzikální pojem, nikoliv geologický...

Re: Re: Re: Re: Re: Geologie a nerostné zdroje Karlovarského kraje od Petra Rojíka, 21.02.2017 19:35, basset(m), (O přírodě)

Jeden vtip z geologie

Základní hmota
1. u vyvřelin jemnozrnná až sklovitá hmota uzavírající vyrostlice (@ obr. 227), obdobně u metamorfitů, u nichž se používá i termín základní osnova, popř. tkáň;
2. u sedimentů primární jemnozrnná složka (např. jíl) uzavírající hrubší částice. Nelze zaměňovat s tmele, který je druhotnou složkou (např. křemitý tmel některých pískovců). Negenetickým termínem je pojiv. matri.

Obr. 227. - vyrostlice sanidinu je uzavřena v základní hmotě složené ze subparalelně až fluidálně uspořádaných jehliček sanidinu, pyroxenu (py) a nepatrného množství rudních minerálů.

viz Geologická encyklopedie

Re: Re: Re: Geologie a nerostné zdroje Karlovarského kraje od Petra Rojíka, 21.02.2017 22:32, samotářka, (O přírodě)

Z Patrika by byl dobrý alchymista, kdyby mu v místech kontaktu sloučenin železa s křemenem (nebo vápencem) vznikalo zlato nebo sloučeniny mědi.
Ta bílá výplň dutiny je určitě vzniklá o mnoho později než původní tmavočervený šutr. Proto je mezi nimi ten reakční lem.

Re: Re: Re: Re: Geologie a nerostné zdroje Karlovarského kraje od Petra Rojíka, 21.02.2017 23:23, Patrik(m), (O přírodě)

To je vlastně fakt... Nějak jsem již zblblý z těch Jeseníků, kde se Au vyskytuje ještě poměrně často. Navíc tvůj nález je zřejmě z Barrandienu a jestli je podložím břidlice je to jen "obyčejný" železitý křemen. To však nemění nic na tom, že kovy (např. Fe) se běžně můžou vázat na sulfidové anionty. Takže proč by to žluté nemohl být pyrit, popř. ten chalkopyrit.

Re: Geologie a nerostné zdroje Karlovarského kraje od Petra Rojíka, 19.02.2017 17:01, samotářka, (O přírodě)

Stejný kámen z opačné strany.
Co to je chemicky nevím, ale časem se mi to třeba podaří vyluštit.

Re: Geologie a nerostné zdroje Karlovarského kraje od Petra Rojíka, 19.02.2017 17:03, samotářka, (O přírodě)

Většinou jsou v mém okolí skály ze starohorních břidlic. Ty jsou chemicky vzato spíš kyselé.

Re: Geologie a nerostné zdroje Karlovarského kraje od Petra Rojíka, 19.02.2017 17:05, samotářka, (O přírodě)

Ale jsou mezi nimi vrstvy něčeho jiného.
Tady na skalách v suchu tam neroste nic, ale pokud je odlišná vrstva v louce, rostou tam úplně jiné druhy rostlin.

Re: Geologie a nerostné zdroje Karlovarského kraje od Petra Rojíka, 19.02.2017 17:06, samotářka, (O přírodě)

Tady jsou jiné vrstvy taky vidět.

Re: Geologie a nerostné zdroje Karlovarského kraje od Petra Rojíka, 19.02.2017 17:08, samotářka, (O přírodě)

Houbaři by se taky o to měli zajímat. Na těch geologicky odlišných místech by měly růst i jiné druhy hub.

Re: Geologie a nerostné zdroje Karlovarského kraje od Petra Rojíka, 19.02.2017 17:13, samotářka, (O přírodě)

Na závěr ukážu, jaké máme ve skále velké krystaly - tohle ale není z Prahy, to je z Klepce.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30