O houbách

Jehnědka březová
Ciboria betulicola J.W. Groves & M.E. Elliott 1961

Založil: Patrik(m) | Zařazení: nejedlé | Rozšíření: občasné | Upravit

Jehnědka březová
Autor fotografie: Patrik

Období růstu: únor - duben

Plodnice

Apothecia v mládí tmavě hnědá, později až světle žlutohnědá, hymenium 3 - 10 mm v průměru, medulla 5 - 30 x 0, 3 - 1 mm. Sterilní část apothecia v mládí pokryta bílou plstí, která je později pouze po okrajích thecia a stářím mizí.

Mikroskopické znaky

Vřecka cylindrická až mirně kyjovitá, 75 - 145 x 6 - 10 μm, vždy oktosporická (8 výtrusů ve vřecku). Askospory elipsoidní, 5, 5 - 9, 5 x 3 - 5, 5 μm.

Biotop


O tomto druhu není nikde příliš informací, není přitom vůbec vzácný, jen málo hojný, našel jsem jej ve starším březovém háji, kde se nehojně vyskytuje na loňských samčích spadaných jehnědách břízy bělokoré, nejvíce na vlhkých stanovištích, nejlépe několik dní po roztátí sněhu a úplného rozmrznutí země. Roste od února až do dubna. Spíše přehlížený druh.

Možnost záměny

Dle některých autorů není pro přesnou identifikaci substrát vždy limitujícím a rozhodujícím faktorem, jedná se o komplikovaně určitelný rod. Tento druh je mikroskopicky velice podobný C. caucus a C. amentacea, které mají stejný vzhled askospor a vřecek, dokonce i rozměry se překrývají. Pro správnou identifikaci doporučuji změřit větší počet ZRALÝCH vřecek a askospor. C. betulicola se od dvou zmíněných druhů liší tím, že vřecko má na délku pod 95 µm, askospory na délku pod 7, 5 µm a na šířku pod 4, 2 µm. Stejnou ekologii má i C. betulae, která má však větší askospory (na délku 9, 5 - 15 µm).

Literatura a zdroje

Autor popisu: Patrik Mlčoch

zdroje: mycology. su, vlastní pozn.



Nahrajte své fotografie