O houbách

Květnatec Archerův
Clathrus archeri

Založil: Kraken(m) | Zařazení: jedlé s výhradami | Rozšíření: občasné | Upravit

Květnatec Archerův
Autor fotografie: Kraken

Plodnice

Plodnice vyrůstá z vajíčka, které je částečně skryté v půdě. Vajíčko má šedou až hnědavou barvu a k substrátu je přichyceno několika fialovými kořínky. Při dozrávání se plodnice otevírají a svým tvarem připomínají mořské hvězdice, mají 4 až 7 ramen, která jsou červená a až 12 cm dlouhá. Zpočátku jsou na koncích mezi sebou spojená, pak se oddělí a poměrně brzy se rozpadají. Ramena jsou pokryta hnědými až černými skvrnkami nepříjemně páchnoucího slizu, kterým na sebe lákají hmyz.

Důležité určovací znaky

Díky chapadlovitému vzhledu a červenému zbarvení je téměř nezaměnitelná.

Biotop

Je to saprofytická houba rostoucí na humózní půdě nebo na velmi trouchnivém dřevě. Potřebuje trvale vyšší vlhkost substrátu a mikroklimatu a částečné zastínění. U nás roste zejména v teplých listnatých a smíšených lesích s mírně kyselou půdou. Je v ČR místy hojná.

Kdy roste

Většinou v početných koloniích od května do listopadu.

Možnost záměny

Velice podobná je mřížovka červená (clathrus ruber), která se u nás vyskytuje velice vzácně a hojnější je ve středomoří, například v Itálii. Popis: z bělavého vajíčka vyrůstá kulovitý nebo vejčitý, mřížovitý, červeně zbarvený nosič, na vnitřní straně s olivově zeleným nepříjemně páchnoucím teřichem (lit. velký atlas hub, Hagara - Antonín -Baier).

Další zajímavosti a postřehy

Tato již na první pohled exotická houba pochází z Austrálie, Tasmánie a Nového Zélandu. Odtud se rozšířila do Severní Ameriky, Evropy, jižní Afriky, na Svatou Helenu a Mauritius. V nepůvodních areálech se květnatec Archerův vyskytuje především v teplejších oblastech, i když se zdá, že postupem času přivyká i chladnějšímu klimatu. Do Evropy byl zavlečen během první světové války s dodávkami ovčí vlny a bavlny, odtud se postupně šířil dál na sever a východ. První nález je znám z Francie (Vogézy, 1914), na dalších lokalitách v Evropě byla houba zjištěna v řadě zemí až po první sv. válce (1940 - Německo, 1942 - Norsko, Švýcarsko, 1945 - Velká Británie, 1948 - Rakousko). Dnes je znám kromě Francie i na území Španělska, Chorvatska, Maďarska, Německa a Velké Británie.
U nás byl poprvé nalezen v r. 1962 v Chobotě u Hrbova v jižních Čechách. Postupně se rozšířil i na Šumavu a území Moravskoslezských Beskyd. V roce 2007 byl poprvé zaznamenán i v areálu zoo Ostrava u výběhu nosorožce tuponosého, v roce 2007 i u výběhu pandy červené. Druh se postupně velice rychle začíná šířit po celém území ČR, i přes to v některých oblastech zcela chybí.

Vědecká/lidová synonyma

anthurus archeri, aserophallus archeri, schizmaturus archeri. . .

Význam

Jedlé je pouze vajíčko, ale chuťově je nízké kvality. podle některých údajů chutná v trojobalu jako smažený hermelín nebo smažená ryba. Podobná chuť jako u hadovky smrduté.

Literatura a zdroje

Autor popisu: Patrik Mlčoch, uživatel Kraken



+ Přidat další fotografie



Prozatím NEOVĚŘENÉ fotografie

Květnatec Archerův
PajaRemsa, detail

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času

Květnatec v Šilheřovicích. , 23.10.2023 07:06, Igor Hájek

Včera 22.10.2023 jsem poprvé spatřil tuto "sci-fi" houbu.Nalez zámecký park v Šilheřovicích. Nádhera!

Květnatec v Šilheřovicích. , 23.10.2023 07:06, Igor Hájek

Včera 22.10.2023 jsem poprvé spatřil tuto "sci-fi" houbu.Nalez zámecký park v Šilheřovicích. Nádhera!

Čeladná 1.7.2018, 02.07.2018 06:57, aven

Našli jsme jich celý shluk na naší louce

Květnatec u nás od letoška roste na zahradě, 20.09.2016 11:23, lukanek

Začaly růst u nás na zahradě v Hostašovicích (několik kusů - už cca dva měsíce), až dnes jsem zjistil o jakou houbu jde.
Lukáš

Květnatec Archerův, 15.07.2014 11:22, griotte

3 kusy vyrostly na zahradě v obci Vlčí Hora - Krásná Lípa.

květnatec archerů§v, 29.10.2013 15:06, hajnej

letos 27,10,2013 jsem tuto houbu nalezl poprvé v životě na okraji jindřichova hradce, porost s převahou bříza, jíva. docela jsem se zapotil s určením.

květnatec archerův, 23.09.2013 17:13, kristián

nalezen na zahradě v polovině září v osadě Dolení Paseky k.ú. Rozstání pod Ještědem cca 560 m.n.m.

Květnatec Archerův, 26.08.2013 10:06, ostravačka

Lokalita Komorní Lhotka /úpatí Beskyd/ pod Prašivou, na zahradě se objevilo letos asi 10-12 ks.

Pár technickejch a poděkování!:-), 25.01.2012 10:14, Forrest Run(m)

Ještě bych si dovolil doplnit, že asi největší kolonie mimo les byly zaznamenány na starejch stozích slámy nebo na přezrálejch silážních jámách, dokonce znám od důvěryhodnýho zdroje i jednu bohatou luční květnatcogrupu z jednou ročně sekaný podhorský louky na Šumavě...výborná prácička, Kodliku, nad fotkama jsem se kochal pěkně dlouho, díky!

Re: Pár technickejch a poděkování!:-), 25.01.2012 11:48, Kraken(m)

Díky za doplnění i chválu! Taky jsem se s tím nazlobil. Když jsem to po noční všechno naťukal, už mi zbývalo jen přidat fotky, špatně jsem kliknul a bylo!


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30